H Guitige show in Ghana v30 I Zaterdag 10 maart 2007 PZC v* REIZEN door Derk Bolt Het is vijf uur rijden van Accra naar Obuasi in de Ashan- tiprovincie van Ghana. Onze chauffeur en gids Gideon rijdt ons er veilig heen. Het plaatsje waar we uitko men, is niet meer dan een kruispunt in een stoffig landschap. Hier zou de man geboren zijn die we zoeken. Het is al laat dus we beginnen snel met filmen. Op zoek naar een dorpshuis. Na korte tijd worden we benaderd door een druk bewegende man. Hoe kunnen we nou aan het filmen slaan terwijl de loka le Chief er nog niet eens van op de hoogte is dat er gasten in de stad zijn? Dat gaat zomaar niet. We worden meegetroond naar een groot huis met een binnen plaats waar we moeten wachten. Ik zie met lede ogen aan, dat het snel donkerder worden. Het licht verdwijnt en daarmee ook de tijd dat we nog kunnen werken. Onze Gideon legt uit dat dit nu eenmaal de Ashantiregels zijn. We moeten wachten op de Chief voor we verder kunnen gaan. Na een poosje gaat de deur van de binnenplaats open. Er ko men vijf mannen met trommels binnen. Korte tijd later mel den zich vier jonge dames in witte jurken. Zij gaan voor de trommelaars zitten. De Chief is nog in geen velden of wegen te zien. Ik begin mij een voorstelling te maken van de grote lei der van het dorp. Idi Amin en Robert Mugabe passeren de re vue. Strenge mannen die geen tegenspraak dulden. Na zeer lang wachten lijkt het dan eindelijk zover. Er komt een slungelige man binnen met een fles Hooghoudt-jenever en een paar schoteltjes met het een of ander er in. Vervolgens haalt hij een stoel en zet die naast de attributen. Op zijn te ken beginnen de trommelaars te spelen, zodat horen en zien je vergaat. Ook de danseressen schrikken wakker en vertonen hun opzwepende kunsten op passende wijze. Wanneer de voorstelling abrupt stilvalt, schrijdt er een gedron gen man binnen, gehuld in een oranjekleurig gordijn. De Chief, fluistert onze chauffeur. Na nog een riedeltje muziek neemt de Chief het woord. Via zijn tolk heet hij ons van harte welkom. Hij spreekt slechts de Ashantitaal, dus hij kan zich niet rechtstreeks tot ons richten. Vervolgens dringt hij er op aan toch vooral de ceremonie te filmen, want dat zullen de mensen in Nederland maar al te interessant vinden. In het uur dat volgt, zijn we getuige van een afwisselend programma. Er zijn muziek en dans, lange toespraken en wat rituelen. Daarna moeten we stuk voor stuk een buiging maken waarbij de Chief een hand op ons hoofd legt en een vreemde kreet slaakt. Dit laatste betekent dat we welkom zijn en dat er in dit dorp altijd een bed voor ons zal klaarstaan. De zon is bijna on der, de ceremonie is voorbij. Gelukkig hebben we het gefilmd, dus is het oponthoud niet helemaal voor niets geweest. We moeten even wachten wanneer we afscheid willen nemen van de Chief Nou moet ik zeggen dat ik de hele tijd al een guitige blik in 's mans ogen meende te zien. Nu begrijp ik waarom. Wanneer hij zijn oranje kleed aflegt komt er een keurig pak tevoor schijn. In perfect Engels vraagt hij wat we van de voorstelling vonden. Lachend legt hij uit dat hij altijd van de gelegenheid gebruik maakt wanneer er buitenlanders gesignaleerd worden. Het komt niet zo vaak voor dat hij z'rt Ashantishow kan opvoe ren, maar hij vindt het heerlijk om te doen. De Chief wenst ons veel succes. Hij kent de man die we zoeken trouwens niet. Maar zijn assistent zal ons morgen zo goed mogelijk helpen. Ja, hij is echt de Chief van het dorp, maar nu moet hij er van door. Even later start een achtcilinder. De zwarte Landcruiser schiet voorbij. Sprakeloos staar ik de auto na. Voor ons zal in dit dorp altijd een bed klaarstaan Ijskoude Het vliegtuig verlaat Otta wa en vliegt gedurende zes uur noordwaarts. Reikhalzend turen we door het ruitje: als het zicht op de plaats van bestemming onvoldoende is, moet het vliegtuig terugkeren en is de lange zit voor niets geweest. De landingsstrip van Nanisivik heeft veel weg van een tennis baan: geen strak beton maar een lange lap bezaaid met dieprood steengruis. Baanverlichting en na- vigatiebakens ontbreken. Het zicht is gelukkig voldoende, we kunnen landen en stappen opgelucht uit. Een grote shovel gaat met onze ba gage aan de haal en brengt die naar de 'terminal', een klein ge bouwtje van acht bij vier meter. Nanisivik herbergt een van de grootste lood- en zinkmijnen ter wereld. Het gehele jaar door wordt er klokje rond gedolven. Het enige zichtbare teken van de aanwezig heid van de mijn is een kronkelige weg die leidt naar een gat in de bergwand. Het omliggende terrein bestaat louter uit steen en stof. Centraal in het schamele plaatsje staat een ietwat merkwaardige wit te koepel: de cafetaria, waar ieder een de dagelijkse maaltijden nut tigt. Om deze dome heen staat een hoekig complex dat als 'het cen trum' bekend staat. Het huisvest de supermarkt, de huisartsenprak tijk, een sportcomplex met klein zwembad en een postkantoortje. Dieren en planten zijn er weinig, het is er duur en het is er koud. Maar de grootse verlatenheid in het uiterste noorden van Canada is een bijzondere bestemming. tekst en foto's Lex Wagenaar Leidinggevenden en gezinnen wo nen hier in gekleurde miniatuur- huisjes. De meerderheid echter, in clusief passanten, is aangewezen op een stapelbed in een barak. Binnen enkele jaren raakt de mijn uitgeput, schat men, dus Nanisivik is een spookstadje in wording. Re den te meer om de uitnodiging voor een rondleiding door het berghol met beide handen aan te grijpen. Maar we worden reeds el ders verwacht en dus spoeden we ons naar het aan de pier afgemeer de bevoorradingsschip. Het achter dek staat vol met houten kisten, olievaten, bouwmateriaal, sneeuw scooters en een auto. Ook kratten levensmiddelen, waaronder zes enorme pallets met blikjes fris drank, staan klaar voor versche ping. De goederen zijn bestemd voor Pelly Bay, een Inuit-nederzet- ting op twee dagen varen. Zodra het plaatsje in zicht komt, wordt begonnen met lossen. Er is geen kade. In plaats daarvan worden de goederen met een landingsvaar tuig, zo'n ding uit een oorlogsfilm, aan de wal gebracht. Zoals de meeste nederzettingen in het poolgebied oogt Pelly Bay wat rommelig. Vanwege de permanent bevroren bodem lopen alle leidin gen boven de grond. Liggend of hangend 'vlechten' ze eenvoudige houten woningen en metalen lood sen aan elkaar. Verharde wegen zijn er niet. Wel een klein hotelle tje waar we dankbaar een collect call naar huis maken. Het territoriale landsdeel Nunavut bestrijkt met bijna twee miljoen vierkante kilometer het leeuwen deel van het Canadese poolgebied. Het praktisch geheel boven de boomgrens gelegen landschap be staat uit onmetelijke toendra's, on stuimige rivieren, barre kliffen en ijzige wateren. Gedurende de korte zomer komt het kwik maar net bo ven nul, in de winter bevriest alles wat los en vast zit en ontdoet een dik pak sneeuw het terrein negen maanden lang van elke geologi sche variatie. De dienstregelingen van First Air en Canadian North fungeren als navel streng met de rest van Ca nada. Toeristische voorzieningen zijn hier dungezaaid. Een goede reisvoorbereiding voorkomt een hoop gedoe. Zo wil het ter plaatse een dak boven je hoofd vinden of een stoel op de doorgaans drukbe zette lokale vluchten bemachtigen Lezers kunnen voor informatie over (scheeps-)reizen in dit ge bied terecht bij: Royai Hansa, Tel. 020 - 398 93 89 http://www.royalhansa.nl ifographic. FS van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 96