on kerne iSS v19 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Jaap Hoogakker: „Van windenergie moeten we niet te veel verwachten Olie, gas en in een later stadium kolen raken uitgeput. De huidige krapte op de oliemarkt c daarbij horende hoge olie- en gasprijzen zijn voor de komende problemen. Dit is aanleidin hevige debatten, waarin kernenergie weer dui de agenda staat. „Totaal onnodig", zegt Jaap 1 business analist bij GasTerra in Groningen. „I zonne-energie kunnen we het ruimschoots re door Henk Woilerich foto Corné Sparidaens Olie, gas en in een later stadium kolen raken geleidelijk uitgeput. De huidige krapte op de oliemarkt en de daarbij horende hoge olie- en gasprijzen zijn een opmaat voor de komende problemen. Dit is aanleiding tot hevige debatten, waarin kernenergie weer duidelijk op de agenda staat. „Totaal onnodig", zegt Jaap Hoogakker, business analist bij GasTerra in Groningen. „Met zonne-energie kunnen we het ruimschoots redden." door Henk Woilerich foto Corné Sparidaens Benodigd oppervlak (800 x 800 km) aan zonnecellen om de huidige totale energiebehoefte in de wereld te dekken. Duurzame energievoorzie ning betekent een vleugje wind, een snuifje bio, een scheut water en heel veel zon. Aldus Jaap T. Hoogak ker, analist bij gasbedrijf GasTerra (ex-Gas unie Trade Supply), die de mogelijkhe den voor zonne-energie heeft onderzocht. „Ik heb er zelf geen enkel belang bij en ben ook geen milieufanaat. Ik maak me zorgen om de koers die richting kernener gie dreigt te worden ingeslagen. Je hoort beleidsmakers en politici steeds vaker zeg gen: duurzaam graag, maar daar redden we het niet mee. We kunnen niet zonder kernenergie. Iedereen praat elkaar vervol gens na zonder dat er ook maar enige on derbouwing is." Hoogakker heeft een model opgezet waar bij de onderbouwde cijfers in mondiaal perspectief worden gezet. „Nederland is te krap, je moet het breder bekijken. Het is bovendien dichtbevolkt en ligt ook nog eens op een ongelukkige breedtegraad. Daardoor zullen we altijd en eeuwig ener gie moeten importeren. Als je inzet op kernenergie moet je honderd procent im porteren, want uranium hebben we niet. Wanneer we op de duurzame toer gaan, kunnen we zelf tenminste een deel van het energiegat dichten en worden we min der afhankelijk." Duurzame energie heeft verschillende ver schijningsvormen. Niet alle systemen heb ben dezelfde mogelijkheden. Het meest kansrijk is de zon, zegt Hoogakker, en dan met name photo-voltaïsche energie (PV). Daarbij worden de zonnestralen, licht in feite, omgezet in elektriciteit door middel van zonnepanelen op bijvoorbeeld het dak van een huis. Daarnaast heb je zon-thermische syste men waarbij de warmte van de zon wordt gebruikt om bijvoorbeeld water te verwarmen. Een voorbeeld hiervan is de zonnecollec tor, ook wel zonneboiler ge noemd. Je kunt deze warm te ook benutten om stoom turbines in elektriciteitscen trales aan te drijven. In de woestijn worden daartoe spiegels zo opgesteld dat ze op één punt focussen. Hier door wordt vloeistof (olie of water) onder hoge druk verwarmd waardoor de tur bines gaan draaien. Dat ge beurt nu op een aantal plaatsen op de wereld. Het is één van de opties waarmee de in Groningen zetelende Stichting Gezen (Grootschalige Exploitatie van Zonne-Energie) zich bezighoudt. „Zowel zon- thermisch als PV is interes sant, maar PV wint het", al dus Hoogakker, „omdat het kleinschalig en daarom minder kwetsbaar is en de zon dus overal geoogst kan worden." De luider wordende roep om kernenergie is gebaseerd op de gedachte dat duurzame energie de teruglopende voorraden aan olie, gas en kolen niet zou kunnen com penseren. „Van windenergie moeten we niet te veel verwachten", meent ook Hoog akker. „Het is een aardige bijdrage maar niet meer dan dat en dat geldt ook voor biobrandstoffen. De mogelijkheden van PV-zonne-energie worden onderschat, betoogt hij. „Als je een oppervlakte zo groot al Spanje en Por tugal belegt met zonnepanelen van een kwaliteit zoals je die nu al op iedere hoek van de straat kunt kopen, dek je de totale huidige primaire mondiale energiebehoef te. Ook in Nederland is zonnestroom be langrijk. De opbrengst is slechts een factor 2 lager dan in Zuid-Europa en Noord-Afri- ka." Simpel? Nee zeker niet, zegt Hoogakker. „We hebben een lange overgangsperiode nodig. We moeten alle fossiele brandstof fen goed benutten en we kunnen ons ook de luxe om steenkool overboord te gooien absoluut niet permitteren. We hebben die grondstoffen nodig om de transitieslag te maken. We kunnen wel beginnen met het geleidelijk afbouwen van kernenergie." In zijn berekeningen is Hoogakker uitge gaan van de meest conservatieve uitgangs punten. Zo heeft hij alleen de al bewezen reservevoorraden aan fossiele brandstoffen meegerekend. Ook heeft hij voor de helder heid van het model de bijdrage die alterna tieve bronnen als wind, water en biomassa kunnen leveren, op een minimaal niveau gezet. Het idee dat zonne-energie slechts margi naal kan bijdragen, is volgens de Gronin ger een kwestie van volstrekt onjuiste beeldvorming. De zoninstraling is dermate groot dat o,i promille ervan al toereikend is om onze energiebehoefte te dekken. Bo vendien is het volgens Hoogakker ook ab soluut niet waar, zoals vaak wordt be weerd, dat voor de productie van een zon nepaneel meer energie nodig is dan deze ooit zou kunnen opbrengen. Hij heeft bere kend dat een zonnepaneel in ongeveer twee tot vier jaar de elektriciteit genereert die nodig is voor de productie van het pa neel, waarvan de levensduur 25 jaar be draagt. De cruciale vraag, aldus Hoogakker, is of de productie van zonnepanelen snel genoeg kan toenemen om het oplopende tekort aan energie te dekken. De zonnepa nelenindustrie laat nu al groeipercentages zien van 30 tot 60 procent. Vorig jaar was er een kleine terugval om dat er een tijdelijk tekort was aan silicium. Hoogakker: „De PV-industrie gebruikte het afval uit de halfgeleiderindustrie om de panelen te maken. Dat was niet meer voldoende. Inmiddels groeien de fabrieken die de grondstof maken als paddenstoelen uit de grond. Aan silicium - zand - zal nooit een tekort zijn." Hij concludeert daarom dat de productie van voldoen de panelen haalbaar is. Ook economisch. Weliswaar is de prijs van stroom uit PV nu nog hoog, maar de ver wachting is dat de prijsda ling heel snel zal gaan. PV zal uiteindelijk zelfs veel goedkoper worden dan elektriciteit uit gangbare bronnen, denkt de weten schapper. Zon als de nieuwe onuit puttelijke energiebron. Het kan, is de overtuiging van Hoogakker. „Je moet het wel willen. Regeringen moeten een stimuleringsbe leid voeren, anders dan tot nu toe in Nederland is ge beurd. Als je de subsidiever lening abrupt stopt bij ge bleken succes, werkt het an ti-productief Het schrikt potentiële investeerders al leen maar af" „Verder moet er een goede terugleverings vergoeding komen. Want de te veel opge wekte stroom door de panelen moet aan het openbare net worden teruggeleverd. In Duitsland, Italië en Japan doen ze dat al en zijn de zonnepanelen niet aan te sle pen. China en ook de Verenigde Staten zijn inmiddels grote groeiers. We lopen dus beslist niet voorop." KM www.gasterra.nl (energietransitie/kennis en innovatie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83