Politicus zonder privacy Al tweeëneenhalf jaar lang krijgt Geert Wilders iedere week tientallen keren post van mensen die hem dood wensen. Waar hij gaat, gaan zijn beveiligers. „Ik zou niet meer weten hoe het voelt: in mijn auto stappen en gewoon een stukje toeren." j v17 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Geert Wilders: „Ik zou geen knip voor de neus waard zijn als ik heikele thema's niet meer ter sprake zou durven brengen". door Jan Salden foto Phil Nijhuis Laatst, zegt Geert Wilders, zat hij drie van de vijf werkdagen op het politiebureau. „De chocomel staat dan al klaar. Ze weten pre cies wat ik wil drinken." Twintig bedreigingen had hij aan te geven. Toen hij vrijdags voor de derde keer de po litieagent achter de balie begroette, veront schuldigde hij zich meteen. „Sorry dat ik er gisteren niet was." Hij moet er zelf om lachen. Terwijl de tek sten in de e-mails die hij aan de politie overhandigde daar nou niet bepaald aanlei ding toe gaven. Wilders geeft toe: de be dreigingen zijn ook bij hem zelf, na vele honderden aangiftes, aan inflatie onderhe vig. Maar toch: wennen doet het nooit. Het eerste gesprek is nog maar tien minu ten oud als er een mailtje op Wilders' com puterscherm verschijnt. Hij leest hardop voor: 'Niet de Koran, maar jij moet in stuk ken worden gescheurd'. Zo krijgt hij er we kelijks tientallen binnen. De voorman van de Partij voor de Vrijheid (PVV) laat op verzoek een stapeltje oude aangiftes zien: 'Voor jou zijn geen vijf ko gels nodig, één is genoeg'. ')e hebt nog maximaal drie weken te leven, vriend'. 'Als je voortaan over straat gaat, zou ik maar opletten. Voordat je wordt neerge knald door de buitenlanders'. 'Ie gaat Pim en Theo achterna'. 'Over een paar maan den zul jij je laatste adem uitblazen'. 'Bevei liging is geen bescherming voor je. De dood is nabij'. 'Geert Wilders, ik hoop dat je neergeknald wordt'. E-mails komen lang niet alleen uit Neder land, maar ook uit tal van landen in de Ara bische wereld: Egypte, Jemen, Saudi-Ara- bië. Het blijft niet bij virtuele post. On langs kwam er bij de anonieme tiplijn Meld Misdaad Anoniem een handvol tips binnen over een op handen zijnde zelf moordaanslag op de politicus. Twee man nen uit Den Haag en Leiden zouden met een busje gevuld met explosieven op hem willen inrijden. „Verschrikkelijk", zegt Wilders, „vooral omdat het zo concreet was". Het openbaar ministerie (OM) doet nog steeds onder zoek naar de meldingen. Het aantal bedreigingen nam het afgelo pen jaar aanzienlijk toe, zegt Wilders. Dat zijn PW tijdens de laatste verkiezingen ne gen zetels haalde, hielp daarbij ook niet echt. „Politiek is het een fantastisch resul taat, maar voor mijn privéleven was het een zegen geweest als we nul zetels had den gehaald." De eerste doodsbedreiging aan zijn adres kan hij zich nog herinneren. Wilders, toen nog Kamerlid voor de WD, had een plei dooi gehouden de omstreden Al Fourqaan-moskee in Eindhoven te sluiten. Toen was daar Farid, die in september 2003 op het forum van een website liet we ten dat wat hem betreft: 'Wilders met de dood bestraft zou worden'. Farid A. werd opgespoord en tot een voorwaardelijke cel straf veroordeeld. „Ja, die straffen stellen niks voor", zucht Wilders. „Ik geloof dat hij later nog een keer wat gestuurd heeft, maar dat weet ik niet zeker." Farids bericht was het startsein van een stroom aan dreigementen, die van geen op houden weet. Doordat politie en justitie na de moord op Pim Fortuyn en Theo van Gogh hun les hadden geleerd, wordt Wil ders inmiddels al tweeëneenhalf jaar bij ie dere stap die hij zet onafscheidelijk ge volgd door beveiligers. Hij kan nergens heen zonder hen tevoren in te lichten. „Zelfs als ik naar de buurman loop." Hij heeft grote bewondering voor de 'jongens' die hem overal waar hij gaat vergezellen. „Vermoeiend is het wel. Eigen lijk vind ik dat het ergste van dit alles. Steeds weer die vraag: wat ga je morgen en overmorgen doen? )e moet honderd procent inzage geven in je leven. Je hebt geen enkele privacy. Ik begrijp het: ze moe ten hun werk doen, locaties tevoren ver kennen. Voor mij betekent het dat ik moet plannen-plannen-plannen." Voorheen kwam de PW-voorman die zelf opgegeven planning braaf na. „Had ik ze gezegd dat ik op zondag met mijn vrouw wilde wandelen, regende het die dag pij penstelen. Dan ging ik toch maar, om hun een plezier te doen. Nu ben ik niet meer zo gek. Als het regent, blijf ik thuis." Of hij nog wel eens in zijn Audi TT rijdt? „Nee, al tweeëneen half jaar niet meer." Verkopen doet hij hem niet. „Dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen." Wel moet hij hem ieder jaar laten keuren. „Heb ik weer 2000 euro aan reparaties." Lachend: „Ik wist niet dat er zoveel stuk kan gaan aan een auto als je er niet in rijdt. Mis schien ligt het wel aan de garage..." Hij heeft wel eens op het punt gestaan in de zilvergrijze bolide te springen en, met het raampje open, een stukje te gaan rond toeren. „Dan hield mijn vrouw me tegen. Ik zou niets liever willen, -maar ik zou niet meer weten hoe het voelt." Sinds ongeveer een jaar woont Wilders in een beveiligd appartement. „Dat is een feest in vergelijking met de gevangenis in Zeist, de kazernes en alle woningen waar we tot dusver hebben gewoond. Ik heb mijn vrouw om me heen, mijn katten, mijn eigen spullen. Wat meer heb je no dig?" Waar de buren van Ayaan Hirsi Ali, die in een soortgelijk appartement als Wilders woonde, in opstand kwamen tegen de ve le veiligheidsmaatregelen in het gebouw, heeft Wilders amper problemen met zijn buren. „Al is dat vooral aan mijn vrouw te danken. Zij maakt er echt werk van de con tacten goed te houden." Vooral de periode dat hij in verschillende gewone, dus onbeveiligde huizen woonde, waren vreselijk, aldus Wilders. „Ik moest soms met een pruik, plaksnor en bril over straat, zodat niemand me herkende. Mijn vrouw lag dubbel. Achter in de auto schrobde ik met een tandenborstel en ace- ton de Iijmresten weg. Was ik helemaal rood onder mijn neus. Ik liep voor joker door de Tweede Kamer. Toch heeft nie mand er ooit iets over gezegd. Omdat ze het niet zagen of uit beleefdheid." Sommige collega's in de Kamer begrijpen, ook nu de bedreigingen al tweeëneenhalf jaar duren, nog steeds de impact niet hele maal. Een inmiddels voormalig PvdA-Ka- merlid mijmerde eens tijdens een debat over het mooie zomerweer. Wilders: „Ik ga zo op een terrasje zitten, zei hij, wat ga jij doen? Meestal ga ik er dan maar niet op in of ik zeg: misschien. Hij realiseerde zich niet dat ik dat niet kan." Het is misschien tegen beter weten in, geeft Wilders toe, maar hij rekent er op dat de bedreigingen een keer stoppen. „Al lijkt het me heel raar. Wat zou ik doen als het voorbij is? Zou ik voortdurend over mijn schouder kijken? Of zou het juist heerlijk zijn? Ik weet het niet." Voorlopig zullen de dreigementen nog wel even doorgaan. Hij zal er zijn toon in ieder geval niet om matigen. „Daarvoor zit ik in de politiek. Om heikele thema's aan te snij den, zoals het boerkaverbod. Ik zou geen knip voor de neus waard zijn als ik dat niet meer ter sprake zou durven brengen." - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81