Buitenland Meer troepen VS naar Irak, Afghanistan Loverboys ronselen meisjes uit Nederland voor prostitutie België Verrijkte rijst moet helpen tegen ziekte Madrid herdenkt slachtoffers aanslag D66 hekelt 'gesnuffel' FBI bij EU-burgers Beachparty in Goes op de Poel met auto's? PZC Maandag 12 maart 2007 7 Bush stuurt 8200 extra soldaten bovenop de aangekondigde 21.500. door onze correspondent Frank Hendrickx Washington - President Bush zal 8200 extra troepen naar Irak en Af ghanistan sturen. De uitbreiding komt bovenop de eerder aangekon digde mobilisatie van 21.500 extra soldaten voor de oorlog in Irak. Het Congres is fel gekant tegen de militaire 'escalatie', maar Bush heeft al laten weten dat hij een ve to zal uitspreken over ieder voor stel dat tegen zijn plannen ingaat. Door de uitbreiding komt de Ame rikaanse troepenmacht in Afgha nistan uit op het hoogste niveau sinds de aanvang van de oorlog in 2002. De extra 3500 soldaten moe ten vooral de politie en het leger trainen. Eerder verlengde Bush al de missie van 3500 soldaten in Af ghanistan. Zij moeten nu waar schijnlijk zo'n twintig maanden blijven in plaats van twaalf Ameri kaanse commandanten maken zich zorgen dat de Taliban deze lente een groot offensief lanceert. De extra 4700 soldaten voor Irak zijn bedoeld om de veiligheids operatie in Bagdad te ondersteu nen. De Amerikanen proberen op standelingen te verjagen uit de ge welddadigste wijken. Daarna zul len Amerikaanse eenheden kleine bases opzetten verspreid over Bag dad. De nieuwe troepen zullen voor een deel dienen als bewakers van de vele gevangenen die het leger verwacht te maken. Ook moeten ze de gevechtstroepen ondersteu nen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie sluit niet uit dat er in de nabije toekomst nog eens dui zenden extra troepen worden uit gezonden. De uitbreiding kost 3,2 miljard dollar. Volgens Bush hoeft er geen extra geld te komen, om dat er bezuinigd kan worden op andere legeronderdelen. De Democratische meerderheid in het Congres wil juist dat de ge vechtstroepen in augustus 2008 vertrekken. Bush liet al weten dat hij een veto zal uitspreken over een degelijk voorstel. De Ameri kaanse commandant in Irak, Da vid Patraeus, zei eerder dat het lan ger kan duren dan verwacht eer de situatie in Irak is gestabiliseerd. De Verenigde Staten, Syrië en Iran hebben zaterdag voor de eerste keer overleg gevoerd over het be teugelen van het geweld in Irak. De Iraakse minister van Buiten landse Zaken, Hoshiyar Zebari, sprak na afloop van de eerste natio nale veiligheidsconferentie over een levendige gedachtenwisseling. Zaterdag kwamen in Bagdad bij aanslagen zeker 43 mensen om. El ders in Irak werden zeker twintig mensen gedood. Islamitische militanten die ban den hebben met Al Qaeda, drei gen doelen in Duitsland en Oos tenrijk aan te vallen als die landen hun troepen in Afghanistan hand haven. Duitsland toonde zich giste ren niet onder de indruk. Politici van coalitiepartners CDU/CSU en SPD zeiden er rekening mee te houden dat Duitse militairen over tien jaar nog in het Aziatische land zijn gestationeerd. In Afgha nistan blijft het intussen onrustig. Talibanstrijders hebben zaterdag in de provincie Kandahar zeker acht politiemannen gedood. Tegen de zin van het Congres zul len nog meer soldaten in Bagdad veiligheidsacties uitvoeren en in Afghanistan leger en politie trai nen. MADRID - Een man kijkt omhoog naar het monument Koning Juan Carlos onthulde de elf meter hoge cilinder, ter nagedachtenis van de 191 slachtoffers die vielen bij waarop condoleanceteksten zijn afgebeeld, de bomaanslagen in Madrid, gisteren drie jaar geleden. foto Bernat Armangue/AP ■~r C- - c£ O - 'M a C - ,tc ui u 0.}' "v - S '-A Q f.i .4 I, i i u - V f J ■V -l: "sz- rs - <4 '5 C O j? Sl. A i C 3. SP 1 -3 antwerpen - In Antwerpen wer ken veel Nederlandse prostituees die als minderjarige zijn geronseld door een 'loverboy'. Van de 561 prostituees die vorig jaar in Antwerpen werden geregis treerd, zijn er 202 van Nederlandse komaf De meesten daarvan zijn slachtoffer van loverboys, meldde de Vlaamse krant De Morgen zater dag. De politie constateert de laatste ja ren een toeloop van Nederlandse meisjes, waarvan de meesten net achttien zijn. „Loverboys zijn doorgaans allocht onen, van Marokkaanse of Suri naamse komaf terwijl hun slacht offers bijna altijd autochtone Ne derlandse meisjes zijn. Slechts af en toe zit er een Marokkaans meis je tussen", aldus hoofdinspecteur )an Piedfort van de afdeling Prosti tutie van de Antwerpse politie. Het gaat volgens hem om een ver schijnsel dat in België nauwelijks bekend is. „We behandelen de loverboys als gewone pooiers. Ze zijn een fenomeen waartegen we weinig kunnen doen. We kunnen de Nederlandse meisjes wel aanra den een klacht in te dienen als ze zich onder druk gezet voelen", al dus Piedfort. WD-Tweede Kamerlid Fred Tee- ven spreekt van een moderne vorm van mensenhandel. Hij vindt dat de Nederlandse en Bel gische politie spoedig de handen ineen moeten slaan om aan de si tuatie een eind aan te maken. Bo vendien zal hij minister Hirsch Bal- lin (Justitie) vragen actie te onder nemen. Brussel - De rechtspositie van Eu ropese burgers is in het geding, omdat de FBI de regels aan de laars lapt bij het opvragen van ge gevens. Europarlementariër In 't Veld (D66) concludeert dat uit een rapport van het Amerikaanse mi nisterie van Justitie. In de oorlog tegen terrorisme vragen de VS veel gegevens op, de helft daarvan betreft niet-Amerikanen. In 't Veld: „Dit is het zoveelste geval waarin Amerika snuffelt in gege vens van burgers zonder dat wij ons kunnen verweren." Kijk donderdag a.s. in deze krant Procédé DSM zou goed middel zijn tegen eenzijdige voeding. LYON - Chemiebedrijf DSM heeft, samen met het Zwitserse bedrijf Bühler, een nieuwe technologie ontwikkeld om rijstkorrels te ver rijken met vitaminen en minera len. Miljoenen mensen sterven jaar lijks omdat ze ziek worden door voeding waarin te weinig vitami nes en mineralen zitten. Door de 'gewone' rijst te mengen met de verrijkte rijstkorrels, krij gen ook mensen die bijna uitslui tend van rijst moeten leven, ge noeg vitaminen en mineralen bin nen. Als op iedere 400 gewone rijstkor rels één 'DSM-rijstkorrel' is toege voegd, blijkt dat al voldoende te zijn. DSM-bestuurslid Feike Sijbesma maakte gisteren op een congres in Lyon de nieuwe techniek bekend. DSM start binnenkort met een project in China om rijst te verrij ken. Het Heerlense bedrijf stelt technologie, apparatuur en vitami nen beschikbaar aan Chinese rijst- producenten. Het verrijken van rijst is geen duur proces. Volgens Sijbesma hoeft de prijs van rijst er nauwelijks voor omhoog. De onderneming hoopt miljoenen euro's omzet te kunnen realiseren met het nieuwe procé dé. DSM maakte bekend een samen werkingsovereenkomst te hebben getekend met het Wereld Voedsel Programma van de Verenigde Na ties. Deze organisatie geeft jaarlijks voedselhulp aan 100 miljoen men sen in tachtig landen. De hulp heeft een waarde van enkele mil joenen, aldus Sijbesma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7