Historische Sensatie! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE tweehoog v7 PZC Zaterdag 10 maart 2007 echtpaar dat nog steeds in het huisje woont, waar Hubert Ferleman is geboren, hetgeen bij mij al een licht historische sensatie veroorzaakte. Het reisverslag van Ferleman kwam vorig jaar te voorschijn tijdens een bezoek aan mijn achterneef Dr. Joost van de Wall, chirurg en valkenier in rus te. Deze achterneef meldde zich na lezing van mijn boek Het bloed kruipt, een zoektocht naar Cats, en dit leidde tot een hernieuwde kennismaking met een familielid die in zijn geheime spelonken een stevig archief over onze Zeeuwse familie be waarde. En ziedaar, Hangoor ontdekte daarin bij nader onderzoek het reisverslag van de jonge scheepsarts Hubert Ferleman, waarvan bij historici vaag bekend was dat het bestond, maar niemand wist waar het zich bevond. Het is het verslag van een reis in t840 met het hou ten zeilschip 'Mercurius' naar de Oost! De jonge scheeparts schrijft zo krachtig en beeldend, dat je je als lezer totaal vereenzelvigt met de huivering wekkende levensechte beschrijving van het over boord slaan van een schepeling, het uitzetten van de reddingssloep en de plotselinge tropische storm die opsteekt De bemanning heeft één ijselijke schreeuw ge hoord, daarna is er niets meer van het beman ningslid vernomen. Wanneer de mannen in de sloep vergeefs naar de drenkeling zoeken breekt de storm los. Gemene albatrossen vallen de man nen in het kleine bootje aan en met de grootste moeite slagen ze er in weer aan boord van de 'Mer curius' te komen. En dit is dan maar één passage uit dit verslag van een tien maanden durende tocht heen en terug naar Indië. Prachtige verhalen over de onderlinge verhoudingen tussen de mannen aan boord, over het aanmeren van de jonken met inlanders, die tropisch fruit verkopen en de gevoelens die Ferle man overweldigen als hij de kust van Zeeland weer ziet opdoemen. Het was een historisch sensationeel middagje daar in Middelharnis. En toen we daarna op zoek gin gen naar de verse vis, die we daar vermoedden en restaurant De Hoge Heerlijkheid helaas nog geslo ten was, meerden wij aan bij de viswinkel achter het restaurant, waar we gretig vers gebakken slib- tongen naar binnen schoven. Helaas waren de Stel- lendamse garnalen op...! Bij de uitzendingen van het televisieprogram ma Andere Tijden weet Hans Goedkoop zo fraai uit te leggen wat een 'historische sensa tie' is. En zelfben ik ook dol op die historische sen saties, ik mag de bruggen naar het verleden met gretigheid bewandelen. Vorige week reisde ik naar Middelharnis, nog nét niet Zeeland, maar wel dichtbij. Ter ere van de 6e Genealogische Dag Goeree-Overflakkee hield Jeroen-Martijn Hangoor in het gebouw van het ISGO/Streekmuseum een lezing over het heront dekte reisverslag van Hubert Willem Ferleman, de man die in t8r8 werd geboren op Ooltgensplaat. Nu is het Streekarchief een plek die niet écht een voudig te bereiken is, zodat ik ongeveer drie kwar tier door Middelharnis crosste, steeds weer door goedbedoelende vlijtige voorbijgangers naar een andere locatie gestuurd! Uiteindelijk besloot ik mij maar voor de Brand weerkazerne op te stellen en per mobiel een nood kreet naar de organisatie te zenden, waarop er twee Goeree-Overflakkeejers toesnelden die mij de juiste weg wezen. Enigszins hijgend vond ik een plaatsje naast het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71