Buitenland Een sympathieke, zwakke kameleon Chirac ziet af van derde termijn hier komen elke ioe van de maand dromen uit 6 Maandag 12 maart 2007 pzc Chirac, in die tijd burgemeester van Parijs en voorzitter van de RPR, dineert in 1981 met de toen 26-jarige Nicolas Sarkozy. foto George Bendrihem/anp In de nadagen van zijn presidentschap neemt de kritiek op Chirac af. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - De Franse president Jac ques Chirac (74) staat bij veel Ne derlanders bekend als een arrogan te, tegendraadse leider. De kern proeven in Mururoa en zijn verzet tegen het Nederlandse drugsbeleid in de beginjaren van zijn president schap hebben hem die reputatie bezorgd. Tel daarbij de corruptieschandalen op waarin Chirac verwikkeld raak te en zijn onbetwiste kwaliteiten als charmeur en hetAvekt nauwe lijks verbazing dat de toenmalige Nederlandse vice-premier Anne- marie Jorritsma hem in 2001 een 'engerd' noemde. In Frankrijk, waar de bevolking niet opkijkt van een schandaal meer of minder en waar verlei ding tot kunst is verheven, neemt de kritiek op Chirac in de nadagen van zijn carrière af. Vrijwel nie mand heeft echt een hekel aan de president en zelfs politieke tegen standers gunnen het Chirac niet dat hij na zijn aftreden tot een cel straf veroordeeld zou worden, wat in theorie mogelijk is. De president dankt zijn hervon den populariteit goeddeels aan het verzet dat hij in 2003 leverde tegen de Amerikaans-Britse invasie in Primera Burger Korte Delft 7 Hoek Damplein Middelburg Tel. 0118-63 35 74 Primera Oost-Souburg Kanaalstraat 4 Oost-Souburg Tel. 0118-4612 70 Primera Vlissingen Walstraat 189 Vlissingen Tel. 0118-44 00 37 Tabakswinkel De Pupekop Appelmarkt 27 Zierikzee Tel. 0111-41 50 63 Primera Amemuiden Langstraat 45 Amemuiden Tel. 0118-60 60 35 Tabakspeciaalzaak Ben Everse Sas van Gent Tel. 0115-4517 06 Irak. Hij was voorstander van ver dere diplomatieke druk en twijfel de aan de aanwezigheid van de massavernietigingswapens. Die zijn nooit gevonden en de huidige chaos in Irak pleit voor het Franse standpunt. Toch is het onwaarschijnlijk dat Chirac de geschiedenis in zal gaan als groot president. Daarvoor heeft hij te weinig bereikt tijdens de twaalf jaar van zijn president schap, waarin Frankrijk econo misch afzakte naar de Europese middenmoot. Chirac dankt zijn hervonden populariteit aan het verzet tegen de oorlog in Irak Hoewel Chirac ook menig stem busgang verloor, waren verkiezin gen zijn sterke kant. Hij heeft een obsessie voor macht, maar zodra die eenmaal is veroverd, doet hij er weinig mee. Vooral het uitblijven van noodza kelijke hervormingen zal Chirac kwalijk worden genomen. Hij on dernam wel enkele pogingen, zo als vorig jaar de nieuwe wet die jongeren aan een baan moest hel pen, maar boog telkens voor straat- protesten. Chirac heeft tijdens zijn politieke loopbaan, die al ruim veertig jaar duurt, veel zeer uiteenlopende standpunten ingenomen. In de ja Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87-89 Middelburg Tel. 0118-61 36 80 Doolaege Drogisten] Szydiovvskiplein12 Axel Tel. 0115-56 51 86 Carpentier Petra Nellie Eenhoornplantsoen 7 Oostburg Tel. 0117-45 28 30 Tabac Gifts Vuik Hayenstraat 38 Terneuzen Tel. 0115-61 65 70 Tabac en Gifts C.F. Diesch Markt 35 Middelburg Tel. 0118-61 22 58 ren tachtig was hij tegen aanslui ting van Spanje en Portugal bij de EU. Nu is hij voorstander van toe treding van Turkije. Hij vond dat de gendarmerie wel iets beters te doen zou moeten hebben dan boe tes uitdelen voor snelheidsovertre dingen en werd later juist een pleit bezorger van flitspalen. De toege nomen verkeersveiligheid is overi gens een van zijn schaarse onbe twiste prestaties. Franse president geeft partijgenoot Sarkozy nog niet zijn zegen. parijs - Jacques Chirac (74) zei gis teravond geen derde termijn als Franse president te ambiëren. Hij liet nog in het midden welke kan didaat hij zal steunen bij de verkie zingen in april en mei. Dat is een tegenvaller voor minister van Bin nenlandse Zaken én presidentskan didaat Nicolas Sarkozy. Chirac en Excuses Bouterse voor decembermoorden paramaribo - De voormalige Suri naamse leider Desi Bouterse heeft gisteren voor het eerst publiekelijk zijn excuses aangeboden aan de na bestaanden van de slachtoffers van de decembermoorden. Bouterse: „Ik wil mijn excuses aanbieden aan alle nabestaanden." Hij ont kende dat hij zelf de trekker had overgehaald. Op 8 december 1982 zijn 15 tegenstanders van zijn regi me omgebracht in Fort Zeelandia. Churchill: joden debet aan eigen problemen londen - De Britse premier in de Tweede Wereldoorlog, Winston Churchill, vond dat joden het deels aan zichzelf te wijten had den dat ze vijandig werden beje gend. Churchill uitte die mening in een niet eerder gepubliceerd ar tikel uit 1937, dat nu is vrijgegeven. Churchill erkende de wreedheden tegen joden, maar stelde dat ze on voldoende integreerden. Ook ideologisch is Chirac een ka meleon. Zijn partij UMP opereert op de rechtervleugel en de presi dent stond ooit te boek als libe raal, maar in zijn nadagen toont hij zich steeds linkser. „Liberalis me is even rampzalig als commu nisme," zei hij onlangs. Zijn beoog de erfenis is eerder die van een linkse dan van rechtse staatsman. Vorig jaar opende hij zijn enige 'grote werk' in Parijs, het Musée hij maken deel uit van de rechtse partij UMP, maar zijn geen goede vrienden. Chirac had liever pre mier Dominique de Villepin of de burgemeester van Bordeaux, Alain Juppé, als opvolger gezien. Waar schijnlijk schaart hij zich later als nog achter Sarkozy. Chirac werd in 1995 tot president gekozen en zeven jaar later herko zen. Sindsdien is de duur van het Franse presidentschap vastgesteld op vijfjaar. De verkiezingscampagne is sinds Meisjes gewond na nazifeest Mechelen mechelen - T\vee Nederlandse meisjes van de neonazistische groep Blood 8c Honour zijn ge wond geraakt bij een vechtpartij na een bijeenkomst in Mechelen. Enkele honderden skinheads van Blood 8c Honour feestten zaterdag avond in de Belgische stad. Na het feest kwam het tot een vechtpartij met allochtonen. De meisjes raak ten lichtgewond en moesten voor controle naar het ziekenhuis. Man in België steekt zijn vrouw in brand schaarbeek - Een 57-jarige man uit het Belgische Schaarbeek heeft tijdens een ruzie zijn vrouw in brand gestoken. Hij wilde daarna zelfmoord plegen. De man is aan gehouden wegens poging tot moord, maakte justitie in Brugge gisteren bekend. De 43-jarige vrouw is buiten levensgevaar. Ze wilde van de man scheiden omdat die een gokverslaving zou hebben. Politieke loopbaan Chirac Jacques Chirac (1932) is sinds 1995 president van Frankrijk. Voordat hij tot president werd verkozen, was hij tevens burge meester van Parijs. Hij is in totaal 45 jaar politiek actief geweest. Hij vertegenwoordigt de gaullis tische partij Rassemblement pour la République, waarvoor hij twee keer premier was. De laatste keer terwijl de socialist Mitterrand president was. In 1995 volgde hij Mitterrand op. In 2002 won hij de presi dentsverkiezingen opnieuw. De komende presidentsverkie zingen worden in twee rondes gehouden op 22 april en 6 mei 2007. du Quai Branly, gewijd aan niet-westerse kunsten. Hij voerde een 'derdewereldbelasting' in op vliegtickets, voor meer ontwikke lingshulp. Dit jaar toonde hij zich van zijn groene kant, met het orga niseren van een grote klimaatcon ferentie en zijn pleidooi voor een VN-instelling voor het klimaat. Het Franse volk heeft zich ver zoend met de capriolen van Chi rac, in wie velen zich zo goed her kennen, maar is na twaalf jaar hard toe aan nieuwe president. zie ook www.parijsblog.nl enkele weken in alle hevigheid los gebarsten. Nadat aanvankelijk voor al Sarkozy en zijn socialistische ri vale Ségolène Royal aanspraak le ken te maken op een plek in de tweede ronde, heeft nu ook de middenkandidaat Francois Bayrou volgens de peilingen een kans. In de tweede ronde maken de twee kandidaten met de hoogste score uit wie het land gaat regeren. In een gisteren verschenen opinie peiling staan Royal en Bayrou op 23 procent, Sarkozy op 28 procent. Regen koelt het Groot Barrièrerif flink af sydney - Het Australische Groot Barrièrerif is afgekoeld door hevi ge stortregens. Het grootste koraalrif ter wereld lijdt onder de klimaatopwarming. Door het broeikaseffect steeg de temperatuur van het water, waar door veel koraal dreigt af te ster ven. Door de recente regen is de temperatuur van de oceaan aan zienlijk gedaald. Het rif staat op de VN-werelderfgoedlijst. Protesten in Colombia tegen bezoek van Bush bogota - Een menigte betogers heeft gisteren in de Colombiaanse hoofdstad Bogota gedemonstreerd tegen het bezoek van de Ameri kaanse president Bush aan Colom bia. Ze verbrandden achttien Ame rikaanse vlaggen en riepen leuzen als: 'Bush, de hoerenzoon, is aange komen'. Het is voor de eerste keer in 25 jaar dat een Amerikaanse pre sident het land bezoekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6