is uitgezaaid v5 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Reclamemateriaal uit de hoogtijdagen van Van der Have. Opsplitsing Advanta Van der Have-groep 2004-2006 van der Have. „De boerenleden van de Suiker Unie waren dolgelukkig", kijkt Dirkzwager terug. „En wij konden door. Maar ja, het ging later niet goed met de Suiker Unie. Het bedrijf vertil de zich aan de aankoop van conserven- bedrijven. Het ging allemaal mis en de directie vond het rendement van Van der Have niet hoog genoeg. Wij als fa milie hebben altijd bescheiden geleefd. We waren bevlogen, hoefden geen di vidend uit te keren en staken de winst grotendeels in research in Rilland." De Suiker Unie, inmiddels Cosun ge naamd, vond in 1996 voor Van der Ha ve een partner in het Britse zadencon- cem Zeneca. Advanta Seeds - met in Kapelle de toevoeging Van der Have - ontstond. Van der Have was Van der Have al niet meer. Het werd een inter nationaal bedrijf als alle andere. Engel sen kwamen naar Kapelle. Dirkzwager weet: „Dat liep niet altijd even soepel." Erg lang heeft de samenwerking tus sen Cosun en Zeneca niet geduurd. Tot 2004. Cosun verlegde de bedrijfs- strategie, gaf aan zich meer toe te wil len leggen op de levensmiddelensector en minder op de 'kwakkelende' land bouw. Dat leidde augustus 2004 tot een inter nationaal financieel spel, waarin de hoofdrollen waren weggelegd voor het Zwitserse chemieconcern Syngenta (sterk in gewasbeschermingsmidde len) en het Amerikaanse beleggings fonds Fox Paine. Syngenta kocht Ad vanta en verkocht het bedrijf binnen zes dagen door aan Fox Paine. Met uit zondering van de maïs-, sojaboon- en graanbedrijven in Noord-Amerika. Dirkzwager: „Het was Syngenta te doen om dat maïsbedrijf, dat beslaat zes procent van het maïsareaal in de Verenigde Staten. En Fox Paine wilde natuurlijk als beleggingsfonds zoveel mogelijk geld beuren voor de andere onderdelen van Advanta/Van der Ha ve." Zo is het gegaan. Het grote Franse zaad- veredelingsbedrijf Groupe Limagrain - nummer vier in de wereld - heeft veel activiteiten van Advanta overgeno men. Limagrain Advanta, waarvan het hoofdkantoor in het voormalig onder zoekscentrum van Van der Have bij Rilland is gevestigd, afficheert zich als de opvolger van Van der Have. 'Onze wortels liggen in het Zeeuwse land, waar we al in 1879 gras- en klaverza den aan de man brachten', meldt Lima grain Advanta op de eigen website. Hetzelfde Limagrain heeft oktober vo rig jaar de graszadenpoot van Advanta in Kapelle overgedaan aan de Deense graszadenspecialist DLF Trifolium. Het kweekbedrijf Van der Have, actief in vooral de suikerbieten, graszaden, uien, maïs en granen, is niet m er. „Maar wij bouwen er wel op voort", geeft woordvoerder René de Munnik van Limagrain Advanta aan. „In die zin is Van der Have niet verdwenen." Voormalig directeur Dirkzwager kijkt daar anders tegenaan: „De geschiede nis van Van der Have is afgelopen." Lepoeter ziet de teloorgang van Van der Have als een tijdverschijnsel. Zaad veredeling vraagt enorme investerin gen, zeker sinds de opkomst van gene tische modificatie van rassen. Wereld wijde schaalvergroting en specialisatie zijn de gevolgen. Lepoeter concludeert: „Van der Have had als zelfstandig be drijf niet meer kunnen blijven be staan." PZC I Felix Binicewicz Florimond Desprez, Frankrijk: suikerbieten bij SES VanderHave, in Tienen, België en Rilland Syngenta, Zwitserland: maïs, sojaboon en graanbedrijven in Noord-Amerika Groupe Limagrain, Frankrijk: maïs, granen, oliehoudende gewassen, uien, verkoop grassen - DLF Trifolium, Denemarken: graszadendivisie wereldwijd, opslag en verwerking in Kapelle United Phosphorus Limited (ULP), India: Advanta-activiteiten in Australië, Azië en Zuid-Amerika Monsanto, VS: koolzaadactiviteiten in Canada te, KAPELLE-BIEZEUNGE de fabrieksbiet bij uitnemendheid hoogste suiker opbrengst per ha zeer hoge loof- opbrengst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69