Van der Have ZAAI VAN DER HAVE ZADEN jF) v4 Zaterdag 10 maart 2007 PZC Een bedrijf van standing was het. Koninklijk nog wel. Koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel Van der Have in Kapelle was wereldwijd een begrip. Van de naam is vrijwel niets meer over. De multinational van Zeeuwse bodem is in enkele jaren uitgekleed en opgesplitst, maar leeft voort. door Harmen van der Werf foto's Willem Mieras Gerard Lepoeter, voorma lig hoofd personeel en organisatie bij Van der Have, weet nog één plek je in Kapelle waar de naam Van der Have terug te vinden is. „Ga maar eens kijken langs de Goes- sestraatweg", adviseert hij. „Op één van de oudere loodsen langs die weg staat nog D. J. van der Have." Hij heeft gelijk. Op een witgepleisterd gebouw prijkt de naam in sierlijke letters. Het is een mooi aandenken aan een onder neming die, opgericht in 1879, ruim een eeuw beeldbepalend is geweest voor Kapelle. De hoofdingang van het oude Van der Have is aan de Dijkwelsestraat in Ka pelle. Een groot bedrijfscomplex met tal van loodsen en magazijnen strekt zich daarachter uit. Een vlag wappert in de wind. Mommersteeg staat erop, het bekendste Nederlandse graszaden- merk. Even verderop hangt nog een vlag, de vlag van DLF Trifolium, sinds najaar 2006 de nieuwe Deense eige naar van de Kapelse vestiging van Van der Have. Die transactie vormde het sluitstuk van de totale uitverkoop van de Koninklijke. „In- en intriest is het." Govert van der Kuijl (85) was afdelingsdirecteur Neder land bij Van der Have, verantwoorde lijk voor de binnenlandse handel. Hij is, evenals Lepoeter (77), het voorbeeld van iemand die vergroeid was met het bedrijf Zoals zoveel Kapellenaren. Van der Kuijl en Lepoeter gingen allebei di rect na de zevende klas van de lagere school, dertien jaar oud, bij Van der Have aan de slag. En ze slaagden erin op te klimmen. Hoe ze bij het bedrijf kwamen, is type rend voor de dorpse sfeer bij Van der Have. „Mijn vader zat bij de fruitvei ling in Kapelle", vertelt Lepoeter. „Hij kende Piet van der Have, die over het personeelsbeleid ging, en die nam mij aan." Van der Kuijls vader werkte al bij het bedrijf Ook zoonlief mocht ko men. „Mijn vader was machinist", duikt de oud-afdelingsdirecteur in het verleden. „Hij was onder meer verant woordelijk voor de stroomvoorzie ning. Niet alleen bij Van der Have, maar ook voor Kapelle." Van 1918 tot diep in de jaren dertig heeft dat ge duurd, dat Kapelle voor elektriciteit af hankelijk was van Van der Have. „Stipt tien uur 's avonds ging het licht uit", herinnert Van der Kuijl zich. „Was er een feest bij De Zwaan, dan kwamen ze vragen of er een uurtje lan ger stroom kon worden geleverd. Te gen betaling." taalden die niet door. De oprichter, Daan van der Have, nam al mensen in vaste dienst. Dat was ongekend." De tweede en derde generaties Van der Have zetten die traditie voort. Le poeter liet in 1956 een woning bou wen, naast het bedrijf aan de Dijkwel- sestraaL „Van der Have verkocht de grond voor 2,50 gulden per vierkante naar bemoeizucht. 'Zou je dat niet zo of zo doen'." Zo'n ietwat vaderlijke houding paste bij het soort bedrijf dat Van der Have was, een familiebedrijf dat na de Twee de Wereldoorlog een enorme groei doormaakte. Mede dankzij de moderni sering van de landbouw en de verbete ring van de transportmiddelen. Van der Have ontwikkelde zich tot een in ternationale onderneming. Voormalig directeur Alben Dirkzwager (91), ge huwd met Albertine van der Have, leg de wereldwijd handelscontacten. In Ja pan, Iran, de Verenigde Staten; hij zegt bescheiden: „We hadden een wereld naam in dat kleine gedoe dat planten veredeling heet." De derde generatie Van der Haves stuwde het bedrijf op én verkocht in 1970 de eerste helft van de aandelen aan de Suiker Unie. In 1977 gevolgd door de andere helft „Wij hadden geen opvolgers", verklaart Dirkzwager die stap. „Zonen waren niet geïnteres seerd of nog niet oud genoeg. Als fami lie hebben we toen gezegd: Het is het beste voor de continuïteit van het be drijf om het over te doen aan de Sui ker Unie." De keuze viel niet voor niets op de landbouwcoöperatie Suiker Unie. Van der Have was sterk in de suikerbieten- veredeling. Dirkzwager: „Boeren had den een enorm belang bij Van der Ha ve." Wat zeker ook meespeelde, was dat de directievoorzitter van de Suiker Unie indertijd Marien Geuze was. De Zeeuwse landbouwvoorman uit Poort vliet was een studievriend van Daan 'Daan van der Have nam al mensen in vaste dienst. Dat was ongekend.' Zowel Lepoeter als Van der Kuijl be gon onderaan de ladder. Lepoeter in de buitendienst, later als loopjongen; Van der Kuijl direct als loopjongen. Ze werkten niet alleen voor het bedrijf, maar ook voor de familie die bij het bedrijf in het nog bestaande, grote huis Eureka aan de Goessestraatweg woonde. Le poeter: qf ik „Minstens twee keer per dag moest ik naar Goes. Post brengen en ophalen. Boodschappen doen." Van der Kuijl en Lepoeter toonden in zet. Ze leerden 's avonds door aan de handelsschool in Goes. Dat werd ge waardeerd. „Van der Have stond be kend als een goed werkgever", vertelt Lepoeter. „De meeste mensen werkten in die tijd bij boeren. Bij slecht weer be- meter, terwijl zes gulden toen normaal was." Voor wat hoorde ook wat. Van der Kuijl drukt het zo uit: „Je stond op met Van der Have en ging ermee naar bed." Lepoeter heeft het over hard werken en daarvoor kreeg je betaald'. De Van der Haves hadden ook oog voor de mensen. „Van hoog Kuii tot laag", al dus Van der Kuijl. Hij heeft veel samengewerkt met Daan van der Have (1919-2005), president-directeur tot 1984. „Hij liep één keer per week op een ochtend over het hele bedrijfsterrein Kapelle en maakte met iedereen een praatje." Le poeter onderschrijft dat de Van der Ha ves goed contact hielden met het perso neel, maar plaatst ook meteen een kriti sche kanttekening: „Het riekte soms Op een oude loods aan de Goessestraatweg prijkt nog de naam 'D. J. van der Have'. De letters vormen een eenzaam monument voor een onderneming die ruim een eeuw beeldbepalend is geweest voor Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68