Vrij wil nog niet zeggen vrijblijvend Zeeland heeft vier Vakkanjers Andere onderhandelaars voor verwerven grond Waterdunen P2C Maandag 12 maart 2007 19 De weeksluiting op montessorischool De Basis in Goes; het montessori-onderwijs bestaat deze week honderd jaar. foto Willem Mieras ïoo-jarig montessori onderwijs zet woensdag de deuren open. door René Schrier GOES - Het is deze week precies too jaar geleden dat Maria Montes sori in Rome de eerste 'Casa dei Bambini' opende. Inmiddels staan er overal op de wereld scholen waar les gegeven wordt naar de principes die zij honderd jaar gele den ontwikkelde. Uitgangspunt in het montessori- onderwijs zijn het respect voor de eigenheid van ieder individu en het vertrouwen dat een kind zich kan ontwikkelen tot een verant woordelijke en zelfstandige volwas sene. Dat is aardig omdat in het 'regulie re' onderwijs de laatste jaren ieder een de mond vol heeft over het zo geheten competentiegericht leren. En dat gaat heel sterk in de rich ting van wat Maria Montessori too jaar geleden bedoelde. In Zeeland staan twee montessori-basisscho- len; De Basis in Goes en De Kraal in Tholen. Zij zetten, net als alle andere montessorischolen in Ne derland, woensdag de deuren open voor belangstellenden die eens een kijkje willen nemen. Directrice Nelleke De Waele van De Basis vertelt dat ze nogal eens aanloopt tegen mensen die misver standen over het montessori-on derwijs bij zich dragen. Het motto van de Nederlandse montesso- ri-vereniging is 'vrij en zelfstan dig', maar vooral dat woord vrij wordt wel eens uitgelegd als vrij blijvend. Vandaar dat haar school Saamhorigheid in de school is heel belangrijk in het montessori-onderwijs liever het motto 'onze kinderen, blij en zelfstandig' hanteert. Saamhorigheid in de school is heel erg belangrijk, vertelt De Waele. Ie dereen kent iedereen. De leerlin gen gaan ook niet met z'n allen te gelijk van de ene klas naar de ande re, maar schuiven door als ze daar rijp voor zijn. Dat heeft tot gevolg dat kinderen bijvoorbeeld in één klas slecht kunnen zijn in rekenen. Maar als er na een half schooljaar weer jonge kinderen bij zijn geko men en anderen op grond van hun prestaties zijn doorgeschoven, zijn de kinderen die eerst wat min der presteerden ineens de beteren van de klas. Dat is goed voor het zelfvertrouwen van die kinderen. Bij' De Basis is ieder kind gelijk. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat het overblijven tussen de middag niet voor slechts enkele kinderen geldt, maar voor alle 200 kinderen. Zelfstandigheid is belangrijk in het montessori-onderwijs, terwijl er landelijk juist een roep onder stu denten ontstaat om wat vaker een leerkracht in de klas te zien. De Waele heeft daar een verklaring voor: „Kinderen uit het montesso ri-onderwijs zijn die zelfstandig heid gewend. Maar als je dat niet gewend bent en daar ineens in het voorgezet onderwijs of het mbo of hbo mee geconfronteerd wordt, kan dat wel eens lastig zijn." Belangstellenden kunnen woens dag 14 maart tussen 9.00 en 10.00 uur en tussen 11.00 uur en 12.00 bij De Basis terecht. De Kraal zet de deuren tussen 8.30 uur en 12.00 uur open. Vmbo'ers metaal en elektro haalden drie keer zilver in titelstrijd. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Vier Zeeuwse vak kanjers zijn in de prijzen gevallen bij de nationale wedstrijden voor vmbo'ers in metaal en elektro. Zij streden met 120 andere Junior Vak kanjers vier dagen lang om het Ne derlands kampioenschap. Naast de vier individuele prijzen was er een zilveren medaille weg gelegd voor een team van het Goe- se Lyceum. Zeeuwse vmbo-scholen stuurden hun beste derde- en vierdejaars naar het science center NEMO in Amsterdam. Er werd gestreden in vijf wedstrijdvakken: metaaltech niek (combi verspanen en niet-ver- spanen), elektrotechniek, lassen (combi MIG/MAG en BMBE), CAD-tekenen en metalektro. Voor de zestienjarige Robin de Vos uit Kattendijke was het dub bel feest. Hij won een zilveren me daille voor zijn prestaties in de me talektro én met zijn team van het Goese Lyceum (locatie Bergweg). In het prijswinnende team zaten naast Robin ook Kevin de Vrieze ('s-Heer Hendrikskinderen), lohan van 't Westeinde (Nisse), William de Ruijter (Scharendijke) en Patrick de Bruine ('s-Heer Hen drikskinderen). Het team werd tweede in de Teamchallenge, met een zelf ontworpen duw/trekkar. In het onderdeel elektrochniek werd Martijn van Fraeijenhove (Terneuzen, SG De Rede) tweede. Hij ontving daarvoor een zilveren medaille. Die eer viel ook metaaltechnicus Stefan van Keulen (Meliskerke) van het Calvijn College in Krab- bendijke te beurt. Koudekerkenaar Rudy Dekker, leerling van CSG Walcheren in Middelburg, won brons in het wedstrijdvak metalek tro. De Junior VakkanjerWedstrijden zijn onderdeel van de campagne Vakkanjers. Deze campagne is op gezet door werkgevers en werkne mers in de metaal- en elektrotech nische industrie en metaalbewer king. Ze willen jongeren enthou siast maken voor een beroep in de metaal en elektro, door vaktrots te stimuleren. www.jrvakkanjers.nl door Frank van Cooten AARDENBURG - De gebiedscommis- sie West-Zeeuws-Vlaanderen is ge stopt met het verwerven van gron den voor recreatie- en natuurpro ject Waterdunen bij Breskens. De Molencate Groep, een van de initiatiefnemers van Waterdunen, gaat de boer op om met de boeren te onderhandelen. „Als een boer tot overeenstem ming komt met Molencate, mag ik daar geen mening over hebben. Dat is zijn goed recht", zegt Rinco de Koeijer van landbouworganisa tie Zi.TÓ en lid van de gebiedscom- missie. Betrokken boeren waren niet te spreken over de manier waarop medewerkers van de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) in opdracht van de gebiedscommissie met hen on derhandelden over aankoop van de grond. De boeren krijgen nu een andere onderhandelingspart ner aan de keukentafel. De Koeijer vindt het overigens on begrijpelijk dat cijfers over Water dunen door politici kritiekloos zijn geaccepteerd. Volgens diverse rapporten levert Waterdunen hon derdvijftig arbeidsplaatsen op. „Maar zo hard is dat niet. Waterdu nen zal best werkgelegenheid gene ren, maar dat zal om alles gaan tus sen nul en honderdvijftig. Politici zouden toch eens wat kritischer naar deze cijfers moeten kijken." Waterdunen behelst in grote lij nen de verplaatsing van camping Napoleonhoeve en de aanleg van zoute natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57