Nieuwe therapie helpt dementerende Roep om verplichte cursus tegen agressie na wildwest op snelweg WD: Verbeet kan geen orde houden Italiaanse vendelzwaaiers op Museumplein 4 Maandag 12 maart 2007 PZC Bundeling disciplines verbetert leven patiënt en mantelzorgers. door Jacqueline Steenwijk SCHIEDAM - Probleemgedrag als dwalen, agressiviteit of apathie bij dementerende ouderen, is sterk te verminderen met behulp van een nieuwe therapie. Ouderen die de drie maanden durende therapie ondergaan, vertonen naderhand gemiddeld een tot twee probleem gedragingen minder. Dat blijkt uit een wetenschappe lijk onderzoek dat bijna vier jaar lang is uitgevoerd onder 168 licht en gematigd dementerenden in Verpleeg- en Reactiveringcentrum DrieMaasStede in Schiedam. Het onderzoek, onder leiding van psy- cho-geriater Ton Bakker en Jacque line van der Lee, is uitgevoerd in samenwerking met de Vrije Uni versiteit en de Erasmus Universi teit. Alzheimer Nederland spreekt van een uitzonderlijk resultaat. De therapie zou een enorme stap voorwaarts betekenen om de kwa liteit van het leven van demente renden én hun verzorgenden te verbeteren. Ook Mezzo, de vereni ging voor mantelzorgers, kijkt reik halzend uit naar de therapie. Man telzorgers ervaren probleemgedrag van dementerenden immers als het meest belastend. De onderzoe kers combineerden voor hun thera pie dertien bestaande disciplines. Het gaat naast verpleging bijvoor beeld om psychologen, diëtisten en een breed scala aan expressieve therapeuten. Daarbij werden eerst de oorzaak en de ernst van de ge dragingen vanuit psychiatrisch oogpunt vastgesteld. Vervolgens werd de patiënt volgens een vast protocol behandeld. Daarnaast werd de directe familie betrokken bij de therapie en werd de leefom geving van de oudere onder de loep genomen. Zo attendeerden psychologen mantelzorgers ook op hun gedrag. Zo kan een mantel- zorger die gehaast te werk gaat, juist onrustig gedrag bij de demen terende veroorzaken. Na de therapie bleek niet alleen het aantal gedragsproblemen te zijn afgenomen, maar ook de ernst ervan. Daarnaast was het geheugen en oriëntatiegevoel van de ouderen verbeterd. Mantelzorgers voelden zich veel competenter en minder belast en de kwaliteit van leven voor de ouderen, vooral hun socia le leven, was verbeterd. Aantal dementerenden verdubbelt tot 2050 Nederland telt op dit moment circa 250.000 dementerenden. Naar schat ting zal dit aantal in 2050 zijn verdubbeld. Van alle dementerenden woont zo'n 10 procent in een verpleeghuis en 10 procent in een verzorgingshuis. De meeste demente ouderen wonen zelfstandig en zijn voor een belang rijk deel afhankelijk van hun mantelzorgers en de thuiszorg. Dementie wordt in veel gevallen veroorzaakt door de ziekte van Alzhei mer. Naarmate de ziekte vordert, neemt het geheugen af en neemt het ri sico op probleemgedrag toe. Soms neemt het gedrag zulke ernstige vormen aan dat patiënten vastge bonden moeten worden om te voorkomen dat ze zichzelf of anderen in gevaar brengen. Het gaat dan bijvoorbeeld om structureel agressief ge drag zoals slaan, schoppen, bijten en knijpen. Liberale fractie houdt uitglijders van nieuwe Kamervoorzitter bij. DEN HAAG - Gerdi Verbeet heeft op nieuw veel kritiek gekregen op haar functioneren als voorzitter van de Tweede Kamer. De WD-fractie twijfelde dit weekein de openlijk aan haar optreden tij dens de rommelige aanvraag voor drie spoeddebatten afgelopen don derdag. De liberalen willen de kwestie ter sprake brengen bij de eerstvolgende vergadering van het presidium van de Tweede Kamer. Die wordt morgen gehouden. De WD hield intern al enige tijd de uitglijders van Verbeet bij. Volgens woordvoerder Willibrord van Beek bereidt Verbeet (PvdA) zich onvoldoende voor op debatten en leidt zij de vergaderingen soms chaotisch. „Zij kan moeilijk orde houden." De aanval van de WD valt slecht bij de coalitiepartijen CDA en Christenunie. Zij vinden dat de discussie niet in het open- AMSTERDAM - Op het Museumplein in Amsterdam hielden vendelzwaaiers uit de stad Lucca in Italië gisteren een parade. Vroeger begeleidden vendel- baar gevoerd moet worden. zwaaiers (sbandieratori in het Italiaans) samen met trommelaars en banierdragers het leger. foto Cynthia Boll/GPD Drie mensen gewond na uit de hand gelopen ruzie automobilisten. DEN HAAG - Veilig Verkeer Neder land (WN) wil dat het onder werp agressie in het verkeer een vast onderdeel wordt van het rij-examen. Daarnaast moeten agressieve bestuurders verplicht een anti-agressietraining krijgen. Ook het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) is voor stander van zo'n verplichte cursus. Beide partijen denken met zulke maatregelen agressief gedrag, zoals dat zich zaterdag voordeed op de A4 bij Den Haag, te kunnen beteu gelen. Drie mensen raakten gewond na dat zij de dupe werden van een ru zie tussen twee automobilisten. Aanleiding voor de ruzie was een invoegmanoeuvre van een 28-jari- ge man uit Den Haag. Een 54-jari- ge bestuurder uit Heteren voelde zich door deze actie gesneden, waarna beide bestuurders zich agressief gingen gedragen. De schermutseling eindigde nadat de Haagse automobilist uit woede zijn auto dwars op de rijbaan van zijn tegenstander tot stilstand bracht. Drie achterop komende automobi listen konden de twee stilstaande auto's niet meer op tijd ontwijken en botsten er tegenaan. Daarbij raakten twee vrouwen en een man gewond. De ruzieschoppers zelf bleven ongedeerd. Hun rijbe wijs is ingevorderd. Volgens woord voerder H. Fontijn van het Cen- Veilig Verkeer wil dat agressie in het verkeer een onderdeel wordt van het rij-examen. Agressieve bestuurders zouden verplicht een training moeten volgen. traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen kan extra aandacht voor ge vaarherkenning en bewustzijn van het eigen gedrag tijdens het rij-exa men wel iets helpen, maar niet vol doende. „Het rijgedrag kan in de jaren daar na makkelijk veranderen." Desal- nietemin krijgt dit onderdeel van af volgend jaar wel meer aandacht in het nieuwe rij-examen. Meer heil verwacht het CBR van het invoeren van zo'n verplichte anti-agressiecursus. „Voor bestuur ders die te veel alcohol op hebben is zo'n cursus er al wel. Slechts tien procent van de deelnemers valt naderhand terug. Zoiets zou er ook voor bestuurders moeten komen die dit soort wangedrag vertonen." Vooralsnog ziet de Tweede Kamer niets in nieuwe structurele maatregelen. Volgens Marleen de Pater (CDA) is al veel mogelijk in de wet. ''MAAft. HET L-IJk.T NIËX OpEEN HOOH? V=AHTOOR,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4