Campagne richt zich op jongeren Er lopen nog veel te weinig EHBO'ers rond in Zeeland Inwoner van Borsele mishandeld na avondje stappen in Goes Probeer maar eens wakker te blijven in een échte Hastens! Hastens B PZC Maandag 12 maart 2007 17 Een lid van de Lotusclub met een gapende hoofdwond laat zich verplegen door een EHBO'er. foto Willem Mieras Zeeuwse verenigingen oefenen hun vaardigheden. door Lilian Dominicus 's-GRAVENPOLDER - Een man wil thuis een bordje friet bakken, maar zijn frituurpan is stuk. Dus bakt hij ze bruin op de ouderwet se manier: met een pan op het gas fornuis. Hij morst alleen een beet je vet, de vlam slaat in de pan. Een man komt binnen en schiet te hulp, maar struikelt over een kleedje. Hij vangt zijn val op met zijn arm, breekt daardoor zijn sleu telbeen én stoot zijn hoofd ook nog eens tegen de tafel. Een gapen de hoofdwond is het gevolg. Het is een van de casussen die de Zeeuwse EHBO-verenigingen za terdagochtend in sporthal De Zwa- ke in 's-Gravenpolder voor hun kiezen kregen. De Koninklijke Ne derlandse Vereniging EHBO dis trict Zeeland hield dit weekeinde de jaarlijkse vaardigheidsproeven. Slachtoffer krijgt fiets tegen zijn hoofd en loopt gebroken neus op. goes - Een 25-jarige man uit de ge meente Borsele is zaterdagnacht tussen 2.15 en 2.45 uur mishan deld op de parkeerplaats aan het Kolveniershof in Goes. De man had met een paar vrien den een avondje gestapt. Op weg naar de auto - die op het Kolve niershof stond - passeerden de vrienden in de Wijngaardstraat drie onbekenden. Die reageerden plotseling agressief naar het groep je vrienden. Tot aan de parkeer plaats werden de drie vrienden door de onbekenden achtervolgd. Daar kreeg een van de Borselse Een soort wedstrijd in eerste hulp bij ongelukken, waarbij de leden van de plaatselijke Lotusclubs zich kunnen uitleven in het levensecht na-apen van bloedende wonden, zich nog beter kunnen bekwamen in het slaan van jammerlijke kre ten en/of het imiteren van een be wusteloze. Bijzonder nuttig, vindt EHBO-in- structeur Adrie Koole de wed strijd. „De EHBO'ers leren hier zo ontzettend veel van. Het is echt bij- 'Bedrijfshulpverlening is eigenlijk alleen reanimatie en brandbestrijding' spijkeren. Zo ligt daar in box één een slachtoffer, een leerling van een school, die is gevallen van een klimrek. Die mag niet in een sta biele zijligging worden gelegd. Toch gebeurt het. Daarginds ligt ie mand die juist wel in een stabiele zijligging moet worden gelegd, mannen een klap in zijn gezicht van een van de onbekenden. De 25-jarige man wilde zijn maatje ontzetten en meenemen naar de auto. Toen kreeg hij ook een klap in zijn gezicht. Toen hij bij de auto was draaide de 25-jarige man zich nog een keer om en op dat mo ment kreeg hij een fiets tegen zijn hoofd aangegooid. Daarbij liep het slachtoffer een gebroken neus op. De drie daders zijn tussen de 17 en de 19 jaar oud. Alle drie hebben een blanke huidskleur. De jongen die de klappen uitdeelde heeft blond stekeltjeshaar en een stevig postuur. Hij droeg een 'Nickelson' jack en is ongeveer 1,75 meter lang. De andere twee hadden donker kort haar en droegen donkere kle ding. maar dat is zó verwarrend. Straks bespreken we alles na, zodat ieder een aan het eind van de dag weer weet waarom ze het een wel moe ten doen en het ander niet." Ook krijgen de EHBO'ers instruc ties in de nieuwe regels voor reani matie. Die zijn het afgelopen jaar weer veranderd. Er lopen in heel Zeeland zo'n 3300 vrijwilligers rond met een EH- BO-diploma op zak. „Te weinig", is het oordeel van Koole. Het stre ven van de verenigingen is om zo veel EHBO'ers rond te hebben lo pen, dat als er iemand op straat in elkaar zakt, er altijd iemand in de buurt is om te helpen. Koole be treurt het daarom dat velen het te genwoordig laten bij een cursus be drijfshulpverlening. „Dat is eigen lijk alleen reanimatie en brandbe strijding. Verbanden leggen leer je daar niet." De EHBO-ploeg uit Yerseke won de wedstrijd en gaat door naar de nationale proeven in juni in Hen gelo. Woningbrand in 's-Gravenpolder 's-gravenpolder - Een slaapka- mer op de eerste verdieping van een woning aan de Populieren straat in 's-Gravenpolder is zater dagmiddag uitgebrand. Een bewo ner is onderzocht door ambulance personeel. Verder raakte niemand gewond. De oorzaak van de brand is niet bekend. Sieraden gestolen uit woning Kioetinge kloetinge - Uit een woning aan de Koningin Wilhelminastraat in Kioetinge zijn zaterdagavond tus sen 18.15 on 20.50 uur sieraden ge stolen. De inbreker(s) kwamen via een raam, dat geforceerd werd, naar binnen. Het is niet bekend wat de schadebedragen zijn. Grijs Groene Motor moet ontgroening in Zeeland opvangen. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De campagne de Grijs Groene Motor gaat zich de komende tijd meer op jongeren richten. „Dat ouderen langer moe ten doorwerken, is nu wel be kend", zegt secretaris R. van Leest van het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid (RPA) Zeeland. „Nu wordt het tijd om ons op de jongeren te richten om de vergrij zing in Zeeland op te kunnen van gen." Het platform begon de campagne bijna drie jaar geleden om het drei gend tekort aan werknemers op termijn (2020) op te vangen. Zee land kampt namelijk met een gi gantisch probleem. De bevolking vergrijst steeds meer. En jongeren zijn er steeds minder (ontgroe ning). Ze verlaten de provincie voor een toekomst elders. Zeeland wordt eerder dan andere provin- V. Eryürük van de Grijs Groene Motor wil Zeeuwse studenten te rughalen naar de provincie: „Eens gaat die oudere met pen sioen." Helers aangehouden bij Goese juwelier goes - Een alerte Goese juwelier heeft er zaterdagmiddag voor ge zorgd dat de politie twee helers kon aanhouden. Het gaat om een 28-jarige man uit Noord-Beveland en een 24-jarige Goesenaar. Ze hadden een horloge aangeboden dat was ontvreemd uit een zaak in Bergen op Zoom. Inbraak bij supermarkt in Vlissingen vlissingen - in de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in een supermarkt aan de Coosje Bus- kenstraat in Vlissingen. De buit - een rek met sigaretten - werd later door agenten teruggevonden in de buurt van de winkel. De inbreker was spoorloos. cies geconfronteerd met vergrij zing en ontgroening. „Als je je en kel op de ouderen blijft richten, is dat uitstel van executie", zegt V. Eryürük van de Grijs Groene Mo tor. „Eens gaat die oudere toch met pensioen. En wat dan? Dan zal die plaats toch opgevuld moe ten worden door een jongere." Het doel van Eryürük is het terug halen van Zeeuwse studenten. Uit een enquête die hij heeft gehou den, blijkt dat heel veel studenten die buiten Zeeland studeren best terug willen. „Mits er natuurlijk voldoende arbeidsplaatsen in Zee land beschikbaar zijn. Dat was na tuurlijk altijd een probleem, maar als gevolg van de vergrijzing ko men er de komende jaren genoeg arbeidsplaatsen vrij." De komende week gaat Eryürük bedrijven benaderen met de vraag of ze stageplaatsen hebben voor jongeren die buiten Zeeland stude ren. „Want het is zaak om studen ten aan het einde van hun studie hier in Zeeland te hebben. Als ze eenmaal elders in het land stage lo pen, is het veel moeilijker ze naar hier terug te halen." Eryürük wil binnen een maand ook beginnen met het opzetten van een internetsite, waar studen ten hun cv op kunnen zetten. Graffitispuiters op A58 aangehouden goes - Op de A58 ter hoogte van Goes-Zuid zijn in de nacht van za terdag op zondag drie graffitispui ters aangehouden. Twee 19-jarige mannen uit de ge meente Borsele en een 17-jarige uit Soesterberg hadden een ANWB-bord en een hectometer- paaltje beklad. Gwen Stefani treedt op in Antwerpen Antwerpen - Zangeres Gwen Stefa ni geeft 4 oktober een optreden in het Sportpaleis in Antwerpen. Gwen Stefani debuteerde in 1991 als frontvrouw van No Doubt en vervolgde later haar carrière succes vol als solozangeres. Kaarter) ver krijgbaar via www.sportpaleis.be. 100% natuurlijke materialen... erwijl je er ontspannen in ligt te slapen ademt je Hastensbed met je mee. Een Kijkje in het hart van je Hastens vertelt je waarom: een royaal gebruik van 100% natuurli|ke materialen zoals katoen, paardenhaar, linnen en wol Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda. 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43