Zeeland Zwembadbezoeker E Slangen en koffiedik Hiphop r £Aj De krant 10 weken voor €15,-! D7 r Training angst de baas te zijn 2 Maandag 12 maart 2007 PZC WIM HOFMAN Het maakt steeds weer veel indruk als je zo'n schip, vol- gestapeld met containers, voorbij ziet varen. Soms vaart het de Westerschelde op, soms de Westerschelde af Ze varen dikwijls haast rakelings langs de kust, maar ze gaan steeds onze neus voorbij. Ie kijkt naar de schepen, probeert aan opschriften en letter tekens of eventueel aan een vlag te zien waar ze vandaan ko men: Singapore, Sjanghai, Bombay, Dakar, Ochotsk... En je probeert te raden wat er zoal in de containers kan zitten: bou ten en moeren, koelkasten, kerstversiering, allerhande buizen en spruitstukken, stofzuigers, inktpatronen, uitschuifladders, en hier en daar een verstekeling. Hoe opwindend het idee dat straks meer en meer van die spectaculaire en majesteitelijke schepen met hun uiteenlopende lading de rivier op zullen varen en op een uitgelezen plek zullen aanleggen! En dan te weten dat het dan ei genlijk allemaal pas begint. De containers worden voorzichtig van de schepen afgenomen en dan kan de grote logistieke ver deling gaan plaatsvinden. Sommige containers worden dan meteen al op kleinere sche pen geladen, die door onze kanalen en sluizen gaan varen. Of ze gaan op vrachtwagens die ver tot in Europa en misschien wel tot waar Europa ophoudt, zullen doorstoten! Het mooiste lijken mij echter de treinen met daarop de kleuri ge containers in een haast eindeloze en feestelijke rij. En het. ritmische gedender van de wielen zal menigeen als muziek in de oren klinken. Vooral de nachtmuziek zal bijzonder zijn. Als je goed luistert, zal die muziek in de verte wel wat lijken op wat je hoort op hiphopparty's, waar velen zo weg van zijn. Ik begrijp dat sommigen daar nu al van dromen. Treinen met daarop kleurige containers in een feestelijke rij COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET: www.pz cnl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. In een mand ergens in een hoek liggen vergeten zwemspullen te stinken. Sommige dingen veranderen nooit. Maar verder is er heel veel veranderd in de wereld van de zwembaden. door Ondine van der Vleuten en zwembad zonder wa ter is niks, maar voor wa ter alléén komt geen kip meer. Een zichzelf res pecterend bad pakt elke doelgroep in. Het begint met baby- zwemmen en als de kindjes vier zijn, gaan ze op zwemles, zegt Piet Hamelink van RP Holidays. „Die trend zien we duidelijk bij de zes zwembaden die we hier in Zee land hebben. Ouders wachten niet meer op het schoolzwemmen." Is het zwemdiploma eenmaal bin nen, dan kan de pret pas goed be ginnen. Zwemdisco's voor de jeugd van 13,14 jaar, bioscoop- zwemmen, vakantieprogramma's: „Tja, de mensen vragen om enter tainment", concludeert Lenie Pleij- te van het Vrijburgbad in Vlissin- gen. „We bieden instuifachtige pro gramma's bij ouder- en kindzwem- men, en in de vakanties is er Rom- melland, met snorkelen, spelmate riaal in de baden, dansen op mu ziek. Het aquasporten rijst de pan uit en het baantjestrekken zit hele maal vol. Frappant vind ik dat we veel aanmeldingen krijgen van scholen die met groepen van 15-, 16-jarigen willen komen zwem men. Dat is een hele tijd wegge weest." Het gaat goed, blijkt uit de Rappor tage Sport van het Centraal Cultu reel Planbureau, maar het vraagt vindingrijkheid en investeringen. Het minste wat de gast verwacht is toch wel een fraai zwemparadijs met water van boven de dertig gra den in een subtropisch klimaat, met als het even kan een golfslag- je, hier en daar een bubbelbad en zo mogelijk zonnebank en sauna toe. Plus natuurlijk de mogelijk heid om baantjes te trekken. Een buitenbad is een pre, zeker als de warme zomers een blijvertje blijken te zijn. Scheldorado in Ter neuzen dankt de groei van het aan tal badgasten in 2006 met maar liefst dertig procent mede aan het buitenbad. Terwijl Dies van de Velde, direc teur van Sportpunt Zeeland in Goes, tijdens de hittegolf van afge lopen zomer met lede ogen moest aanzien dat de toeristen aan zijn deur voorbijgingen. „Daardoor hadden we aan het eind van het jaar toch zo'n 10.000 bezoekers minder dan het jaar ervoor. Ja, die klimaatverandering, wat moet ik ermee? Je kan ook zeggen: met die zachte winters heb je minder stookkosten, en dat is voor zwem baden toch een behoorlijke kosten post." De badgast eist veiligheid op alle fronten. De aanpak van lastige jeugd, overigens minimaal vergele ken bij de Randstad, lijkt te wer ken. Er zijn huis- en gedragsregels en verschillende zwembaden in Zeeland hebben onderling afspra ken om te voorkomen dat jonge ren die wegens overlast de deur uit worden gezet, elders verder klieren. Hoewel in en om het zwembad steeds minder ongelukken gebeu ren, overlijden landelijk ieder jaar toch twee mensen door verdrin king. Veel baden hebben al een drenkelingendetectiesysteem. Bij Sportpunt Zeeland in Goes wor den deze maand camera's geïnstal leerd en ook Scheldorado zet half april een systeem in werking, ter aanvulling op het gewone toe zicht. Alles kost geld en dat vertaalt zich in dure kaartjes. Een jaar of tien ge leden al werd eens uitgerekend dat de prijs van een kaartje een gul den of 20 zou moeten zijn om de kosten te dekken. Gemeentelijke baden kunnen niet zonder subsi die en de particuliere baden, vaak onderdeel van een recreatiecom plex, moeten tekorten vaak dek ken met inkomsten uit andere on derdelen. In de strijd om het voortbestaan is het een continu zoeken naar profij telijke allianties. Tussen De Ban- jaard in Kamperland en Unox (bij de nieuwjaarsduik), tussen het Na tionaal Platform Zwembaden (NPF) en Peijnenburg (tweede kaartje gratis, als je genoeg koek eet) en tussen Scheldorado en Coca-Cola (idem, met cola). Voor wie geheel tegen de tijdgeest in verlangt naar de tijd dat een zwembad nog een betegelde bak met koud water was: in Drieber gen is een zwembadmuseum waar te zien is hoe mensen vroeger zwemmen leerden, in een installa tie met banden op het droge. En: ze zoeken nog zwemdiploma's van vóór 1940. Voor een expositie. Veel baden hebben een drenkelingendetectiesysteem, waarmee ze beweging onder water kunnen volgen. foto's Ronald den Dekker !k neem de krant 10 weken voor €15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats v Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum I Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening •v De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In hei colofon Irelt u nadere informatie goes - Angsten en paniekaanval len kunnen hanteerbaar worden en verdwijnen, stelt de preventie zorg van Emergis. De cursus 'Angst de baas' die in april begint gaat om angsten voor bijvoorbeeld liften, autorijden, gro te gezelschappen. In acht wekelijkse samenkomsten met twee groepsleiders wordt angst uitgelegd en worden ont spanning en durf getraind. Aanmelden via telefoonnummer 0113 - 625113. Drie beurzen in Goese Zeelandhallen zijn drukbezocht. door Lilian Dominicus goes - Altijd al een leguaan willen aaien? Een boa constrictor vast houden? Het kon dit weekeinde in de Zeelandhallen in Goes. Alles voor de slangenhobbyist was er te koop. Kramen met voedsel: levende mui zen, krekels met bijbehorende kre kelgel ('dan blijven ze langer goed'), ratten, kuikens, konijnen en cavia's. Er waren compleet inge richte terrariums met boom schors, lampen en kurken achter wandje. Een stoomapparaat voor de reptielen uit de tropische regen wouden. En natuurlijk de dieren zelf Van een halsbandleguaan voor slechts veertig euro tot zeldza me slangen met een prijskaartje van tweeduizend euro. De beurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2