Spaarlamp straalt nog niet >:''-<sïvA v47 PZC Zaterdag 10 maart 2007 De ouderwetse gloeilamp, dat energievretende kreng, heeft zijn langste tijd gehad. Daar is een groeiend aantal politici het over eens en ook lichtproducent Philips deelt die mening. Maar is er voor elke bestaande armatuur wel een spaarlamp, kun je het licht dimmen en de gezellige sfeer in huis behouden? men en het nog nauwelijks voorkomen van (inbouw)spotjes en lampen met sfeertinten. Mensen met een kroonluchter of de mo menteel zo populaire vintagelampen en de- signklassiekers van bijvoorbeeld Achille Cas-_ tiglioni of Arne Jacobsen in huis, zijn daar door nog steeds aangewezen op de oude gloeilampjes. Er zijn wel ontwikkelingen waarmee de ge noemde problemen kunnen worden aange pakt, maar die gaan langzaam, weet Bonga. Led-verlichting wordt vaak genoemd, maar het is vooral een belofte voor de toekomst. Volgens de lichtdeskundige zijn mensen die daarover beginnen meer op de hoogte van wat maatschappelijk goed ligt, dan van ont wikkelingen in de branche. „Led is momen teel niet ver genoeg om er een huis mee te verlichten. Daarvoor geven ze nog te weinig licht. Het is hooguit geschikt als oriëntatie- bron, laag bij de grond of in stoplichten, maar nog niet algemeen in de huiskamer. De goedkope energieleverancier Oxxio le vert sinds kort zo'n licht led-lampje aan zijn klanten, maar dat stelt allemaal niet zo veel voor." Als het gaat om besparing wijst de deskundi ge op de waarde van een goed lichtplan, ze ker voor ondernemingen en grote wonin gen. Daar valt flink mee te besparen. Ook meent hij dat Nederlanders zich al heel goed bewust zijn van de noodzaak zuinig te zijn met energie. „We zijn echter maar een klein landje. Veel meer dan wat we nu doen is lastiger dan je denkt." Bonga vindt het in dit verband be- langrijk te wijzen op de kromheid van politiek beleid. „Politici die op roepen om spaarlampen aan te schaffen, hebben het nooit over wat er met die spaarlampen moet gebeuren als ze ka pot gaan. Ze gaan dan wel lang mee, maar eens gaan ze stuk en dan gooi je ze gewoon bij het af val, terwijl die dingen toch vol zitten met printplaatjes en allerlei rare gassen. Daar is nu niets voor geregeld, ook geen verwij deringsbijdrage. Alsof dat zo goed is voor - het milieu." door André Keikes foto's CPD Volgens Philips is het snel gedaan met de aloude gloeilamp, waar van er jaarlijks alleen al in Euro pa twee miljard worden ver kocht. De techniek is achter haald, waardoor de lamp te veel stroom ver bruikt. Van de energie gaat 95 procent verlo ren door afgifte van warmte in plaats van licht. Dat valt in dit tijdvak van smeltende poolkappen niet meer te verdedigen zonder een rood hoofd te krijgen. Ook in de Verenigde Staten, met name in het 'verlichte' Californië, maken mensen en bedrijven zich zorgen over het milieu. Be gin dit jaar lieten Californische parlementa riërs weten de energieverslindende gloei lamp zelfs geheel te willen verbieden. De Amerikaanse staat zou met een ban op de gloeilamp een wereldprimeur hebben. Maar dan de praktijk voor een huishouden: heel veel mensen hebben in de loop van de jaren mooie, zelfs prachtige en prijzige arma turen aangeschaft, ontworpen door grote de signers en daterend uit tijden dat er van spaarlampen nog geen sprake was. Ook van daag de dag worden de meeste prachtarma- turen niet getekend met een spaarlamp in gedachten. Lichtdeskundige Gerhard Bonga van Lucente in Heerenveen weet wel ze ker dat (beroemde) ontwerpers zich daar het hoofd niet over breken. „Wij verkopen veel Italiaanse designverlich ting en in Italië geldt maar één motto: licht. Dat betekent gewoon een felle gloeilamp. Veel armaturen uit collecties als van Foscari- ni zijn zelfs zo gemaakt dat er niet eens ruimte genoeg is voor een spaarlamp. Al zijn er de laatste tijd wel al meer modelle tjes bijgekomen. Voor een tafelarmatuur als de Lumière van Rodolfo Dordoni bijvoor beeld bestaat sinds kort een spaarlampje." Volgens Bonga spelen er meer kwesties. „Het licht dat spaarlampen momenteel ver spreiden is lang niet zo mooi als van een gloeilamp, toch niet onbelangrijk als je je huis sfeervol wilt verlichten." Andere problemen zijn de nog zeer beperk te mogelijkheden om spaarlampen te dim-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 113