BINNENKIJKEN BIJ v45 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Wie: Sarah Banziger (41) en Sjef Geurden (66) Waar: Westerweg 5 in Wellerlooij Type huis: voormalig bedrijfspand (champignonkwekerij) met woonhuis in het buitengebied van Well, op de grens met natuurgebied De Hamert Bouwjaar: 1956. Niet duidelijk is of de kwekerij ooit echt in gebruik genomen is Inhoud woning: 800 m3 Woonoppervlak: 175 m2 Oppervlakte kavel: 2800 m2 door Lindy Jense foto's Vincent van den Hoogen Verstilling binnen en buiten Sarah en Sjef verbinden het Zenboeddhisme met elemen ten uit de Westerse christelij ke cultuur. Zichtbare teke nen daarvan zijn overal in het huis te vinden. Boeddha beelden, kruisbeelden, Maria beelden en ook het honderd jaar oude getijdenboek, af komstig van een Trappisten klooster, dat in de woonka mer ligt. De verstilling die ervan uit gaat sluit aan bij het prachti ge uitzicht dat de woonka mer biedt. De tuin gaat na een paar meter vrijwel naad loos over in grond van Het Limburgs Landschap. Achter het huis ligt een akker waar jaarlijks graan wordt geplant dat niet wordt geoogst zo dat dieren zich er in de herfst en winter aan te goed kunnen doen. Tot rust komen doe je hier bijna vanzelf. Sarah: „We zijn op onze plek. Hier gaan we nooit meer weg." Groepen zijn welkom De woonkamer is nu voor zien van vier dubbele ramen, waarvan er twee met een schuifpui doorgang geven naar terrassen. Al in het vroe ge voorjaar is het prettig om hier te zitten. Sarah en Sjef kunnen de meubels wegschuiven om ruimte te maken voor medi tatiegroepen. Ze beoefenen het Zen-boeddhisme, een Oosterse religie waarvan de aanhangers streven naar ont hechting en verstilling. De speciale meditatieruimte in het huis willen ze graag delen met gelijkgestemden. ■Fjj Informatie is te vinden op www.zendomaasduinen.nl De natuur gaf de doorslag Een smalle weg leidt naar het huis dat ligt op de rand van het prachtige Noord-Lim burgse natuurgebied De Ha mert. Ze wonen er sinds 2002. Sarah: „Ooit stond op dit terrein een ander huis, dat kun je nog zien aan de 150 jaar oude leilindes die oorspronkelijk bij het andere pand stonden. Dat is ge sloopt en een echtpaar uit Wellerlooi heeft dit huis la ten bouwen om er een cham pignonkwekerij te beginnen. Daarna hebben er veel bewo ners in gezeten en is het be hoorlijk vervallen geraakt. Wij wilden weten of de con structie nog te redden was en lieten een bouwkundige inspectie uitvoeren. Tiendui zenden euro's ging het kos ten." Sjef: „Ik werd er steeds bleker van." Sarah: „Maar ik was juist opgetogen. De mu ren en het dak bleken im mers prima in orde." Verplaatsingen De ruimte onder de boog was vroeger het halletje waardoor je de woning bin nenkwam. Al voordat Sarah en Sjef in het huis kwamen, is de voordeur verplaatst en de dragende muur van de hal doorgebroken zodat er een boogconstructie over bleef. Het ex-halletje is nu onderdeel van de Zen-medi tatieruimte, waar Sarah en Sjef een warmrood gebeitste plankenvloer hebben gelegd. Links op de voorgrond staat een meditatiebankje voor zenbeoefenaren. Het is hoog genoeg om je benen eron der te schuiven zodat dege nen die niet soepel genoeg in de heupen zijn om de lo tushouding aan te nemen, toch aan de meditatie kun nen meedoen. y -.s-». - - •V "ö'innum o ~VV f"'ncs s v.- sn u r O nrnes Ook in 3ion bij? Heeft u een bijzonder huis - bijvoorbeeld qua architec tuur, inrichting of historie - en wilt u dat laten zien, stuur dan een mail (met foto van huis) naar featureredactie@wegener.nl Bellen kan ook: 024-3650509 De grote en lichte woonka mer is elf meter diep en bijna drie meter hoog. Het was ooit een gesloten loods voor de champignonkweek, maar nu onherkenbaar en liefdevol verbouwd. „Met vier linkerhanden en folders De tafel kan er nooit meer uit van allerlei doe-het-zelf za ken", lacht Sjef. Waterleidin gen verleggen, een stuk riole ring doortrekken, cv en hout kachels installeren, parket leggen, tegelen, stucen, ter rassen egaliseren: er is bijna niets aan het huis dat ze niet zelf hebben aangepakt. Ze hebben handig gebruik ge maakt van de periode dat er enorme gaten in de muur za ten: toen is hun eettafel naar binnen gebracht. De loodzware tafel is van massief eikenhout, 1,35 bij 2,50. Het is de voormalige examentafel van de Nijmeeg se psychologiefaculteit waar Sarah haar promotie-onder zoek afrondde. Sarah: „Nu de ramen zijn geplaatst, kan hij nooit meer de kamer uit. De tafel hoort bij het huis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 111