Gezondheid Een spuit voor je spruit 10 Maandag 12 maart 2007 PZC Antibiotica geven grotere kans op chronisch piepen Ischa Kummeling onderzocht bij 2764 kinderen de mogelijk negatieve invloed van antibio tica op het ontstaan van ec zeem en bij 815 kinderen op al lergie die in het bloed vastge steld kan worden. Zo gek is die boze veronderstelling immers niet. Deze medicijnen versto ren namelijk de darmflora, waar een groot deel van ons immuunsysteem zetelt. Kummeling trok de geruststel lende conclusie dat deze bacte riebestrijders - bij toediening in het eerste halfjaar - het risi co op eczeem en allergie in de eerste twee levensjaren niet verhogen. Helaas heeft ze toch een vervelend minpunt gevon den. Antibiotica verhogen na melijk de kans op chronisch piepende ademhaling, een mo gelijke voorbode van astma, met 50 procent. Moeten huisartsen nu terug houdend zijn bij het voorschrij ven van deze geneesmiddelen bij zuigelingen? Kummeling: „Nee. Laat je deze medicijnen achterwege om piepende ademhaling te voorkomen, dan zou de prijs wel eens erg hoog kunnen zijn. Artsen kunnen echter wel wat voorzichtiger zijn met antibiotica in het alge meen. Het blijkt dat ze veel va ker dan nodig is, bij jonge kin deren worden voorgeschre ven." Eco-zuivel tegen jeuk? Opmerkelijke bevinding van wetenschapper Ischa Kumme ling: consumptie van louter ecologische zuivelproducten beschermt mogelijk tegen ec zeem bij kinderen in hun eer ste twee jaar. De risico's ver minderen met eenderde. „We hebben vastgesteld dat een compleet biologisch voe dingspatroon géén bescher ming biedt. Maar toen we gin gen kijken naar afzonderlijke voedingsproducten vonden we dat biologische zuivel bescher mende effecten heeft." Ook toen zij mogelijk verteke nende invloeden statistisch uit schakelde -zoals borstvoeding- bleven de bevindingen over eind. Maar Ischa Kummeling wil geen voorbarige conclusies trekken. „Er zijn nieuwe studies nodig om onze resultaten te bevestigen." door Wil! Gerritsen Jeuk, veel jeuk. Een huid vol ro de plekken, bobbeltjes, blaas jes, vochtafscheiding, schilfers en korstjes. Dat is eczeem, een voor kind (en ouders!) uiter mate vervelende kwaal- Het is een aandoening die het le ventje van de getroffen jongens en meisjes flink kan verpesten. Schot se onderzoekers stelden vorig jaar vast (in het vakblad British Jour nal of Dermatology) dat de pa tiëntjes die een ernstige vorm van eczeem hebben, evenveel lijden als kinderen met chronische ziektes als epilepsie, nierziekte en suiker ziekte. Wat het ergste was? Juist ja, de jeuk. Feit: ouders van verschei dene huidpatiëntjes beschouwen eczeem als een heftiger probleem dan psoriasis. Het aantal kinderen met de zoge heten atopische aandoeningen - ec zeem en verwante aandoeningen als voedselallergie, astma en hooi koorts - is de afgelopen decennia hard gegroeid. Zo nam in G root-B rittannië in twaalf jaar tijd het aantal eczeempatiëntjes van 13 naar 16 procent toe, meldde me disch blad The Lancet vorig jaar. In Nederland is het aantal allergie klachten in dertig jaar verdrievou digd. Eén op de drie kinderen heeft er last van. „Erfelijke aanleg speelt een rol bij deze aandoeningen, maar als de toename van het aantal patiëntjes zo snel gaat, zijn niet alleen geneti sche factoren verantwoordelijk. Dan is de omgeving, de leefstijl, ook belangrijk." Aan het woord is Ischa Kummeling, die deze week aan de Universiteit Maastricht pro moveert op een studie naar atopi sche kwalen. In Londen, waar ze werkt, coördineert ze momenteel een grootscheeps Europees onder zoek naar voedselallergie. in totaal 2764 kinderen, waarvan 393 niet volgens het boekje en 182 in het geheel niet waren ingeënt - is echter vernietigend voor de anti- prikaanhang. Gevaccineerd of niet, het maakt helemaal niets uit voor de risico's op eczeem of piepende ademhaling. „Verrassend? Nee hoor. De conclu sie past in de lijn van andere on derzoeken", zegt ze. Hoewel Ischa Kummeling in haar proefschrift al leen de eerste zes maanden heeft geanalyseerd, kan ze uit een ver volgstudie melden dat het spuitje ook bij kinderen van twee jaar geen extra eczeemrisico's oproept. Kortom: „Ouders die vrezen dat vaccinaties bijwerkingen hebben, hoeven zich niet ongerust te ma ken", besluit de onderzoekster. Steeds meer kinderen hebben eczeem, voedselallergie of aanleg voor astma. Komt dat doordat ze al als baby worden ingeënt, zoals critici van de vaccinatieprogramma's beweren? Zeer waarschijnlijk niet, stelt onderzoeker Ischa Kummeling. Ze deed nog meer ontdekkingen. Bijzonder is dat Ischa Kummeling in haar speurtocht naar mogelijke oorzaken van eczeem, twee nogal verschillende leefstijlen met elkaar heeft vergeleken: 'gewone' gezin nen en gezinnen met een alterna tieve (soms antroposofische) le vensvisie, 'alternatievelingen' die bijvoorbeeld biologisch of vegeta risch eten. Ischa Kummeling volgde een grote groep kinderen vanaf de geboorte. Bijvoorbeeld om uit te zoeken of het vaccineren van de baby's leidt tot eczeem of aanhoudende pie pende ademhaling, een risicofac tor voor astma en hooikoorts. Een groeiend aantal ouders heeft name lijk kopzorgen over de vermeende negatieve effecten van de drie DKTP/Hib-vaccinaties (tegen difte rie, kinkhoest, tetanus, polio en een gevaarlijke bacterie) die baby's in de eerste zes maanden krijgen. Waarom? „Ze menen dat bepaalde stof jes, eiwitten in het vaccin, bijwerkin gen hebben. Bij pasgeboren baby's heeft zich het afweersysteem nog niet goed ontwikkeld." Het sys teem herkent die onschuldige ei witten niet en ontketent een over dreven ontstekingsreactie, met alle gevolgen vandien. Tegenstanders van inenten menen verder, vol gens Kummeling, dat kinderziek tes nuttig zijn: ze'versterken de af weer van het kind en activeren het immuunsysteem. De conclusie van haar doorwrochte studie - van mïrk-jan'ssëh«nl - ALLEMENSEN Eddie Van Halen gaat afkicken in kliniek De Amerikaanse rockgitarist van Nederlandse afkomst Eddie van Halen gaat zich bij een afkickcen trum melden. Dat heeft de muzi kant laten weten op de website van zijn band Van Halen. Over de aard van zijn verslaving laat Eddie Van Halen zich niet uit. ja ren geleden sprak hij echter met het muziekblad Rolling Stone openhartig over zijn alcoholver slaving. Op de website stelt de 52-jarige Eddie Van Halen dat hij heeft besloten om in de ontwen ningskliniek hard te gaan wer ken, zodat hij in de toekomst de 'ito procent' kan geven die hij aan zijn fans is verplicht. Toestand dochter Depp 'iets beter' Lily-Rose, het zevenjarige doch tertje van [ohnny Depp, is 'aan de beterende hand', meldt een woordvoerder van de acteur. Een kleine twee weken geleden werd het meisje met spoed in een Brits ziekenhuis opgeno men. Wat ze heeft, is niet be kendgemaakt. Depp en zijn vriendin Vanessa Paradis zaten continu bij het ziekbed van hun dochter. Depp was in Engeland voor filmopnames. Depp en Pa radis hebben nog een zoontje, lack (4). Kliniek daagt Courtney Love Een ontwenningskliniek in Cali- fornië heeft de rockzangeres Courtney Love voor de rechter gedaagd. De instelling had nog 180.000 dollar (137.000 euro) te goed van Love. Dat heeft The Los Angeles Times zaterdag ge meld. Love moest zich van de rechter in augustus 2005-laten opnemen in de kliniek nadat ze een overdosis drugs had geno men in een nachtclub in Hol lywood. Kort nadat haar behan deling was begonnen, betaalde de weduwe van de in 1994 over leden Nirvana-gitarist Kurt Cobain 10.000 dollar aan de kliniek. De rest van het be drag dat ze schuldig was, weiger de Love te betalen. Kate Winslet schikt met blad na smaad Actrice Kate Winslet heeft geld gekregen van een Brits tijd schrift dat had gemeld dat ze naar een dieetdokter was ge stapt. Winslet was woedend en ontkende dat bericht meteen al. Het geld (een onbekend gedrag) gaat naar een goed doel, aldus de BBC. Het blad Grazia heeft ex cuses gemaakt en geschreven dat,- Kate Winslet foto EPA het niet om afvallen ging, maar om nekklachten. Winslet (32) reageerde zo boos omdat zij een fel tegenstander is van al te rigou reus lij]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10