v43 PZC Zaterdag 10 maart 2007 ETALAGE TRICK 'O' TREAT Effectief om springen met materiaal. Dat is de gedachte achter Trick 'O' Treat, twee bijzettafeltjes die door Roderick Vos zijn ontwor pen voor de Nederlandse meu- belmerk Masimo. Zo is de ron de bladvorm van Trick gelaserd uit de ronde basis van Treat. Het speelse uiterlijk danken de tafeltjes aan het plaatstaal dat op sommige plekken is omge vouwen. Ze zijn verkrijgbaar vanaf 299 euro. www.masimo.nl Een parasol biedt op een warme zomerdag op de eer ste plaats bescherming tegen de zon. Maar dat zegt volgens Bo- rek Parasols niets over het uiter lijk. Het bedrijf voorspelt dat transparant doek dit jaar de trend zal worden. Dit be schermt tegen de zon, maar is voor wie eronder zit ook door zichtig. Verkrijgbaar in de de kleuren zilver, taupe en zwart. El www.borek.eu Bestratingsmateriaal, moestuin, gazon, een- en twee jarigen. Ze komen allemaal aan bod in Lodewijk en het Buitenle ven, het eerste boek van Lode wijk Hoekstra, de bevlogen tuin man van Eigen Huis Tuin. Uit de bijna 150 pagina's spreekt zijn enthousiasme, maar de on derwerpkeuze is dermate groot dat de informatie uiterst sum mier is. Wel leuk voor op de sa lontafel of om in te bladeren. Lo dewijk en het Buitenleven is ver schenen bij Unieboek. ISBN 978 90 269 3679 1. Prijs 19,95 euro. AAIBAAR HOUT Hout heeft al een warme uitstraling van zich zelf, maar volgens meubelgroot handel Versmissen kan het al tijd beter. Het bedrijf brengt daarom de Velvet lijn op de markt. Deze bestaat uit meubi lair dat is voorzien van een 'aai bare' afwerklaag. Kasten en com modes voelen daardoor als flu weel. De techniek die Versmis sen daarvoor heeft toegepast heet flocken. Het meubilair is te koop vanaf 750 euro. tegenwoordig bijna geen twaalfjari ge meer te vinden die op zaterdag de stoep veegt en schoenen poetst. Behalve dan tijdens de grote schoonmaak. Daarvoor worden niet zelden alle gezinsleden inge schakeld, waardoor het soppen te vens een sociaal karakter krijgt. De belangrijkste reden voor het massaal kloppen en vegen is het symbolische belang van de lente als frisse start van het jaar. In ver volg daarop worden meteen kle dingkasten omgezet (van winter- naar zomerkleding), de tuin opge knapt, de caravan uit de stalling ge haald, de woonkamer geverfd of behangen, en gordijnen gewassen. Sommige mensen geven boven dien toe dat ze door het aardse be zit schoon te maken hun winterde pressie wegpoetsen. Want een op geruimd huis is ook een opge ruimd hoofd. Niet voor niets zijn het dikwijls depressieve mensen of personen die anderszins proble men hebben die zowel zichzelf als hun woonomgeving verwaarlozen. De Feng Shui-leet stelt het duide lijk: troep in huis stagneert de ener gie. iteraard is het niet zo dat iemand die geen grote schoonmaak doet automa- tisch het huis Iaat verslon zen. Nicolien Verbaan komt er met een druk gezin en een baan niet aan toe. „Al heb ik een werkster, er blijven altijd klussen liggen. Die spreid ik zelf over het jaar. Een gro te schoonmaak vind ik een beetje ouderwets, al geef ik toe dat het vooral in de lente wel begint te kriebelen. Al direct na kerst krijg ik zin de woonkamer aan te pak ken en te verfrissen. Maar rotklus sen als zilver poetsen stel ik het liefst uit." Dat menige vrouw en zelden een man zich tot een ware Miep Kraak ontpopt, heeft met hormonen te maken. Enkele dagen voor de men struatie slaat bij veel vrouwen de poetsdrift spontaan toe. Ook Nico lien kent dat verschijnsel en maakt er handig gebruik van. „Welbe schouwd doe ik dus twaalf keer per jaar een grote schoonmaak. De ene maand mest ik de voorraad kast uit, de volgende maand is de koelkast aan de beurt. Zo kom ik het jaar wel rond." Na de grote schoonmaak is het vooral een kwestie van alles goed bijhouden. Zeker in moderne hui zen, zonder al te veel hoeken, ri chels en plinten, is dat prima te doen. Ruim regelmatig de rommel op, leer kinderen hun speelgoed opbergen in een eigen kist of kast, en het huis oogt meteen een stuk frisser. Kijk tenslotte eens de pas geboende kamer kritisch rond en vervang zo nodig enkele kleinere accessoires. Sierkussens in een fris se lentekleur, nieuwe planten of va zen in de vensterbank en een vro lijk lampenkapje doen al wonde ren. Leve de lente! Nederlanders hebben er altijd om bekend gestaan een pro per volk te zijn, zeker vergeleken met andere Europeanen. Vooral in de Gouden Eeuw was een schoon huis belangrijk, waarbij het dan met name vooraanstaande stadswoningen betrof. Volgens een vast schema werd elke dag een kamer onderhanden genomen, en dagelijks werden de hal en stoep geboend. Niet zelden moesten bezoekers hun schoenen uit trekken alvorens het pand te betreden. Een rondreizende En gelsman verbaasde zich eens over zoveel reinheid en noem de de Nederlanders 'volmaakte slaven van de properheid'. Huisvrouwen vergaarden hun kennis omtrent het huishou den destijds nog niet via de krant of de huishoudbeurs, maar lazen het boek De ervarene en verstandige Hollandsche huys- houdster. Ook in daaropvolgende eeuwen bleef de schoon maakwoede voortrazen. In de jaren dertig hingen de bakjes zand-zeep-soda prominent in elke keuken, en nijvere huis vrouwen borduurden handdoekgordijnen met inspirerende teksten als 'Blank en rein moet de keuken zijn.' fr. Twee keer per jaar werd het huis grondig gesopt, gemiddeld zes weken voor Pasen en nog eens in het najaar, voor Aller heiligen op 1 november of Sint Maarten, tien dagen later. De woning diende voor deze feestdagen spie en span te zijn. De grote voorjaarsschoonmaak was de belangrijkste, en niet zonder reden. Het roet van de kolenkachels en haarden werd na de winter grondig weggepoetst, muren en plafonds kregen een frisse verf- of kalklaag, bedden en bedsteden werden gelucht, matrassen van verse stro voorzien. Pas in de jaren zeventig kwam er een kentering. Dankzij de centrale verwarming werd het huis minder vies, betere schoonmaakattributen maakten het huishouden lichter, en de vrouwenemancipatie kwam om de hoek kijken. De grote voorjaarsschoonmaak werd als overbodig en achterhaald be schouwd. Tegenwoordig wordt er weer driftig gepoetst en geschrobd. Niet omdat Pasen nadert, niet omdat het 'hoort', maar ge woon voor jezelf. Nederlanders zijn een www.versmissen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109