Bodembedekkers te lijf v42 I Zaterdag 10 maart 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Een lentefris huis Het huis mag weer naar allesreiniger en boenwas ruiken.Wie in het voorjaar als een witte tornado door de kamers jaagt is beslist geen ouderwets poetsmuts. Integendeel: een opgeruimd huis zorgt voor een opgeruimd hoofd. En het voelt zo lentefris. door Alice Plekkenpol illustratie Mare Kolle Tips Bereid de grote voorjaarsschoon maak goed voor en neem ruim de tijd. Pak je het huis in enkele dagen aan of spreid je het werk over een langere periode? Zorg ervoor dat je alle benodig de spullen (emmers, poetsdoe ken, borstels, schoonmaakmid delen) in huis hebt. Houdt huisgenoten en huisdie ren tijdens het poetsen zoveel mogelijk op afstand. Werk van boven naar beneden en per kamer. Dat zorgt voor va riatie in het werk en je rondt tel kens een gedeelte af. Lucht eerst de kamer en richt de kasten opnieuw in. Neem af scheid van kleding en schoenen die een jaar lang niet zijn gedra gen, want daarna zul je ze zeker niet meer aantrekken. Kijk ook kritisch naar badlakens, dekbe dovertrekken en speelgoed. Lan ge tijd niet gebruikt? Weg er mee. p- Maak eerst droog schoon (stof fen en stofzuigen) en ga daarna met een emmer sop aan de slag. Plan geen andere dingen tussen door, maar concentreer je volle dig op het schoonmaken. Kom je dat oude fotoalbum of die vergeten liefdesbrieven tegen? Ga er niet in bladeren maar leg het apart voor een theepauze. I S HHi Lekker soppen en schrob ben mag weer. Met dank aan Liny en Marja, de poetsdiva's van de televi sie die schoonmaken bijna tot trend hebben verheven. Hun boekjes met poetstips vlie gen de winkel uit, en wekelijks gruwelen honderdduizenden tele visiekijkers van de aangekoekte pannen, we's die in geen jaren een borstel hebben gezien en de dode muizen achter de koelkast. Altijd bij een ander, natuurlijk. Want wij zijn niet zo. Vertelde je pakweg tien jaar gele den dat je je huis een grondige schoonmaakbeurt ging geven, dan werd je meewarig aangekeken. Zonde van je tijd, daar heb je toch een werkster voor? Maar een werk ster komt met twee uur poetsen per week echt niet aan de ventila- tieroosters en kledingkasten toe. En al is het enkele dagen afzien, daarna kun je wel genieten van een citroentjesfrisse woonomge ving. Dat vindt ook Marja Wegereef, die elk jaar al in februari haar wo ning grondig aanpakt. „Het is een perfecte maand voor zo'n klus. Er zijn dan geen tijdrovende feestda gen, er is geen werk in de tuin maar er is al wel langer daglicht. Ik neem enkele dagen vrij van mijn werk en geef het hele huis een beurt. Lekkere muziek op en maar poetsen en opruimen." Ze gaat daarbij niet planmatig te werk, maar wisselt bijvoorbeeld kasten af met ramen lappen of het bed uit elkaar halen. „Ben je een maal bezig, dan is het helemaal geen rotwerk. Ie ziet meteen resul taat, want als ik nu de servieskast opendoe, glimmen de glazen mij tegemoet. Bovendien houd je zo niet-alledaagse zaken als luxaflex en de zolder goed bij. Ik controleer ook meteen de levensmiddelen op houdbaarheid en gooi oude kle ding en keukentextiel weg. Met een paar dagen schrobben in het voorjaar geniet je de rest van het Een opgeruimd huis is ook een opgeruimd hoofd jaar van een schoon en opgeruimd huis. Dat geeft mij een heel prettig, voldaan gevoel." Marja staat hierin niet bepaald al- leen.Volgens onderzoeksbureau Trendbox houdt zeker een op de drie Nederlandse huishoudens de grote voorjaarsschoonmaak in ere. Van de jonge huishoudens tot 35 jaar hanteert bijna de helft in de vroege lente ragebol en mop, in de categorie 35-64 jaar doet nog ruim een kwart de grote schoonmaak. Dat is vrij opmerkelijk, aangezien juist de jongere generatie meer dan ooit is opgegroeid met vaatwassers, droogtrommels en werksters. Er is Wie een Amerikaans tuinboek openslaat bij het hoofd stuk Bodembedekkers (daar carpeters genoemd) zal zien dat zevenblad met vlag en wimpel bovenaan staat. En gelijk hebben ze, daar in de USA, want zevenblad vormt zo'n dicht tapijt dat er geen onkruid doorheen komt. ]a maar, zult u zeggen, zevenblad is toch zelf onkruid? Ach, het is maar hoe je het bekijkt. Ik kan me voorstellen dat zevenblad niet echt in de weg zit als je die plant gebruikt als bodembedekker in een perk met ro zen of hortensia's. Struiken zullen er weinig last van hebben en als het zevenblad bloeit, is het nog aardig om te zien ook. Het blad is saai, toegegeven, maar de bontbladige vorm van ze venblad die je - onder de schuilnaam Aegopodium podagraria Variegatum - in tuincentra kunt kopen, is wel degelijk de moei te waard. En omdat zevenblad zich zelden uitzaait is het ge vaar niet zo groot dat de plant zich vestigt waar u hem niet wilt hebben. Een andere plant die je in de Verenigde Staten wel als bodem bedekker tegenkomt, is Luzula sylvatica, grote veldbies in het Nederlands. Het is een grasachtig gewas dat in de schaduw al snel grote vlakken bedekt. En ook van deze plant bestaat een bijzondere vorm. Wie er op uitgekeken raakt, zou hier en daar een stukje kunnen oprooien om haar te vervangen door haar goudbladige vorm: Luzula sylvatica Aurea. Vooral in zware schaduw kan dat heel effectief zijn: net of de zon pleksgewijs door het bladerdak valt. Verveling ligt sowieso op de loer Verveling ligt op de als je met grote vlakken bodem- loer bij grote vlakken bedekkers werkt. De bodem mag dan bedekt zijn, en dat bodembedekkers scheelt meestal wel aardig wat wiedwerk, maar het uitzicht op grote vlakken van dezelfde plant is niet bepaald verheffend, of dat nu vaste planten, heesters of rozen zijn. Een monocultuur is bijna altijd saai. Daarom is het aan te raden wat verder te denken bij het aanplanten van bodembedekkers. Hoe kan ik, zou je je moeten afvragen, het bedekte vlak doorbreken? Dat hoeft niet zo moeilijk te zijn. Stel dat je een flink stuk van de tuin hebt bedekt met het lelietje-der-dalen, een puike bo dembedekker. In februari en maart, als het lelietje nog nauwe lijks aan de groei is, zou je al kunnen genieten van kleine bol gewassen als winteraconieten en Anemone blanda, die zich tus sen de wortels van de bodembedekker thuisvoelen. In mei, als het bladerdek van het lelietje-der-dalen zich sluit, zijn die bollen weer afgestorven. In mei bloeit het lelietje en dat is zo'n vreugdevolle gebeurtenis dat je geen behoefte aan afleidende planten hebt, waarbij ik er nog wel even op moet wijzen dat lelietjes-der-dalen alleen uitbundig bloeien als ze voldoende licht krijgen. In zware schaduw maken ze alleen maar blad. Eind mei, als de lelietjes zijn uitgebloeid, begin je te wensen dat er een plant zou zijn die het bladerdek doorbrak. Varens zijn hier bij uitstek voor geschikt. Als kleine fonteintjes kunnen ze boven het tapijt van lelietjes uitgroeien. Het fijnver- deelde blad van de varens vormt bovendien een mooi contast met het gave blad van de lelietjes-der-dalen. Als dat tenminste niet is aangetast door de vraatzuchtige larven van een zaag- wespje, want dan zijn ze niet zo gaaf Maar ik neem aan dat u iets bloeiends wilt, en ook dat is mo gelijk. Meconop- sis cambrica is een vaste plant die met gele of oranje, klaproos achtige bloemen bloeit en die het met gemak tegen de sterkste bo dembedekker op neemt. Dat heeft te maken met het feit dat Meco- nopsis cambrica zelf een woeke raar is. Op de plaatsen waar wat licht komt, zou u ook nog de wilde kamper foelie over de grond kunnen la ten slingeren. Lelietje-der-dalen, foto Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 108