Winkeliers slachtoffer van bendes Duitsland wil blijven scheuren Schaatsers sluiten WK in stijl af 14° HET WEER: zl Zonnig vfV Tropische veeziekten rukken op Maandag 12 maart 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 60 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 Detailhandel pleit voor komst bovenregionale rechercheteams. door Ondine van der Vleuten goes - Nederland heeft dringend bovenregionale rechercheteams no dig om georganiseerde bendes win keldieven aan te pakken. Dat zegt Sander van Golberdinge van het Platform Detailhandel Nederland. Ook in Zeeland opereerde het afge lopen jaar zo'n bende. Van Gol berdinge stelt dat Zeeland ook nog eens prooi is voor bendes die van uit België opereren. „Die zijn nog moeilijker aan te pakken, want dan moet je niet alleen over pro vincie- maar ook over landsgren zen heen." Het Platform Detailhan del Nederland maakte zaterdag de resultaten bekend van een onder zoek naar winkelcriminaliteit. Steeds meer winkeliers worden het slachtoffer van georganiseerde (internationale) bendes. Circa 35 procent van de winkeldiefstallen wordt door deze bendes gepleegd. Ook maken ze zich schuldig aan ramkraken, inbraken en overval len. Ze gaan bewust op rooftocht buiten het gebied waar ze vandaan komen - vaak van de Randstad naar het platteland - omdat ze daardoor moeilijker in kaart te brengen zijn en omdat de grond hen in hun eigen gebied te heet onder de voeten wordt. Volgens Van Golberdinge gaat het bij de cri minelen die vanuit België de grens oversteken vooral om Oost-Europe- se bendes. De woordvoerder stelt dat de poli tie momenteel achter de feiten aanloopt, door steeds pas een bo venregionaal team te formeren als er eenmaal een vermoeden is dat een georganiseerde bende aan het werk is. „Zo kunnen ze veel langer doorgaan. Een ernstige zaak, want ze gaan vaak zeer agressief te werk. In een paar minuten ram men ze toegangsdeuren in, slaan PJl Winkeliers in Zeeland zijn extra kwetsbaar door bendes die van uit België de grens overkomen. Die zijn zeer moeilijk aan te pak ken. vitrines kapot, breken containers open en slaan kasten aan gort. Je bent niet alleen je spullen kwijt, je hele winkel ligt in puin." De detailhandel heeft in 2006 voor 640 miljoen euro schade geleden door winkelcriminaliteit. Dat is een daling met 5,2 procent. Vol gens het Platform is het zorgelijk dat de daling minder scherp is dan in voorgaande jaren. De winkeliers hebben vorig jaar 280 miljoen euro uitgegeven aan preventie. Toch werden 625 winke liers overvallen. In 2005 lag dat aantal op 787. De daling zou te dan ken zijn aan preventieve maatrege len en samenwerking met de poli tie. Van Golberdinge: „Maar bevei liging is enorm duur en kleine winkeliers kunnen dat amper op brengen. Wij pleiten ervoor dat kleine ondernemers die investerin gen via belastingvoordeel terugkrij gen, want het is voor de leefbaar heid erg belangrijk dat ze blijven bestaan." Bij meer dan 10 procent van de overvallen wordt zwaar geweld ge bruikt. Circa 70 procent van de overvallers gaat binnen vier jaar weer in de fout. „Dit hoge recidive- cijfer vraagt om een onorthodoxe aanpak", aldus het Platform. De or ganisatie pleit naast langere straf fen voor geweldpleging voor het in kaart brengen van de crimine len. Met een Dader Top 100 moe ten alle bekende winkelcriminelen in de gaten worden gehouden. Fietsster komt om bij ongeval Biggekerke biggekerke - Een 76-jarige vrouw uit de gemeente Veere is gistermid dag rond 14.00 uur om het leven gekomen bij een ongeluk op de Kaasboerweg tussen Biggekerke en Meliskerke. De vrouw reed op haar fiets rich ting Meliskerke. Ze werd geraakt door de auto van een 85-jarige man uit de gemeente Veere, die de zelfde richting op reed. De vrouw kwam ten val. Het is nog niet be kend waardoor de auto en de fiets ster met elkaar in aanraking kwa men. De 85-jarige man is overge bracht naar het politiebureau voor het afleggen van een verklaring. Nadat dit gebeurd was, is hij weer in vrijheid gesteld. Op de plaats van het ongeluk heeft de man een blaastest moeten afleggen, maar van alcoholgebruik was geen spra ke. Zwemles moet gratis zijn reageer op www.pzc.r Kindermuseum wordt een succes eens ,■■■145% oneens 79155% Voetbalwedstrijd loopt uit de hand bergen op zoom - De voetbalwed strijd tussen Dosko en HW'24 is gistermiddag gestaakt. De stand was op dat moment 1-3. De vlam sloeg in de pan, nadat de arbiter een vlagsignaal van de grensrech ter van Dosko had genegeerd. Daarna ontstond een vechtpartij. Drie spelers van HW'24 moesten rake klappen incasseren. Twee van hen moesten zich onder doktersbe handeling stellen. pagina 25: massale vechtpartij Ministerie doof voor EU-oproep snelheid op Autobahn in te perken. door onze correspondent Achille Prick berlijn - Er komt geen snelheidsli miet op de Duitse autosnelwegen*. Daarmee reageert het ministerie van Verkeer op uitlatingen van de Griekse EU-commissaris van Mi lieu Stavros Dimas. Die vindt dat er een eind moet komen aan het onbegrensd scheuren op de Auto bahn. „We verspillen op zo veel ge bieden onnodig energie, dat het niet eens zo moeilijk is om iets te doen voor een beter milieu", zei de Griek tegen het Duitse boule vardblad Bild am Sonntag. „Een heel simpele en effectieve maatregel zou bijvoorbeeld zijn om in Duitsland een algehele snel heidslimiet in te voeren. In de meeste EU-landen en in de VS be staat een limiet, maar merkwaar dig genoeg lijkt het in Duitsland nog steeds een taboe." Volgens het Duitse ministerie van Verkeer draagt een beperking van de snelheid nauwelijks bij aan een vermindering van de uitstoot van kooldioxide. De ADAC, zusterorga nisatie van de ANWB, zegt dat maar een klein deel van de Duitse automobilisten echt hard rijdt. De gemiddelde snelheid op de Duitse snelwegen is 117 kilometer per uur. EN Zeeland: 2, 3, 13 t/m 19; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7, Meningen: 9; Cultuur: 20; Agenda: 21; Weer: 22, Strips: 23; Sport: 25 t/m 44; Televisie: 46 en 47. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 1688 555530 www.pzc.nl Chirac wil geen derde termijn SALT LAKE CITY - De Nederlandse mannenschaat- ben Wennemars pakten in een wereldrecordtijd den. De Nederlandse schaatsers behaalden in to- sers hebben de WK afstanden in Salt Lake City in goud op de achtervolging, 3.37,80. Het was voor taal elf medailles; vijf keer goud, viermaal zilver stijl afgesloten. Sven Kramer, Carl Verheijen en Er- Nederland de 100e medaille op de WK afstan- en twee keer brons. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1