In het begin Vestiging zagerkwekerij met half jaar vertraagd Nieuw plan voor kavel Yersekse Marijkelaan Kazerne in 's-Heer Arendskerke ligt er dankzij Huisson tiptop bij Waterschap is al maanden doelwit van metaaldieven 34 I Zaterdag 10 maart 2007 PZCB Delta Farm overlegt volgende week weer met bezwaarmakers. door Willem van Dam KAPELLE - De plannen om in de Willem Annapolder bij Kapelle een omvangrijke zagerkwekerij te vestigen zijn zeker met een half jaar vertraagd. Aanvankelijk was het de bedoeling om de kwekerij in het eerste kwar taal van dit jaar te openen. Dat zal echter, zo verwachten wethouder G. Burger van Kapelle en directeur B. Meijering van het betrokken be drijf pas in het najaar worden. Be langrijkste oorzaak van de vertra ging vormen de bezwaren die een aantal landbouwers, fruittelers en het kassenbedrijf Seasun tegen de plannen hebben ingediend. Delta Farm (nauw gelieerd met het bedrijf Topsy Baits dat bij Wil- helminadorp wormen voor de hengelsport kweekt) wil in de Wil lem Annapolder een dertig hecta re omvattende zagerkwekerij vesti- Vrijwilliger krijgt lintje voor 25 jaar inzet bij brandweer. door Lilian Dominicus GOES - De 55-jarige JJ. Huisson uit 's-Heer Arendskerke was er gistera vond een beetje beduusd van. Tus sen de cowboyhoeden en -laarzen kreeg hij tijdens de jaarlijkse brandweeravond in de Goederen loods in Goes van burgemeester D. van der Zaag een lintje uitge reikt. Huisson, die oktober vorig jaar af scheid nam van de vrijwillige brandweer, heeft zich 25 jaar lang ingezet voor de brandweer. En dat ging verder dan alleen brandjes blussen, vertelde Van der Zaag. De kazerne in 's-Heer Arendskerke ziet er van binnen tiptop uit. „De heer Huisson (schilder van be roep, red.) heeft de post kosteloos gen. De zagers die er worden ge kweekt, worden in Wales tot vis- voer verwerkt. Deze week heeft Delta Farm over de gerezen problemen opnieuw overleg gehad met de gemeente Kapelle. Het bedrijf gaat maandag weer rond de tafel zitten met de bezwaarmakers. Zowel wethouder Burger als directeur Meijering heeft goede hoop dat de partijen er uit komen. Burger: „Zolang er wordt gesproken is er zicht op een oplossing." Fruittelers, landbouwers en Seas un vrezen onder meer, dat de komst van de zagerkwekerij over last van vogels, stank en lawaai met zich meebrengt. Fruittelers zijn bovendien bang dat zout wa ter vanuit de bassins waarin de za gers worden gekweekt overwaait naar hun boomgaarden; dat zou schade aan het fruit kunnen aan richten. Verder eisen de bezwaar makers - zij hebben zich verenigd in een belangengroep - garanties dat er niet te veel grondwater ont trokken wordt. Volgens Meijering geschilderd. Dat noem ik je werk als vrijwilliger letterlijk nemen." Huisson herinnert zich de eerste grote brand waar hij uitrukte nog heel goed. Het was begin april 1982, 's nachts woedde een brand in de veiling aan de Fruitlaan. Het gebouw stond vol met houten kis ten en de vlammen laaiden hoog op. Pas laat in de nacht konden hij en zijn collega's terugkeren naar de kazerne. De volgende dag, 6 april, moest hij examen doen voor aspirant brandwacht. „Mijn pak was nog kletsnat, dus ik moest er snel een van iemand anders le nen", weet Huisson nog. De laat ste grote brand was vorig jaar sep tember in Lewedorp. Een houten chalet. „In een mum van tijd was het weg, toen we aankwamen sloe gen de vlammen al uit het dak." Het korps nam gisteren ook af scheid van bijna twintig andere vrijwilligers. is er echter geen sprake van dat er grondwater wordt opgepompt. Het benodigde water wordt via een - nog aan te leggen - leiding uit de Westerschelde gehaald. Daarover is, aldus Meijering, in middels contact geweest met het waterschap. J.J. Huisson net na de uitreiking van het lintje. foto Dirk-Jan Gjeltema Yersekenaar stapt van kokkelschip over op handmatig kokkelen. door Harmen van der Werf YERSEKE - Hij behoort tot één van de gelukkigen, Ronald Hout (35) uit Yerseke. Hij is erin geslaagd een vergunning te bemachtigen voor het handmatig vissen op kokkels in de Waddenzee. Tien stuks wa ren er slechts te vergeven. „Water en bootjes, ik heb dat altijd al het mooiste gevonden." Hout voldeed aan dé eis die het ministerie van Landbouw stelde voor het verkrijgen van een ver gunning voor handkokkelen. „Ik heb jarenlang in de mechanische kokkelvisserij gewerkt. Sinds 1994. Eerst bij Goudschelp van Van de Plasse, later bij Holland Shellfish van Lenger. En ja, in 2005 was het afgelopen. We mochten niet meer op de Waddenzee vissen met kok kelschepen." „Dat viel niet mee", kijkt de Yerse kenaar terug op die tijd. En vooral ook de periode die eraan vooraf ging. Er heerste onzekerheid: Mag de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee doorgaan of niet? Uiteindelijk besloot het kabi net-Balkenende II van 'niet', om D66 iets terug te geven voor de steun aan de winning van aardgas in de Waddenzee. Hout wil niet al te lang stilstaan bij het verleden. Wat gebeurd is, is gebeurd. „Het is nooit leuk als je je baan dreigt te verliezen. We heb ben voor 2005 ook al drie slechte jaren gehad." Maar het tij is gekeerd. „Ik ben nu lekker zelfstandig, hè. Niemand die meer zegt 'je moet dit en je moet dat'. Niet dat het slecht was in de mechanische kokkelvisserij, zeker niet. Maar dit is beter. Ik ben zeer content." Het is wel veel steviger aanpoten, kokkels met spierkracht bij elkaar 'harken' op zandplaten in de Wad denzee. Hout: „Zwaar werken, ach wat is zwaar werken. Het is wel an ders dan kokkels vissen met een schip. Vroeger drukte je op een knopje, gingen de pijpen naar be neden en zuigen maar. Nu moet je het helemaal zelf doen, met een rijf. Maar het lijkt zwaarder dan het is. Het is vooral een handig heidje." In het begin is het de Yersekenaar toch ook niet in de koude kleren gaan zitten, de overschakeling naar het handwerk. „Je werkt in olie goed, in een waadpak. Dat voelt - zeker 's zomers - alsof je in een sauna zit. Bloedheet. En zweten dat ik deed. In de eerste vier, vijf weken ben ik daardoor 12,5 kilo af gevallen." Niet alleen het werk is zwaarder, de werktijden zijn ook heel an ders, veel langer. Kokkelschepen visten de laatste jaren op de Wad denzee volgens een visplan. Maxi maal twaalf weken per seizoen, niet meer dan een uur per dag. Handkokkelaars maken veel lange re werkdagen. Op elk tij vissen zij, als het water op de platen hoog ge noeg staat om kokkels te rijven. „1\vee, tweeënhalf uur na hoogwa ter kun je vissen", vertelt Hout, 'Ik vis liever niet alleen, dat is minder gezellig en volgens mij ook levensgevaarlijk' „en een uurtje of drie na laagwa- ter, maar dat is erg afhankelijk van de plek." Hout heeft twee partners, Albert Paauwe uit Yerseke en Arthur Wal- sarie uit Harlingen. „Ik vis liever niet alleen. Het is minder gezellig en als je het mij vraagt ook levens gevaarlijk. Ie bent wel in de natuur bezig." Hout, Paauwe en Walsarie hebben gezamenlijk een oud bin nenschip gekocht, de Adriaan uit 1928. 'Een bootje', zoals Hout zegt, dat nog als mechanisch kokkel schip is gebruikt. „Ik heb er zelfs nog op gewerkt." De Adriaan ligt nu nog in de haven van Yerseke. Het wachten is onder meer op een nieuwe opbouw. Helemaal nieuw is het handkokke len overigens niet voor Hout. Hij had al een vergunning. „Ik heb die aangeschaft, toen ik zag dat het de verkeerde kant opging met de me chanische kokkelvisserij. Maar een tweede vergunning is nooit weg." En Hout stond als veertienjarige al kokkels te rijven in de Oosterschel- de. „Een paar honderd man was daar wel mee bezig." Nu zijn er nog dertig handkokkelvergunnin- gen. Dat is inclusief de tien die on langs zijn afgegeven. Meer vergun ningen hoeven er niet te komen, vindt Hout. „Anders wordt de spoeling dunner." door Maurits Sep RITTHEM - De schade loopt inmid dels in de tienduizenden euro's. Waterschap Zeeuwse Eilanden wordt al maanden geplaagd door metaaldieven. De recentste diefstal is in de nacht van woensdag op donderdag ge pleegd. Toen was de rioolwaterzui vering in Ritthem het doelwit. Die ven namen voor tienduizend euro aan koper, roestvrij staal en alumi nium mee. De buit bestond uit op zienbarende voorwerpen: twee lantaarnpalen van zes meter, een roestvrijstalen pijp van tien meter, koperen pijpen met een totale lengte van 25 meter en een raam werk van zes meter. De gebouwen van de rioolwater zuivering waren in november al eens bezocht door dieven, die de bliksemafleiders meenamen. Deze week stalen ze er nog het een en ander. Bliksemafleiders zijn een populaire buit. Behalve in Rit them zijn ze ook gestolen van ge bouwen van het waterschap in Middelburg, de Willem Annapol der, Burgh-Haamstede, Bruinisse, Biggekerke, Westkapelle en Sint Philipsland. Pro j ectontwikkelaar dient volgende week definitief ontwerp in. door Luc Oggel YERSEKE - Als het aan projectont wikkelaar Geldria ligt, wordt de ka vel aan de Marijkelaan in Yerseke binnen afzienbare tijd bebouwd. De Harderwijkse beheermaat schappij dient volgende week een definitief ontwerp in bij de ge meente. Geldria is eigenaar van het stuk grond, dat al sinds eind 2004 braak ligt. Daarvóór was de Meer- markt op die locatie gevestigd. Po gingen van Geldria om het - toen leegstaande - pand te verhuren of verkopen mislukten, waarna het werd gesloopt. De projectontwik kelaar kwam vervolgens met een plan voor geschakelde huizen voor 'jonge senioren'. De bouw daarvan had in 2005 moeten beginnen. Tot op de dag van vandaag gebeurde er echter niets, tot ergernis van omwonenden. Volgens directeur A. Smid van Geldria is de kogel wat het ont werp betreft nu door de kerk. „Er is in de tussentijd een aantal keer heen en weer geschoven met het plan tussen ons en de architect (bureau Fierloos in Goes, red.). Nu staan alle neuzen dezelfde kant op. Er gaat kritisch tegenaan wor den gekeken door de gemeente en de welstandscommissie, dus je moet wel weten waar je mee komt." Volgens Smid is het de bedoeling dat er appartementen komen. Hoe die eruit gaan zien wil hij nog niet zeggen, omdat het plan nog naar de gemeente moet. Ook kan hij nog niet aangeven wanneer er met de bouw wordt begonnen. „Dat hangt meer van de andere betrok ken partijen af dan van ons." PZC I Donia Odijk Locatie zagerkwekerij Eversdijk geplande zagerkwekerij Willem Annapolder j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86