PZC Visserij verlegt koers 48 en 49 Goesweb.net heropent in mei Agressieve automobilist slaat Zierikzeeënaar met zaklamp Geld aanpak spoorhinder Nuchter Paalhoofden beelden scheepswrak uit op strandje Katseveer Karla Peijs wil samen aan de slag De kracht van de camera als wapen Zaterdag 1O maart 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Vismijnen voorzien langzame omslag naar duurzaam vissen. door Frank van Cooten en Harmen van der Werf BRESKENS - Directeur F. Lokerse van de Zeeuwse Visveiling in Bres- kens en Vlissingen laat zich niet op stang jagen door Albert Heijn en Super De Boer. Die overwegen tong en schol uit de schappen te bannen. De twee Nederlandse supermarkt ketens willen bij de verkoop van vis rekening gaan houden met hoe de vis is gevangen en of er sprake is van overbevissing. Duurzame visverkoop heet dat. Tong en schol dreigen dan af te vallen. C. Wool- thuis, manager kwaliteit en milieu bij Laurus (Super De Boer), zei daarover gisteren in deze krant: „Schol en tong zijn ook zo be dreigd dat we misschien helemaal stoppen met de verkoop van die platvissen." Tong en schol zijn voor Zeeuwse vissers de belangrijkste vissoorten. Toch reageert vismijndirecteur Lo kerse vrij onderkoeld op de mede deling van met name Laurus. Het merendeel van de verse vis die op Nederlandse visafslagen wordt aan gevoerd, komt namelijk niet in de schappen van Nederlandse win kels terecht. Schol wordt veelal ver werkt tot filets, waarvan Italië tra ditioneel de grootste afnemer is. Tong vindt als dure luxe vis vooral zijn weg naar (buitenlandse) res taurants. De gevolgen van 'een boycot' door Nederlandse super markten mogen beperkt zijn. Het signaal dat zij afgeven, is in de vis serij al wel overgekomen. De maxi maal te vangen hoeveelheden tong en schol zijn nog nooit zo laag ge weest als dit jaar. Hoge gasolieprij- De Zeeuwse vismijnen zeggen niet al te zeer te zullen lijden on der een besluit van Albert Heijn en Super De Boer om geen tong en schol te verkopen. zen dwingen tot aanpassingen. Het aantal dagen dat vissers op zee mogen zijn, is fors beperkt. De economische en politieke druk op de sector is groot. Het ministe rie van Landbouw werkt daaraan mee, ook door te helpen. Zo is no vember 2006 een platform voor vernieuwing van de zeevisserij op gericht onder leiding van A. Bie- rens uit Zierikzee, oud-directeur van de Coöperatieve Zuidelijke Aankoop- en Verkoopvereniging (CZAV). Lokerse constateert: „De sector zit dus zeker niet stil, maar niemand kan verwachten dat de omschakeling naar duurzame vis serij van de éne op de andere dag is geregeld." goes - Het digitale marktplein www.goesweb.net wordt eind april of begin mei heropend. De huidi ge internetpagina wordt in een nieuw jasje gestoken. Alle Goese dorpen en wijken kun nen er een eigen interactieve plek voor nieuws en evenementen krij gen. „Een enorme ambitie", zegt opbouwwerker J. Bekker van SMWO Welzijn. Vorig jaar ging de website de lucht in. De wijken Goese Polder, Overzuid, Goes-cen- trum en Goese Meer zitten er al op, evenals Kloetinge en 's-Heer Arendskerke. 's-Heer Hendrikskin deren, Goes-West, Goes-Zuid en Noordhoek hebben nog geen ei gen pagina. SMWO zoekt mensen die de digitale dorpspleinen onder hun hoede willen nemen. door Luc Oggel WILHELMINADORP - Een curieus bouwsel, op het Katseveerse strandje in Wilhelminadorp. Een aan tal langere en kortere paalhoofden in een cirkel en een hele lange stam in het midden. Wat is het? Dat vroeg ook gastvrouw J. van der Weel van restaurant Katseveer zich af. Het moet, zo werd haar verteld door de werkmannen, een scheepswrak voorstellen, de lange paal is de mast. „Geen gezicht", vindt ze. „Die mast ver stoort het uitzicht voor onze gasten." Bij aanne mer Van Sabben in 's-Heer Arendskerke, die de palen donderdag plaatste, wordt het verhaal be vestigd. Het scheepswrak-idee klinkt woordvoer ster W. van Meegen van de gemeente Goes, de opdrachtgever, echter vreemd in de oren. „Die pa len dienen om het zand bij elkaar te houden en het opstuiven tegen te gaan." foto Willem Mieras wilhelminadorp - Een 35-jarige automobilist uit Zierikzee is gister ochtend rond kwart voor acht door een onbekende automobilist met een zaklamp op zijn knie ge slagen, omdat hij het kenteken van de man wilde noteren. Dat gebeur de op de Deltaweg bij Wilhelmina dorp. De Zierikzeeënaar had ge zien dat de automobilist op de Zee- landbrug meerdere auto's inhaal de, ondanks een inhaalverbod. Bij Kats haalde hij ook de Zierikzeeë naar in. Bij de verkeerslichten op de Deltaweg bij Wilhelminadorp stapte hij uit, opende het portier van de de 35-jarige man en sloeg hem met een zaklamp hard op zijn knie. De politie is op zoek naar getuigen van het incident. Zij kunnen bel len naar 0900-8844. goes - De provincie heeft één mil joen euro verdeeld onder de ge meenten Kapelle, Reimerswaal en Goes voor geluidwerende maatre gelen op en aan de Zeeuwse spoor lijn. Die zijn nodig met het oog op de groei van het goederenvervoer per spoor. De provincie en de gemeenten maakten daar eerder in het conve nant voor de komst van de Wester- schelde Container Terminal afspra ken over. Kapelle krijgt ruim een half mil joen euro voor de aanleg van een vijfhonderd meter lange grondwal langs de nieuwe wijk Zuidhoek in Biezelinge. Reimerswaal ontvangt 340.000 euro voor de plaatsing van geluidsschermen over een lengte van vierhonderd meter, on der meer in Krabbendijke en Sta- tionsbuurt. Goes beurt twee ton voor de installatie van raildempers over een lengte van 200 meter. Tip? redactie@pzc.nl Het is altijd spitsuur bij het labo ratorium van streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Tussen acht en vijf uur tappen de labo ranten in snel tempo bloed af bij honderden mensen die kampen met lichamelijke mankementen of daarvoor vrezen. Het is als bij de slager of de bak ker; je trekt een nummertje en neemt plaats op een stoel in wat nog het meest lijkt op een mini- bioscoopje. De film die er wordt vertoond, boeit van begin tot ein de. Deze week, op een ochtend bijvoorbeeld. Een oude, wat kromgetrokken man, zag dat hij aan de beurt was, hees zich recht en leverde zijn paperassen in aan het loket. De dienstdoende labo rante vroeg hem of hij toch wel nuchter was. De man beaamde het met de woorden: „Ja, sinds gisteravond. Ik heb alleen van morgen nog twee sneetjes brood gegeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85