Lang touwtrekken om Kuijt Schulden Drijvend fort arriveert in Amsterdam mogelijk oorzaak van drama Populariteit SP <je hier nooit alleen, maar ik blijft toenemen J 11111, in opiniepeiling voel me soms wel heel alleen 'Die tien jaar zijn niet meer goed te maken' pzc Zaterdag 10 maart 2007 7 Cocktail van vier geneesmiddelen werd gezin Hengelo fataal. hengelo - „Wat voor dag is het vandaag. Dinsdag? Dan had ik er allang niet meer moeten zijn." In verdwaasde toestand heeft de va der, de overlevende van het gezins drama in het Gelderse Hengelo, dinsdagmiddag zelf de deur open gedaan. „Gehuld in een boxershort en T-shirt. Met geschaafde knie ën", zegt een familielid. De vader van het gezin verkeerde 'in zorg wekkende toestand'. Het Openbaar Ministerie in Zutphen wil alleen bevestigen dat de man de politie toegang verschaf te tot de woning. Ook een gealar meerde broer en een schoonzus van de man zijn vervolgens naar binnen gegaan. De politie trof in de woning de le venloze lichamen aan van de twee zoontjes Aidan (11) en Roan (8). Ze lagen, aldus een familielid, 'in pyjama op bed in hun slaapka mer'. Ook de echtgenote Olga (44) was toen al overleden. Ze zou le venloos, in pyjama gehuld, op bed in de ouderlijke slaapkamer heb ben gelegen. De drie gezinsleden zijn vermoedelijk om het leven ge komen door medicijnen. Ook de vader heeft deze geneesmiddelen waarschijnlijk tot zich genomen. „Wij hebben begrepen dat ze een cocktail van vier geneesmiddelen, waaronder insuline, hebben inge nomen", aldus het familielid. De vader wordt door justitie meer voudige moord ten laste gelegd. De ouders zouden volgens het OM samen de beslissing hebben geno men uit het leven te stappen. De vermoedelijke aanleiding hiervoor zouden schulden zijn. In de brief laat het gezin, aldus het familielid, ook doorschemeren weinig of geen begrip voor hun daad van de buitenwereld te verwachten. AMSTERDAM - Het Engelse vliegdekschip HMS Ark Royal arriveert op het IJ in Amsterdam. Het gevaarte van 210 meter lang en 36 meter breed kwam gisteren aan voor een vijfdaags bezoek aan de hoofdstad. foto Cynthia Bol/GPD Machiel Kuijt (39) is gisteren als vrij man thuisgekomen. amsterdam - De terugkeer van Machiel Kuijt is jarenlang onder werp geweest van touwtrekken. Het lot van deze Amsterdamse marktkoopman, die sinds 16 april 1997 in Bangkok gevangen zat op verdenking van heroïnehandel, was de aanleiding voor de Tweede Kamer unaniem het tweede kabi net-Balkenende te dwingen een verdrag met Thailand te sluiten voor het overdragen van langge straften. Dat was in november 2003, toen Kuijt net na zeseneen half jaar voorarrest in hoger be roep tot levenslang was veroor deeld. De rechtbank in Bangkok had hem in maart 2002 vrijgespro ken wegens ontbreken van enig be wijs. De dwang van de Kamer, aan gevoerd door D66'er Boris Dit- trich, was nodig omdat toenmalig minister Piet Hein Donner (CDA) van Justitie op formeel-juridische gronden niets voor zo'n verdrag voelde. Dat zou betekenen dat Ne derland instemt met het Thaise rechtssysteem, en dat wilde Don ner niet. Maar van hun kant ver trouwden de Thai ook het Neder landse rechtsstelsel niet, met name de in hun ogen milde straffen. De maximumstraf voor een drugsde lict is in Nederland twaalf jaar, in de praktijk vanwege de vervroegde invrijheidstelling acht jaar. Maar de Thai eisen dat een tot le venslang veroordeelde acht jaar in Thailand heeft vastgezeten voordat hij een beroep kan doen op dit ver drag. En zij vinden het 'niet wense lijk dat personen onmiddellijk na hun aankomst in Nederland vrijko men', deelde Donner in april 2004 de Tweede Kamer mee. In een aan hangsel van het verdrag staat: 'De duur van de straf, zoals opgelegd door de ontvangende staat, kan korter zijn dan de resterende straf die de gestrafte moet ondergaan, mits de overdragende staat daar van geval tot geval mee instemt'. Toch werd uiteindelijk op 1 april 2005 dit verdrag door beide lan den ondertekend. Tot ieders verras- m De wegens drugssmokkel in Thai- land veroordeelde Machiel Kuijt is vrij. Hij heeft bijna tien jaar ge vangen gezeten. De Thai wilden zijn vrijlating stil houden. sing liet de regering in Bangkok be gin juni vorig jaar weten, dat zij geen bezwaar heeft tegen een voor waardelijke invrijheidstelling van Kuijt na zijn overbrenging. Dat was nog niet genoeg. De rechtsre gels in Nederland staan uitsluitend een vervroegde onvoorwaardelijke invrijheidstelling toe. En eind juni liet de Thaise regering weten er mee akkoord te gaan dat Machiel Kuijt meteen op Schiphol zou vrij komen. Wel drongen de Thai erop aan dat Nederland dit niet meteen aan de grote klok hangt. Het minis terie van Justitie zegde toe dat 'de Nederlandse autoriteiten geen pu bliciteit zullen zoeken op het mo ment dat de overbrenging van Machiel Kuijt gerealiseerd wordt'. Van Machiel en zijn familie werd ook terughoudendheid gevraagd. den haag - De populariteit van de SP blijft groeien. Als er nu Kamer verkiezingen zouden zijn, zou de SP 28 zetels halen, zo blijkt uit de wekelijkse politieke barometer van Interview/NSS in samenwerking met het tv-programma Nova. Dat betekent een winst van drie in ver gelijking met het huidige zetelaan tal. Ook de Partij voor de Vrijheid staat op winst. De dertien zetels van gisteren zijn een winst van vier in vergelijking met de uitslag van de Kamerverkiezingen, drie maanden geleden. Het CDA zou uitkomen op 39 ze tels, een verlies van twee. De PvdA zou uitkomen op 30, een ver lies van drie. De Christenunie staat op een winst van één zetel en zou uitkomen op zeven. De WD zou uitkomen op 20 zetels, twee minder dan bij de verkiezin gen op 22 november. Vandaag verschijnt een boek waarin Kuijt zijn ervaringen beschrijft. Privacy, die heb je hier nooit. Er zijn hier zo veel mensen die het nog moeilijker heb ben dan jij. Die zijn op zoek naar wat voor steun dan ook. Ze kijken je vragend aan en willen je steeds aanklampen. Natuurlijk laat je dat wel eens toe van mensen aan wie je echt wel iets wilt geven, maar zodra je dat doet, wil iedereen wat van je hebben, en dat gaat na tuurlijk een beetje moeilijk. Er zit ten hier zo'n duizend man in één gebouw, die dag in dag uit maar op één ding gericht zijn: op hun eigen overleven. De ander zien ze liever in elkaar storten." Dat schrijft Michiel Kuijt. Hij heeft in de gevangenis zijn erva ringen op schrift gesteld. Daarvan is een boek gemaakt dat vandaag verschijnt. „Ik weet het best, alle mensen zijn egoïsten, de een wat meer dan de ander. Ikzelf probeer onder deze omstandigheden toch steeds positief te blijven en rustig mijn eigen leven verder te leven. En, al klinkt het misschien gek: al les went. Ie bent hier nooit alleen. Maar ik voel me hier soms wel heel alleen. Het gebeurt regelma tig dat de celdeur 's middags dicht gaat en ik meteen begin te pieke ren: wat doe ik hier? Soms lijkt het wel of dat steeds erger wordt. Dan duren de nachten ook erg lang. Er zijn periodes dat dat gepie ker me behoorlijk neerslachtig maakt." Maar Kuijt wil niet zielig zijn. „Na tien jaar vind ik eigenlijk dat de tijd zelfs snel voorbij is gegaan. Misschien realiseer ik me later pas dat ik er gewoon geen besef van heb gehad hoe lang dat is. Bijna een kwart van mijn leven tot nu toe! En voor de Thai is dat nog maar een korte celstraf" amsterdam - Vermagerd, maar wel gebruind is Machiel Kuijt here nigd met zijn moeder en twee kin deren. Na bijna tien jaar Thaise ge vangenis is Kuijt sinds gisteren offi cieel vrij man. Volgens zijn advo caat Geert-Jan Knoops gaat het goed met Kuijt. „Hij is verbitterd over wat hem is overkomen. Hij is tien jaar ouder en die tien jaar zijn niet meer goed te maken. Ik denk dat weinig mensen in zijn omstan digheden zouden hebben over leefd, mentaal dan. Maar hij is niet boos, en hij blijft positief denken." Kuijt is in Thailand opgehaald door twee leden van de Koninklij ke Marechaussee. Kort daarvoor had Kuijt afscheid genomen van zijn veertien celge noten. Knoops: „Hoe gek dat ook klinkt, het was niet gemakkelijk voor Machiel om zijn maten in de ge vangenis gedag te zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7