Getijcentrale komt stap dichterbij Bekendmaking Inspraak over plan Voordelta WATERKLERK m/v Stichting voor zorghulp houdt veel gela over PZC Zaterdag 10 maart 2007 39 Onderwaterturbines in de Grevelingendam PZC Felix Binicewicz Delta werkt aan proef in doorlaatkokers van de Grevelingendam. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Aanleg van een getij centrale in de Grevelingen - de eer ste in Nederland - komt een stap dichterbij. Delta wil een proef ne men met turbines (onderwatermo lens) in de Grevelingendam. Rijks waterstaat Zeeland doet onder zoek - technisch, financieel - naar een doorlaatmiddel met getijcen trale in de Brouwersdam. Gedeputeerde W. van Zandbrink (PvdA, deltawateren) is erg blij met deze ontwikkelingen. Hij ziet een getijcentrale als een belangrij ke stap in de strijd tegen de gevol gen van klimaatverandering. „Het gaat om duurzame energie-opwek king. Het is hard nodig dat die in een versnelling komt. Bovendien ligt Zeeland in de frontlinie van de effecten van de klimaatverande ring, zoals zeespiegelrijzing en wis pelturig weer." Bedoeling is dat de centrale aange legd wordt in de Brouwersdam. Dat kan op verschillende manie ren. Los van de komst van een cen trale wordt sowieso gedacht over maatregelen om het getij op het zoute Grevelingenmeer terug te Delta begint met een proef voor opwekking van getijdenenergie. In de Grevelingendam komen, overigens pas in 2009, enkele on derwatermolens. brengen. De gedeputeerde maakt duidelijk dat Rijkswaterstaat drie mogelijkheden bekijkt: vergroting van de bestaande doorlaatsluis in de Brouwersdam, bouw van een nieuw doorlaatmiddel en aanleg van een nieuw doorlaatmiddel met daarin een getijcentrale. De turbineproef waarmee Delta wil beginnen - overigens pas in 2009 - wordt uitgevoerd aan de an dere kant van het meer, in de door laatkokers (hevel) in de Grevelin gendam. Het gaat om een klein schalige proef „We hebben ons verdiept in de bestaande technolo gie en één type turbine gevonden waarmee we de proef kunnen doen. Rijkswaterstaat wil meewer ken als de veiligheid en waterkwa liteit niet worden aangetast", zegt Nelemans van Delta. Hij vindt de inzet van Delta logisch. „Wat is er mooier om als energie bedrijf in Zeeland hieraan mee te pionieren. Getijdenenergie past hier." Technisch kan het. Ander verhaal is of het betaalbaar is. De kostprijs van een kilowattuur ligt nu rond vijf eurocent, voor getij denenergie komt die nu nog op 25 cent." De proef wordt met maximaal zes turbines gehouden. Het gaat om een vermogen van 200 kilowatt. Nelemans: „Bij een grootschalige getijcentrale in de Brouwersdam kan het gaan om opwekking van tussen 60 en 70 megawatt elektrici teit. Vergelijkbaar met de stroom- behoefte van ongeveer 180.000 huishoudens." Invoering van een zeereservaat meest omstreden onderdeel. door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - Het beheerplan voor de Voordelta ligt tot 12 april ter in zage. Tot die tijd is inspraak moge lijk. De Voordelta omvat het ondie pe zeegebied en stranden voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilan den. Eén van de onderdelen die de meeste aandacht trekt is de aanwij zing van een natuurreservaat bin nen het gebied. Daarin wordt de bodem beschermd en zijn speciale rustgebieden voor dieren (zoals vo gels en zeehonden) gereserveerd. Het zeereservaat is deels ook na tuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte, waarvan de aanleg in 2008 moet beginnen. De Maasvlakte wordt in de Voor delta aangelegd, zodat volgens de Europese regels compensatie nood zakelijk is. De Voordelta maakt deel uit van Natura 2000. Dat is het Europese netwerk van natuurgebieden. Het beheerplan is een vervolg op de aanwijzing van het gebied als on derdeel van Natura 2000. Verant woordelijk voor het plan is het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Mensen kunnen een inspraakreac tie indienen of een reactieformu lier mailen (www.inspraak- venw.nl). De reacties worden ver werkt in een nota van bevindin gen. Daarna wordt het beheerplan, eventueel aangepast, vastgesteld. Persoonlijk inspreken is mogelijk tijdens enkele informatie-avon den, die tevens gelden als officiële hoorzitting. Op 27 maart in het ge meentehuis Zierikzee, op 29 maart in de Dorpstienden te Ouddorp en op 2 april in de Zandput te Serooskerke (W). Om 18.30 uur gaat een informatiemarkt open, om 19.00 uur volgen een presenta tie en vragenronde en om 20.30 uur begint de hoorzitting. Ovet Shipping B.V. is een scheepvaart OVET agentschap met vestigingen in Terneuzen en Vlissingen. Voor de vestiging in Terneuzen zijn wij op zoek naar een: De waterklerk voert alle voorkomende werkzaamheden uit voor zeeschepen die voor onze opdrachtgevers de havens van Terneuzen en Vlissingen aanlopen. Functieprofiel: - opleiding op MBO-niveau - goede kennis van de Engelse en Duitse taal in woord en geschrift - klantgericht ingesteld - representatief voorkomen - u kunt goed zelfstandig en accuraat werken - u bent bereid cursussen/opleidingen te volgen i.v.m. de noodzakelijke vakkennis - u bent in het bezit van een rijbewijs en een auto De waterklerk werkt onder de dagelijkse leiding van de Coördinator Maritieme Dienstverlening. De werkzaamheden worden in onregelmatige dienst, volgens een ploegenschema, verricht. De functionaris woont in de omgeving van Terneuzen. Geïnteresseerden voor deze functie kunnen hun schriftelijke sollicitatie voor 16 maart 2007 richten aan OVET SHIPPING B.V. postbus 1200, 4530 GE TERNEUZEN, Afdeling Personeelszaken. VLISSINGEN - De Stichting Godshui zen, die jaarlijks vijftigduizend eu ro mag schenken aan de Walcher- se gezondheidszorg, houdt dit jaar twintigduizend euro over. Er waren dit jaar twintig aanvra gen. „Een kwart minder dan ande re jaren", zegt voorzitter G. Boog- aerts. Het fonds honoreert twaalf projecten voor in totaal dertig mil le. Het geld gaat onder meer naar een logeerbed voor familie en een hometrainer voor patiënten bij de afdeling neurologie, een stereoset voor geriatrie, maar ook een elek tronisch schoolbord voor Arduin, brandblussers voor het Vlissingse vrouwenhuis Dunya, software voor de Stichting Telefonische Hulpverlening en een bijdrage aan Leergeld, die voor kinderen van minima clubcontributie of een fiets betaalt. Het fonds honoreert tachtig pro cent van alle aanvragen. Nr. 1/2007 Veerse meer opvoeren naar zomerpeil De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt het volgende bekend. Op maandag 26 maart 2007 zal worden begonnen met het opvoeren van het Veerse Meer naar het zomerpeil. Deze waterstand zal naar verwachting op zondag 1 april 2007 zijn bereikt. Door de werking van het doorlaatmid del de 'Katse Heule' zijn peilvariaties mogelijk die naar verwachting tussen N.A.P en N.A.P. -0,10 m zullen liggen. Omdat het zomerpeil ingesteld wordt Ministerie van Verkeer en Waterstaat met gebruikmaking van het doorlaat middel, kan de scheepvaart de schut sluis in de Zandkreekdam naar verwachting volledig blijven benutten. Goes, 2 maart 2007. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur RWS-Zeeland, namens deze, het hoofd waterdistrict Zeeuwse Delta, ing. S.P.R.L. van Herk Rijkswaterstaat Dwarsdoorsnede van een van de zes pijpen in de Grevelingendam vooraanzicht onderwaterturbine Nutsbedrijf Delta bereidt in de Grevelingendam een proef voor met getijdenenergie. Die moet kennis opleveren voor een te bouwen getijdencentrale in de Brouwersdam, goed voor de stroomopwekking van circa 180.000 huishoudens. De proef begint pas in 2009, omdat de Grevelingendam aange past moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41