Een digitaal laken over Zeeland janboerenfluitjes Files op Zeelandbrug door defecte slagboom Markt geschikt voor grote evenementen keuze in trouwpakken! STEUTEL w PZC Zaterdag 10 maart 2007 3 5 Tristan Linck van het bedrijf Fugro-lnpark voert vanuit de lucht hoogtemetingen uit van het Zeeuwse landschap. foto Ruben Oreel Waterschap laat nieuw hoogtebestand maken van waterkeringen. door Maurits Sep arnemuiden - Een digitaal laken dat over Zeeland wordt gedra peerd, zodat het reliëf van de bo dem zichtbaar wordt. Zo kun je je voorstellen wat de helikopter met laserstralen doet die de komende dagen boven de provincie vliegt om een nieuw 'hoogtebestand' te maken voor Waterschap Zeeuwse Eilanden. De modernste scanner is aan een helikopter gemonteerd om in beeld te brengen hoe hoog de bo dem ligt ten opzichte van het Nor maal Amsterdams Peil (NAP). En niet alleen de bodem, vooral ook de dijken en duinen. „De waterke ringen staan hier gedeeltelijk op veen. Daarom zakken ze soms. Als we de metingen hebben gedaan, kunnen we ze vergelijken met het hoogtebestand dat we al hebben. Dan weten we precies hoe ver de dijken zijn gezakt", verduidelijkt Johan van Cranenburgh, beleids medewerker geo-informatie van het waterschap. En dat wil Zeeuwse Eilanden graag weten. Elke vijf jaar worden de waterkeringen getoetst op de veiligheid. „De kust zakt met centi meters per tien jaar. We zakken dus langzaam richting Noordzee. Gecombineerd met de stijging van de zeespiegel is het dus erg belang rijk de hoogte van de dijken en duinen in de gaten te houden." De huidige gegevens zijn tien jaar oud en daarmee verouderd. Boven dien is het bestaande hoogtemo del veel minder nauwkeurig dan dat wat nu in de maak is. Tien jaar geleden is één punt per zestien vierkante meter gemeten; nu één punt per 'stoeptegel' van vijftig bij vijftig centimeter. Het beeld van Zeeland wordt dus aanmerkelijk betrouwbaarder. De helikopter vliegt vierhonderd meter boven Zeeland met een snel heid van 55 tot 80 kilometer per uur. De twee laserscanners die er onder hangen, schieten ongevaarlij ke laserstralen af. Door de terugge kaatste energie te meten, wordt de afstand van de helikopter tot de grond gemeten. De bewegingen van de helikopter worden gecorri geerd. De metingen zijn uiteinde lijk op vijf centimter nauwkeurig, verzekert Van Cranenburgh. Bijzonder aan het project is ook dat het hele beheersgebied van Wa terschap Zeeuwse Eilanden wordt gemeten. Niet alleen de kuststro ken, zoals voorheen, maar heel Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land, Schouwen-Duiveland, Tho- len en Sint Philipsland. „Dan we- 'Dit is absoluut geen luxe. We willen toch veilig wonen in Zeeland?' ten we ook wat er met de bodem en met de binnendijken gebeurt. Die zijn evenzeer van belang voor de veiligheid", merkt Van Cranen burgh op. Het hoogtebestand is een digitaal model. Dat biedt de mogelijkheid dwarsdoorsnedes te maken van de waterkeringen. Die laten zien hoe de dijk er vanbuiten en vanbinnen uit ziet. „Van iedere tien vierkante meter hebben we de technische ge gevens." Ook gemeenten hebben belang bij het hoogtebestand, merkt Van Cra nenburgh op. Zij kunnen het ge bruiken bij de keuze van locaties voor nieuwbouwwijken. Beheer ders van kabels en leidingen we ten straks hoe diep die onder de grond liggen. „En wij kunnen ook zien hoe lang het duurt voordat een polder onder water staat, als er een overstroming is." Absoluut geen luxe dus, dit onder zoek. Van Cranenburgh. „We wil len toch veilig wonen hier?" Markt Middelburg is podium voor lentefestival 24 maart. door Nadia Berkelder middelburg - Als organisatoren zich aan de regels houden, mag ie dereen een (deel van) de Middel burgse Markt gebruiken voor een evenement, stelt burgemeester K. Schouwenaar. De organisator mag er hekken zetten en entree heffen. Op 24 maart is er het lentefestival, met optredens van onder andere Jan Smit. Een deel van de Markt wordt afgezet met hekken tegen pottenkijkers. Kaartjes voor het concert kosten vijftien euro in de voorverkoop. Wie een vergunning aanvraagt, heeft grote kans dat hij hem krijgt. Als hij zich tenminste aan de re gels houdt. „We hebben geen prin cipieel bezwaar tegen zo'n initia tief We gaan niet moeilijk doen als daar geen reden toe is." In het verleden is er eerder een betaald concert op de Markt geweest, toen Blof optrad op Koninginnedag in 2004. Jan Smit is de belangrijkste artiest op het lentefestival. Hij wordt be geleid door Benny's Big Show Or chestra. Dat orkest sluit ook het festival af Verder zijn er optredens van Lange Frans Baas B en )ust Like Robbie. Overdag zijn er aller lei activiteiten: er zijn clowns, er is een salsaband en een springkus sen. Die activiteiten zijn gratis te bezoeken. Het lentefestival is een initiatief van Café Nationaal, zegt Ratan Groot van Shaqra Productions, het bedrijf dat de promotie van het fes tival verzorgt. „Het is geen pro bleem om een vergunning te krij gen, vooral niet als je het goed be argumenteert." De organisatie zoekt nog sponsors. Of het lente festival ook volgend jaar weer plaatsvindt is onder meer afhanke lijk van de steun van het bedrijfsle ven. Op het festivalterrein kunnen ruim 4500 mensen terecht. Vol gens Groot is de helft van de kaart jes verkocht. Kaarten zijn verkrijg baar bij Nationaal, de bibliotheek en de Touristshop in Middelburg, bij Sportpunt Zeeland en de biblio theek in Goes, bij hotel Westduin in Koudekerke en bij café Parc- Central en Cinecity in Vlissingen. vals regelmatig Roemeense studen- tengroepen die van evenement naar evenement reizen. Ze leiden een soort nomadenbestaan waar bij ze leven van het prijzengeld dat ze in de wacht slepen. Tegenover het niveau van zulke dansgroepen kunnen wij natuurlijk niet op." En waarom zoveel tijd steken in een professionele dans, als je met je uitdossing alleen al de show kunt stelen? Zeeuwen oogsten veel lof met hun klederdracht, ver telt Schouls. „Op een festival in Engeland van een tijdje geleden haalden we elke dag de krant. We gaven dat festival een gezicht. We zijn om die reden destijds op de gala-avond voor winnaars van het concours uitge nodigd, terwijl we niets hadden ge wonnen. Mensen zijn vaak onder de indruk van onze kleding, de meeste Europese klederdrachten hebben niet zoveel sieraden en glimmende elementen." Er worden op zulke festivals veel ervaringen uitgewisseld. Mediobur- gum legt er contact met buiten landse verenigingen. „Organisato risch leer je er veel, van het vorm geven van je eigen show tot po diumversieringen. Dat komt goed van pas, omdat we zelf ook een fes tival organiseren in Middelburg." Maar voor nu staan eerst de bui tenlandse trips op het programma. „Gisteren kregen we een uitnodi ging binnen uit Rusland, dat klonk ook heel aantrekkelijk, dat wordt dus zeker in overweging ge nomen." Volksdansfestival De Europeade is een internatio naal festival, waaraan tijdens de ze editie zo'n vijfduizend dan sers en muzikanten van Europe se folkloregroepen meedoen. Het festival vindt plaats van 18 tot en met 23 juli. Medioburgum komt uit Middel burg en bestaat al meer dan 110 jaar. De groep draagt originele Zeeuwse klederdracht uit 1870. De sieraden die hierbij gedragen worden zijn van goud en zilver. De vereniging telt ongeveer dertig leden. zierikzee - Het wegverkeer heeft gistermiddag op en voor de Zee landbrug een uur lang vastgestaan door een technisch defect in de brugbediening. Rond half vijf wil den de slagbomen van de brug niet meer naar boven. Met de hand openen, lukte het personeel evenmin. De gesloten slagbomen vormden een barrière voor het wegverkeer. Vooral op de N256 van Goes naar Colijnsplaat ont stond een file. Aan de Schouwse zijde konden naderende automobi listen tijdig omdraaien. Om half zes was de storing voorbij. Onze nieuwe collectie is binnen. Goes, Lange Kerkstraat, Ie etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37