Op de grenspaal staat G.289 Doornhaag is ideaal voor jonge zangertjes Nieuwe raadkaart ^EK\ to PZC Zaterdag 10 maart 2007 27 Van een zuidelijk grensdorp naar een ander 'grensdorp'. Uit de col lectie van Hans Lindenbergh een kleinere plaats aan de rand van de provincie. De vraag is uiteraard: hoe luidt de naam? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met ui terlijk donderdag 15 maart worden gezonden aan: Redactie PZC, post bus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse Op de raadkaart van vori ge week is Koewacht te zien, mailt A. Dhollan- der-Raes uit Heikant. „Het is een foto van vroegere ja ren, gemaakt van het begin van de Nieuwstraat. Het grote pand links was later hotel Zeelandia en er is nu restaurant Het Vlasblommeke in gevestigd. Ook staan er het voor malige douanakantoor op en het pand van fietsenmaker Van den Berghe. In de verte bij de bomen is het vroegere klooster van de Bel gische Koewacht te zien." R. van Itegem bericht vanuit zijn woonplaats dat na Het Vlasbloe- meke richting Belgische grens de vroegere marechausseekazerne zichtbaar is. W. D. van Moorten uit Oostburg noemt Het Vlasblom meke het hotel van Misseghers. Volgens hem behoorde bij het non nenklooster een lagere school. C. den Hartigh-vanden Berg uit Terneuzen heeft herinnering aan de plek op de raadkaart, omstreeks de jaren vijftig van de vorige eeuw. „Het zag er toen al heel anders uit. Aan de rechtse kant was het al Bel gisch, met een straatje naar de kerk en een echte Belgische win kel waar ze letterlijk van alles ver kochten: bij Peer. In het huis links met de luikjes woonde een tante van mijn moeders kant. Ze was met een douanier getrouwd en het kantoor was aan huis." D. E. Tollenaar uit Terneuzen schrijft dat in 1590 het fort Masa- reels werd aangelegd, ook wel de coewagt genoemd. C. F. Stevense uit Middelburg noemt de kerk, een ontwerp van W. te Riele en gewijd aan de apos telen Philippus en Jacobus. Vol gens hem staat even voorbij de te lefoonpaal links grenspaal G.289. Stevense geeft aan dat hotel Zelan- dia (met op de zijgevel het op schrift Afspanning) van T. Misseg hers was. Links naast het hotel was de toe- gang tot bierbrouwerij Dierick. Daar stond ook het in 1907 ge bouwde gemeentehuis. De waardebonnen gaan naar: C. den Hartigh-vanden Berg, Terneuzen, A. Dhollander-Raes, Heikant en W. D. van Moorten, Oostburg. door Rinus Willemsen Mao joengers, dat 'eit toch gewaoid ee vannacht. Da goeng nog 's 'n bitje te kêêr en die regenen. En om het geheel nog meer kracht bij te zetten, kijkt hij ons allemaal met een gezicht van: [ud der meugen blieje ziin dan 'k d'r deu gekommen ziin. Het is zaterdagmorgen. Meestal de morgen dat we als clubje bij mekaar komen om de lopende zaken te bespreken. We hebben al een poosje op hem zitten wachten als de gastvrouw eindelijk de telefoon pakt en naarstig in het telefoonboek op zoek gaat naar zijn nummer. Die is al onder weg, zegt ze als ze de hoorn op het toestel legt. Z'n vrouwe zegt, dat ie net is vertrokken. Terwijl ze dat zegt, gaat de huisbel. Even later komt ze de kamer binnen met in d'r kielzog onze langverwachte gast Ernest. En dan komt het he le verhaal van deze stormachtige nacht. ]ao, gaat hij verder, en dan is t 'r ook nog een stik uut d'aoge gewaoid ook. En hij strekt z'n ar men uit om de breedte van het gat aan te dui den. Meschiens is 't nog wè gróöter ook, gaat hij verder. Ondertussen neemt hij een slokje van z'n koffie. Dien 'aoge is zeker wè twintig jaor oud. Bè jao. En omstandig vertelt hij dat die heg er eigenlijk gekomen is om een goede afschei ding te krijgen van z'n tuin met de weg. Vroeger stond daar geen heg, maar hij vond het een beet je kaal. Tegen de kiek in ee. Hoewel de vogeltjes het plan met vreugde begroetten, was er een buurman van het gehucht al snel bij komen staan en die had gezegd: 'n Doorn'aoge? Niks wèèrd, mieter t 'm d'ruut. Maar de heg was blij ven staan, tot grote vreugde van de kleine vogel tjes die er jaarlijks twee, soms drie legsels in kwijt konden, maar tot verdriet van de katten. Die hadden het kijken naar de jonge vogels als ze gevoed werden. Honderden keren waren de katten-jagers door de gaten onder de heg geslo pen. Aangelokt door het jonge gepiep zaten ze op afstand te kijken. Soms liep het spêêksel uut udder bek. Maar ook de eksters hadden de jonge vogels al rap in de gaten. Die zaten dan aan de andere kant van de weg in de hoge populieren. Vandaar hadden ze een goed zicht op de heg, waarin beurtelings vader of moeder liester verdwenen met een maaltje voor de jonge vogels. Vier, vijf, soms zes nesten naast mekaar. Maar de eksters hadden ook geen schijn van kans. 'n Door nen'aoge, da 's ideaal voor die joenge zangertjes. En de schooljoengers blewen d'r ook wel af'öör toen d'r nog een schoole was. Van vroeger weet ik nog dat er eens een merel had genesteld in een gewone heg bij school. De merel zat lekker te broeden en elke dag ging de hele klas kijken, misschien wel de hele school. Die twee angstige kraaloogjes. Ik zie ze nog. En die gele snavel. Voorzicht met een stokje deden de we takjes wat opzij. Geschrokken, zenuwach tig, draaide het kopje heen en weer. Mag ik noe ook 's kieken nao die mèrelaor? zeiden rn'n vriendjes dan ongeduldig, wan hie kiek noe a zöö lange. Later hebben we dat eerlijk verdeeld: ielk tien tellen. En degene die net gekeken had, moest tellen. Niet te vlug, maar ook niet te lang zaam. En mee êêne beginnen ee. En nii zuuren. Het is even stil, als Ernest weer begint over z'n heg. Messchiens is dien 'aoge daoronr wè rot ge wist 'öór. We knikken allemaal, want noe waoit 'r daorm toch nii zömaor 'n stik 'aoge uut ee. Niemand zegt wat. Mao 't goeng daorom bie ons te kêêr 'öör. Het blijft nog stil aan tafel. Meschien 'èn de kat ten 'm wèl döódgepist, denk ik, vanwege die veu- gels ee. KoïnachS K«toc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27