In paartijd laat de haas zich zien In alle eeuwen stormvloed 26 Zaterdag 10 maart 2007 PZC In natuurgebieden komen hazen in dichtheden voor die van nature overal in het buitengebied aanwezig zou moeten zijn. Daar is de dichtheid laag. De haas trekt naar onbezette gebieden, waarbij soms schade optreedt. Maar dat ligt niet aan de beschermde natuurgebieden. door Chiel Jacobusse Wie wordt niet blij van de onbekom merd rondhuppen- de hazen die nu eens tikkertje lijken te spelen en dan weer haasje over doen of gezel lig in een kring rondrennen? Het ziet er uit als het toppunt van on schuld. Je zou niet zeggen dat die spelletjes een enkele keer een do delijke afloop hebben, maar toch is dat zo. De mannetjeshazen -ram melaars in jargon- kunnen elkaar met de achterpoten zo hard schop pen dat er doden vallen. En dat tik kertje spelen is ook lang niet zo on schuldig als het lijkt. Een moer haas die bereid is om te paren wordt achtervolgd door een hele schare aanbidders en alleen de rammelaar met de langste adem wordt uiteindelijk beloond. Hazen zitten lang niet overal. Ze hebben een voorkeur voor graslan- den van minstens vijf hectare aan eengesloten oppervlak. In de win ter krijgt men ze nauwelijks te zien, omdat ze er dan een nachte lijke levenswijze op na houden. Ze drukken zich overdag tegen de grond in hun leger en je ziet ze al leen als ze gestoord worden door een passerende wandelaar. Zeker als wandelaars vergezeld zijn van Jonge hazen zijn veel kwetsbaarder dan konijnen, omdat ze niet in een ondergronds hol, maar gewoon tussen het gras, in een leger, geboren worden. foto Chiel Jacobusse een hond raken de hazen al op flinke afstand gealarmeerd. Als in het vroege voorjaar de paar tijd aanbreekt vertonen hazen zich ook overdag. Ze lopen opzichtig door het veld en van tijd tot tijd gaan ze even op de achterpoten staan om de omgeving af te speu ren op eventueel gevaar. Je ziet ook de snorharen en de neus voortdurend bewegen omdat de dieren eventueel gevaar tijdig moe ten ruiken. Hazen hebben ondanks hun groot te verschillende natuurlijke vijan den. Jonge hazen zijn veel kwets baarder dan konijnen, omdat ze niet in een ondergronds hol, maar gewoon tussen het gras, in een le ger, geboren worden. In tegenstel ling tot jonge konijntjes zijn ze vanaf hun geboorte al behaard. Ze moeten het hebben van hun schut kleur, in combinatie met zo wei nig mogelijk beweging. Jonge ha zen vallen dikwijls ten prooi aan kraaien en meeuwen en een enke le keer kan dat zelfs een volwassen haas overkomen. Maar voor een volwassen dier zijn vossen en hermelijnen veel gevaar lijker. En dan natuurlijk de mens. Vanwege hun combinatie van mo gelijke schadelijkheid voor de land bouw en hun smakelijke vlees wor den hazen al vanouds bejaagd. In natuurgebieden gebeurt dat in principe natuurlijk niet. Daarbij kan zich soms wel een probleem voordoen. Doordat de omgeving veel minder dichtbevolkt is trek ken hazen soms uit de natuurge bieden weg. Gebieden zonder con currerende soortgenoten zijn nu eenmaal aantrekkelijker. Als er dan schade optreedt wordt vaak met de beschuldigende vinger naar de natuurgebieden gewezen. Dat is lang niet altijd terecht. In na tuurgebieden komen de dichthe den voor die van nature overal aan wezig zouden zijn. Door tal van oorzaken -bepaald niet alleen de jacht- is de dicht heid in de omgeving onnatuurlijk laag. Het is vrijwel onvermijdelijk dat er dan trek naar onbezette ge bieden op gang komt. Het gaat niet aan om oorzaak en gevolg hier om te draaien. tekening adri karman Wind en golven die de zeewering beuken. Het is een vertrouwd beeld. En in alle gewesten wordt de stem van het water met zijn eeuwige rampen gevreesd en gehoord. De dichtregels van Marsman geven het treffend weer. Zeeland is in al le eeuwen door meerdere storm vloeden getroffen. Eén van de eer ste waarvan in de annalen mel ding wordt gemaakt is die in 828, de jongste is de Februariramp 1953-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26