Royalty Nieuwe rustplaats laatste koning van Joegoslavië tt de intimidaties van Hitier en wil de de kant van Duitsland kiezen. De Duitse troepen maakten echter korte metten met de loegoslaven. De aan de Britse koninklijke fami lie verwante Peter vestigde zich uit eindelijk in Londen. Zijn vader land heeft hij nooit meer terugge zien. De Britten begonnen de Joegoslavische communis ten te steunen in hun guerrilla tegen Hit- ler-Duitsland. Na de oorlog na men de communisten de macht over. Voor de koninklijke familie was geen plek meer, zoals ook de koningen van Bulgarije en Roeme nië het veld moesten ruimen. Pas na het uiteenvallen van Joego slavië en het einde van de (bur geroorlogen om de erfenis van het voormalige koninkrijk van Ser viërs, Slovenen en Kroaten, kon kroonprins Alexander zich in Bel grado vestigen. Hij kreeg zelfs het oude paleis terug, van waaruit hij dagelijks enigszins gezwollen pers communiqués verstuurt over zijn activiteiten. Het herbegraven van Peter II is echter een serieuze aan gelegenheid. Amerikaanse Serviërs moeten er ook niet over zeuren. „Hij hoort hier, dit is zijn vader land. Niemand kan bezwaar ma ken." Meer koninklijk nieuws www.royalblog.nl PZC Zaterdag 10 maart 2007 21 Peter II regeerde in 1941 slechts drie weken over Joegoslavië. De inval van de Duitsers maakte op 6 april van dat jaar een einde aan zijn bewind. Peter stierf in 1970 in Amerika. Zijn zoon Alexander wil hem herbegraven in Belgrado. door Hans Jacobs foto's AP Met de klok mee vanaf links: ongedateerde fo to van koning Peter II. Koning Peter II (midden), tussen generaal Montgomery (links) en Winston Churchill (1941). De begrafenis van koning Alexander I, Peters vader, in 1934. Koning Peter II is de jongen links vooraan. Kroonprins Alexander met koning Peter II, 1951. Peter II is onderwerp van menig Amerikaans tri- viantspel. Hij is de enige koning die ooit op Ameri kaanse bodem is begra ven. Zijn graf bevindt zich bij de Sint Savakerk in Libertyville, een voorstadje van Chicago. Daar heb ben zich in het verleden honderd duizenden Serviërs gevestigd. De laatste regerende koning van Joego slavië hoort daar echter niet thuis, vindt zijn in 1945 in Londen gebo ren oudste zoon, kroonprins Alexander. Hij bereidt een herbe grafenis voor in het koninklijk mausoleum even buiten Belgrado. „Het plan is dat hij hier wordt be graven", zei Alexander eerder deze week in een vraaggesprek. Een da tum is er nog niet, maar Alexan der is eind vorig jaar zelf al in Chi cago gaan praten over overbren ging van de stoffelijke resten. Toen zijn vader Peter in 1970 tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten op 47-jarige leeftijd in Denver over leed, weigerde het toen communis tische Joegoslavië een begrafenis in zijn geboorteland. President Ti to wilde niets met de ex-koning te maken hebben. Toch was het juist de zeventienjari ge koning Peter II die zich, na een paleiscoup in maart 1941, aan het hoofd stelde van het Joegoslavi sche verzet tegen nazi-Duitsland. Zijn oom Paul, die vanaf 1934 op trad als regent voor de minderjari ge Peter, was net bezweken voor ALLEMENSEN Koninklijk paleis te koop op eBay 'Goedkoop! Jonge monarchie, 102 jaar oud, te koop. Momen teel bevindt deze zich in Noor wegen, maar kan verhuisd wor den naar waar dan ook. Het volk, koning en koningin zijn ex clusief, maar ik ben er zeker van dat zij de verhuisboedel zullen volgen', luidde de advertentie op internetveiling eBay. Onbeken den probeerden met deze wer vende tekst het Noorse konink lijk paleis in Oslo te verkopen. Binnen enkele uren was er al bijna 78 miljoen euro geboden voor het woon- en werkpaleis van koning Harald van Noorwe gen. Donderdag was de adverten tie echter ineens verdwenen. „Geen commentaar", zegt een woordvoerder van het paleis. Japanse keizerin toch naar bloemenexpo Keizerin Michiko van Japan is donderdag weer even in het openbaar verschenen om een bioemschiktentoonstelling te be zoeken in een warenhuis in To kio. Het was het eerste uitstapje van de 72-jarige keizerin sinds de keizerlijke hofhouding be kendmaakte dat Michiko lijdt aan stress. Die zorgt onder meer voor inwendige bloedingen. 'Blad gepikt': actrice ONM opgepakt Soapactrice Yolanthe Cabau van Kasbergen heeft donderdaga vond uren vastgezeten op een Amsterdams politiebureau. Ze werd beticht van diefstal van een roddelblad. Volgens de ONM-actrice zou ze simpelweg vergeten zijn het tijdschrift af te rekenen. Volgens een woordvoer ster deed Cabau van Kasbergen boodschappen met haar 'goede vriend' Mark van Eeuwen (GTST). Na het afrekenen hield een beveiligingsbeambte haar aan en de actrice besefte dat ze een vergissing had gemaakt. Ze wilde alsnog de 1,90 euro beta len, maar moest mee naar het politiebureau. Daar doorliep ze de volledige procedure van ie mand die wordt ingere kend (persoonlijke eigen dommen inleveren, fouil leren). Na uren cel en een verhoor mocht ze gaan. Kate Middleton verdrijft Camilla Camilla is niet meer zo hip. Dat vindt al thans het Britse societyblad Tat- ler. Dat publiceerde deze week zijn jaarlijkse lijst van best gekle de aardbewoners. De toppositie is voor model Kate Moss, maar opvallender is de achtste plaats voor Kate Middleton, het vriendinnetje van prins William. Ka- te, die tot nu toe vooral opviel door zo min mogelijk op te vallen, verdringt onder anderen Williams stief moeder Camilla, die niet meer op de lijst staat. Kate Middleton foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21