Buitenland Europa wil de schoonste zijn APK EU-landen eens over vergaand milieuplan 44.95 Balkenende belooft 'groene' kolencentrale 64.95 Europese Unie plant topberaad met Afrikaanse regeringsleiders Rent-a-Tentkampenen zonder zorgen! Volledig ingerichte bungalowtenten en mobilhomes op topcampings in héél Europa! Meer info? Kijk snel op www.rent-a-tent.nl Reizen I Daar moetje naar toe. 'Hoge cijfers' voor EU-leiders van natuurclubs 10 I Zaterdag 10 maart 2007 PZC EU hoopt dat rest van de wereld Europees voorbeeld zal volgen. BRUSSEL - De leiders van de 27 EU-landen zijn het gisteren eens geworden over het meest ambitieu ze klimaat- en energieplan ter we reld. Europa moet daarmee zuini ger worden met energie en die schoner gaan produceren. Het plan moet leiden tot minder opwarming van de aarde en min der stijging van de zeespiegels. Het moet Europa bovendien minder af hankelijk maken van energie uit landen als Rusland en Iran. Als andere rijke landen mee wil len doen, is de EU bereid de ambi ties voor de vermindering van de CO,-uitstoot nog te verhogen. De EU-landen hebben gemeenschap pelijke streefcijfers afgesproken, maar wie welk steentje bijdraagt, moet de komende jaren nog be paald worden. Voorzitter José Ma nuel Barroso van de Europese Commissie zal dit najaar voorstel len doen voor doelen per lidstaat voor hernieuwbare energie en CO,-uitstoot. Elk land moet daar mee zelf instemmen. Merkel erken de dat het lastig wordt. „Elk land vindt zichzelf een speciaal geval." Radicale herziening van Europees energie- en klimaatbeleid. door onze correspondenten Hans de Bruijn en Hans Gertsen BRUSSEL - Het woord 'historisch' valt wel vaker na Europese toppen in Brussel, maar dit keer lijkt daar aan weinig overdreven. De 27 Euro pese leiders stemden gisteren in met een radicale herziening van het Europese energie- en klimaat beleid. Die moet er toe leiden dat de Europese Unie in 2020 de meest energie-efficiënte en minst vervuilende economie ter wereld heeft. Tegen die tijd moeten de EU-lan den veel minder energie gebrui ken dan nu, veel minder broeikas gas uitstoten dan ze in 1990 de den, een vijfde van hun energie ha len uit zonlicht, water en wind en meer biobrandstoffen gebruiken. Dat alles moet niet alleen leiden tot veel minder luchtvervuiling, maar ook tot minder afhankelijk heid van traditionele energieleve ranciers zoals Rusland (gas) en het Midden-Oosten (olie). Diverse Eu ropese leiders noemden de top gis teren de belangrijkste bijeenkomst op milieugebied sinds het klimaat verdrag van Kyoto uit 1997. De milieubeweging deed de resul taten van de top al op voorhand af als 'te weinig ambitieus' en ook het Europees Parlement had graag gezien dat de EU-leiders de lat nóg hoger hadden gelegd, vooral bij Een actievoerder strijdt tegen kernenergie op de EU-top over het milieu in Brussel. foto Geert Vanden Wijngaert/AP het percentage energie dat in de toekomst via hernieuwbare ener giebronnen wordt opgewekt. Toch is er sprake van een opmerkelijke en ingrijpende koerswijziging. Amper twee jaar geleden zou het nog onmogelijk zijn geweest om voldoende steun te vinden voor zo'n grote wijziging van het ener giebeleid. Maar met dank aan de vroegere Amerikaanse vice-presi dent Al Gore en de Russische pre sident Poetin staan klimaat en energie nu overal ter wereld hoog op de politieke agenda. Gore wees de wereld met zijn suc cesvolle documentaire An Inconve nient Truth ('Een Ongemakkelijke Waarheid') op de noodzaak om snel en drastisch op te treden te gen de opwarming van de aarde. Poetin maakte Europa er door het even dichtdraaien van de gaskraan op attent dat het wel erg afhanke lijk dreigt te worden van een paar grote gas- en olieleveranciers. Beide voorvallen hebben de mees te Europese leiders ervan over tuigd dat er niet alleen veel zuini ger met energie moet worden om gegaan, maar ook dat een veel gro ter deel van de eigen energiebe hoefte gedekt moet worden met schonere en hernieuwbare energie bronnen. Steeds meer EU-leiders geloven bo vendien dat kernenergie een rol moet spelen in de toekomstige Eu ropese energievoorziening. Het dringt de CO,-uitstoot terug en vergroot de zekerheid van de Euro pese energievoorziening. Schadelijk broeikasgas verdwijnt straks onder de grond. door onze correspondenten Hans Gertsen en Hans de Bruijn BRUSSEL - Nederland bouwt in Groningen een 'schone' steenko- lenenergiecentrale, waarvan de CO,-uitstoot wordt opgeslagen in lege ondergrondse aardgasvelden. Dat is de Nederlandse bijdrage aan de Europese milieuprojecten, zei premier Balkenende gisteren op de enérgie- en milieutop in Brus sel. De centrale zal in 2013 gereed zijn. Energiemaatschappijen en re gio's hebben al belangstelling ge toond voor het volgens de premier 'zeer innovatieve' demonstratiepro- jen. De aankondiging past in het akkoord dat de Europese regerings leiders gisteren bereikten over het energie- en klimaatbeleid. Daarbij zijn bindende afspraken gemaakt over energiebesparing en bescher ming van het milieu. Het CO, dat in de kolencentrale vrijkomt, wordt 'afgevangen' in uit geputte ondergrondse gasvelden. Bijkomend voordeel is dat eventue le gasresten daardoor alsnog naar de oppervlakte worden geperst. Waar de centrale komt, is nog niet bekend. Balkenende zei dat wie aan Groningen denkt 'warm' is. Daar liggen de grootste gasvelden. keuring personenauto benzine diesel v.a. AXEL, Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18, Telefoon 0115 - 56 20 45 BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 i'i'iTBTmi-ri 1 Dirk Dronkersweg 15. Telefoon 0113 - 27 36 65 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 -34 1315 KOUDEKERKE, Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 UII.I.HIdlhl^nPT-gfTO'r'tl Voltaweg 33, Telefoon 0118 - 62 76 80 VLISSINGEN, Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Boerenweg 4, Telefoon 0111 - 41 26 8 Hf l rUi'l 1-idl 3 BRUSSEL - De Europese Unie zal in december in Lissabon een ontmoe ting hebben met Afrikaanse lei ders. Dat zei de Duitse bondskan selier Angela Merkel gisteren na af loop van de Europese milieutop. De EU houdt al vier jaar een top met Afrikaanse leiders tegen om een ontmoeting met dictator Ro bert Mugabe van Zimbabwe te ver mijden. Hij verjoeg met geweld blanke boeren uit zijn land. Europa zoekt nu contact, onder meer wegens de toestroom van asielzoekers. De EU wil ook con tracten met Afrikaanse landen met olie en gas. Momenteel doét vooral China daar veel zaken. Elke week in de zaterdagkrant EU stelt ambitieuze doelen voor energie en klimaat De EU moet in 2020 ongeveer 20 procent energiezuiniger zijn dan in 1990. De EU moet in 2020 minstens 20 procent minder kooldioxide (C02) uit stoten dan in 1990. Als andere rijke landen meedoen, wordt de reductie zelfs verhoogd naar 30 procent. Specifieke doelen per EU-land volgen la ter. De EU als geheel moet in 2020 een vijfde van haar energiebehoefte halen uit duurzame, hernieuwbare energiebronnen, zoals windmolens en zon- ne-energie. Specifieke doelen per EU-land volgen later. De EU zal zuiniger straat- en huisverlichting zuiniger toepassen, met meer spaarlampen. De Europese Commissie komt voor 2009 met voorstellen daarvoor. De EU moet in 2020 10 procent van de voertuigbrandstof halen uit bio brandstof, zoals biodiesel. De EU zal voor 2015 twaalf grote installaties voor duurzame energie bou wen. Nederland wil in dit kader een schone kolencentrale in Groningen bouwen. De EU sticht een werkgroep van deskundigen over de veiligheid van kerne nergie. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid van ondergrondse opslag van het broeikasgas C02 per 2020. Er worden coördinatoren aangesteld voor meer stroom- en gasverbindin- gen tussen de EU-landen. Er komt een sterkere scheiding van energieproductie en -levering. De vol ledige ontkoppeling die eurocommissaris Neelie Kroes (Concurrentie) wil, is nu 'een optie'. Er komt een sterke, onafhankelijke toezichthouder op energiebedrijven met een grensoverschrijdend karakter. BRUSSEL - De afspraken over ener gie en klimaat in Europa mogen geen gebakken lucht worden, waar schuwde het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren. „Het is dui delijk dat de doelen over meer her nieuwbare energie en minder CO, alleen haalbaar zijn met deugdelij ke wetten en regels", stelde Stephan Singer, hoofd klimaat van het WNF. Het WNF is wel blij met de ambiti euze doelstellingen. Milieuorgani satie Greenpeace gaf de regerings leiders eveneens 'hoge cijfers' voor het besluit van gisteren. „Het beste besluit in zijn soort sinds het Kyo- to-verdrag", zei de organisatie. Het Kyoto-verdrag leidde voor het eerst tot de internationale aanpak van CO,-uitstoot. De Nederlandse tak van Greenpeace is echter onge lukkig met de 'niet zo doordachte opmerkingen van premier Balken ende over een kolencentrale'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10