Verkiezingen iien behouden Regering kan opgelucht ademhalen Rolstoelers racen naar stembus Koffie met bokkenpootje in kleinste stembureau van het land PZC Donderdag 8 maart 2007 9 SP houdt winst Kamerverkiezingen vast bij stembusgang Staten. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - De coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie heb ben bij de Statenverkiezingen van gisteren verlies geboekt, maar be houden volgens de eerste progno ses hun meerderheid in de Eerste Kamer. Winst is er opnieuw voor de SP. De gisteren gekozen Statenleden kiezen eind mei een nieuwe lich ting senatoren. Op basis van 55 procent van de stemmen kunnen de coalitiepartijen rekenen op 41 van de 75 zetels. Nu hebben ze er 44- Het CDA komt op 21 zetels (nu 23), de PvdA op 15 (nu 19), de Christenunie op 4 (nu 2). De ver kiezingen van gisteren gelden in politiek Den Haag als een referen dum over de pas aangetreden rege ringscoalitie. De SP gaat van 4 naar r2 zetels en wolfheze - De Rol je Rot race in Gelderland is gisteren succesvol geëindigd in Wolfheze. Zes teams van rolstoelers gingen 's ochtends van start in verschillende Gelderse plaatsen, met als doel als eerste het stembureau in Wolfheze te be reiken. De actie was bedoeld om te wij zen op het belang van goed ver voer voor mensen met een beper king. „Dat vervoer valt onder de verantwoordelijkheid van de pro vincie", aldus een van de initiatief nemers van de race. De deelne mers maakten onder meer gebruik van de trein, regiotaxi's en bus. Ook de toegankelijkheid van stem bureaus kwam aan de orde. „Ruim dertien procent van de bevolking heeft een beperking en daar wordt bij het stemmen onvoldoende re kening mee gehouden." is daarmee de grote winnaar van de Statenverkiezingen. Bij de T\vee- de Kamerverkiezingen van novem ber boekte de partij van Jan Marij- nissen ook al de meeste winst. De Partij voor de Dieren maakt straks met één zetel haar debuut in de se naat. De WD blijft gelijk op 15 senaats zetels. De liberalen hebben niet weten te profiteren van de afwezig heid van de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders. Die deed niet mee, omdat Wilders niet genoeg voorbereidingstijd had. Uit een gisteren door Maurice de Hond gehouden peiling blijkt dat elf procent van de ondervraagden op de PW zou hebben gestemd als die had meegedaan. Onder WD-stemmers is dat zo'n 28 pro cent. Uit een peiling van Maurice de De SP heeft een goed resultaat geboekt bij de Statenverkiezin gen. De coalitiepartijen verloren, maar behouden een meerder heid in de Senaat. Hond blijkt dat de landelijke poli tiek voor veel kiezers bepalend is geweest bij het bepalen van hun stem. Voor 40 procent heeft alleen de landelijke politiek meegespeeld, voor 16 procent alleen de provin ciale. Tweeënveertig procent heeft beide laten meespelen. De verkiezingen liepen vrijwel zonder grote incidenten. Alleen in Emmen deed zich een probleem voor: daar moesten de meeste stembureaus gisterochtend de deu ren enkele uren lang sluiten omdat de stemcomputers verkeerd waren geprogrammeerd. De gisteren verkozen Statenleden, 564 in totaal, kiezen op 29 mei de 75 leden van de Eerste Kamer. Daarbij stemmen ze doorgaans op kandidaten van hun eigen partij. Niet alle stemmen wegen even zwaar. Een stem van een Statenlid uit een provincie met veel inwoners heeft meer gewicht dan die van een Sta tenlid uit een provincie waar wei nig mensen wonen. GPD MARLE - In de uiterwaarden van de IJssel staat op een terp het klein ste stembureau van Nederland. De vijftig stemgerechtigden uit het Overijsselse Marle komen traditio neel massaal richting dit stembu reau, ook als ze tijdens deze pro vinciale verkiezingen geen stem hebben in het voor hen meest om streden onderwerp: de aanleg van een hoogwatergeul bij Veessen. In de huiskamer van de boerderij pronkt woensdag de stemcompu ter. De woning lijkt half in het wa ter te staan. Het Ijsselwater is zo gestegen dat de pont naar het tegenovergelegen dorp Wijhe uit de vaart is geno men. „Als dit stembureau er niet was, moesten kiezers hier zeventig kilo meter heen en terug rijden om te stemmen", zegt de voorzitter van het bureau Wim Westhoff Daar om besloot de toenmalige gemeen te Wijhe in 1948 in het gehucht Marle een stembureau neer te zet ten. De laatste jaren staat de stemma- chine in de huiskamer van de fami lie Westhoff en worden kiezers be groet met een kop koffie en een bokkenpootje. Het kleinste stembureau kent tradi tioneel een hoge opkomst, zegt Westhoff. „Tijdens de afgelopen verkiezingen voor de TWeede Ka mer zaten we zelfs boven de hon derd procent omdat ook mensen van de andere kant van de IJssel speciaal hier kwamen stemmen." Dat wordt tijdens de provinciale verkiezingen echter nooit gehaald. „Provinciale Staten in Overijssel of in Gelderland, nee, dat leeft hier niet echt." Teleurstelling bij SCP over verlies van zetel den haag - De SGP is teleurgesteld dat ze een van de twee zetels in de Eerste Kamer dreigt te verliezen. De partij wijt het verlies aan het la gere aantal te verdelen zetels in de Provinciale Staten, waardoor de kiesdeler hoger uitvalt. Een restze tel die de vorige keer wel naar de SGP ging, gaat nu verloren. Stemwijzer geeft ruim half miljoen adviezen rijswijk - De Stemwijzer heeft voor de verkiezingen van Provin ciale Staten ruim een half miljoen adviezen verstrekt. Dat zijn ruim 200.000 adviezen meer dan bij de Statenverkiezin gen van 2003, maar het aantal komt niet in de buurt van de 4,7 miljoen adviezen die de Stemwij zer verstrekte bij de Kamerverkie zingen vorig jaar. Ook bij deze verkiezingen lieten 164 555 mensen zich woensdag nog raden. Kiezers stemmen vooral voor senaat Rijswijk - Bijna de helft van de Ne derlanders die gisteren naar de stembus gingen, deed dat om de zetelverdeling in de Eerste Kamer te beïnvloeden. Slechts 17 procent stemde 'voor de provincie'; 34 pro cent bracht een stem uit voor zo wel de Kamer als voor de provin cie. Dat blijkt uit onderzoek van Maurice de Hond in opdracht van de NOS. Kwart van Nijmeegse kiezers stemt op SP nijmegen - Een kwart van de kies gerechtigden in Nijmegen heeft gisteren op de SP gestemd. Dat was vorig jaar bij de Tweede Kamerverkiezingen ook al het ge val. De SP heeft in de stad de leiding overgenomen van de PvdA, die 20,7 procent van de stemmen be haalde. Christenunie en de WD haalden in Nijmegen een procent winst. D66 en Groenlinks verloren enke le procenten. Marijnissen: SP nestelt zich bij de grote vier den haag - De SP won gisteren voor de derde keer op rij fors bij verkiezingen. „Het is een vergis sing te denken dat de SP een een dagsvlieg is. De partij is al heel lang met een onstuitbare opmars bezig", concludeerde leider Jan Ma rijnissen. Volgens hem heeft de SP zich genesteld bij de grote vier. Rozendaal als eerste klaar met tellen rijswijk - De gemeente Rozendaal was gisteravond als eerste in Ne derland klaar met het tellen van de stemmen. Om 21.03 uur werd de uitkomst bekendgemaakt. 73 procent van de stemgerechtig den kwamen naar een van de stemlokalen. De WD werd de grootste partij in de gemeente met 346 stemmen. In totaal stemden 847 bewoners uit de Gelderse plaats. Het eiland Schiermonni koog was de tweede gemeente die de uitslag bekendmaakte. Blanco stem Wilders 'tegen Haagse elite' den haag - Fractieleider Geert Wilders van de PW heeft gisteren blanco gestemd, zoals hij eerder al had aangekondigd. De PW doet niet mee aan de Sta tenverkiezingen. Volgens Wilders wilde hij met zijn blanco stem 'een signaal afgeven aan de Haagse elite dat de kloof tussen de poli tiek en de bevolking nog steeds le vensgroot is'. Virus haalt streep door stembureau in tehuis zoetermeer - In het verpleeghuis aan de Brechtzijde in Zoetermeer kon geen stembureau worden inge richt omdat enkele bewoners van de instelling al een paar dagen met het besmettelijke norovirus kam pen. Dat meldde de gemeente gisteren op haar website. Het norovirus is een veroorzaker van buikgriep. Het is zeer besmet telijk en wordt overgedragen van mens tot mens, via voedsel of via besmette toiletruimtes. De gelegenheidscoalitie van VVD en SP in Eerste Kamer blijft uit. De regering be houdt daar de meerderheid. Het trio jan Peter Balkenen de (CDA), Wouter Bos (Pv dA) en André Rouvoet (Christenunie) kon gisteravond laat opgelucht ademhalen. De drie kersverse regeringspartijen behou den hun meerderheid in de Eerste Kamer. De uitslag van de Provinciale Sta tenverkiezingen van gisteren geeft de centrum-linkse coalitie de mo gelijkheid om in relatieve rust te bouwen aan het project 'Samen werken, Samen leven'. De kiezers kwamen in geringe aan ANALYSE door Wierd Duk tallen naar de stembus, zoals ge bruikelijk bij de Statenverkiezin gen. In interviews bekenden veel men sen de regionale kandidaten niet te kennen en ook overigens nauwe lijks te weten waar het provinciaal bestuur toe dient. Veertig procent van de mensen die wel kwamen stemmen, deden dit vooral om invloed uit te oefe nen op de landelijke politiek. Op grond van de uitslag kiezen de sta tenleden, via een ingewikkeld ge trapt systeem, op 29 mei immers de Eerste Kamer. En die doet er wel degelijk toe: de vijfenzeventig senatoren beslissen over de deug delijkheid en uitvoerbaarheid van de wetten die de Tweede Kamer heeft aangenomen. De Eerste Kamer kan tegen die wetten slechts 'ja' of'nee' zeggen. Wijzigingen aanbrengen mag de Senaat niet. WD en SP, de twee grootste oppositiepartijen, hadden al aangekondigd om, indien het ka binet haar meerderheid zou verlie zen, in de Eerste Kamer een blok kade op te werpen tegen de AOW-plannen van Balkenende IV. Balkenende toonde zich behoor lijk gepikeerd over die toekomstige gelegenheidscoalitie van socialis ten en liberalen. „De AOW-plan nen zijn nog niet eens uitge werkt," zei de premier in een inter view. „Hoe kunnen senatoren zich daar dan nu al tegen uitspreken?" Deze buikpijn blijft de coalitie dus bespaard. Maar net als bij de recente verkie zingen voor de Tweede Kamer gaf een deel van het electoraat een sig naal van betekenis af De SP van Jan Marijnissen werd, evenals in november, de grote winnaar. De partij, die nog in geen enkel pro vinciebestuur is vertegenwoor digd, verdriedubbelde haar zete laantal. „Er kunnen nu meerderhe den ontstaan in de Eerste Kamer die mogelijk afwijken van de rege ringscoalitie", hoopte de SP-se- naatsfractievoorzitter Tiny Kox. Een andere klap werd virtueel uit gedeeld door de Partij voor de Vrij heid van Geert Wilders. Welis waar deed de PW niet mee aan de Statenverkiezingen, maar uit on derzoek blijkt dat Wilders had kunnen rekenen op maar liefst tien procent van de stemmen. De spectaculaire opkomst van Wil ders en diens anti-islamplatform lijkt het politieke debat in Neder land nog wel enige tijd te zullen blijven beheersen. Dat de WD niet profiteerde van de afwezigheid van Wilders is voor de liberalen bijzonder teleur stellend. Partijleider Mark Rutte had inge zet op een beter resultaat dan de 15 senaatszetels uit 2003. Maar de WD, die in Rita Verdonk een on ruststoker van betekenis heeft, blijft gelijk. De partij heeft zich kennelijk voor de rechtse kiezers niet als een aantrekkelijk alterna tief weten te profileren. Rest er één troost: in tegenstelling tot in de Tweede Kamer, waar de SP de liberalen voorbij streefde, blijft de WD in de Senaat de grootste oppositiepartij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9