Verkiezingen Mensen met oortjes, en geroezemoes Hogere opkomst kiezers Strijdster tegen ontpolderen vestigt hoop op commissaris pzc Donderdag 8 maart 2007 5 Gewone burgers zijn er bijna niet bij, in het Statencomplex. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Johan Robesin wist zich het zweet van het voorhoofd. „Ik heb bijna geen stem meer. Mis schien heeft u er nog een voor mij?" De lijsttrekker van de Partij voor Zeeland heeft daags voor het verkiezingsdebat iets opgelopen in Bangla Desh en houdt zich staan de met prednison en paracetamol. En dat op de dag van de provincia le verkiezingen. Zal je altijd zien. Robesin is een van de eersten in de voorhal van het Statencomplex, waar het straks vol zal staan met mensen. Bregina Allewijn heeft als projectleider verkiezingen van de provincie al een jaar naar deze dag toegeleefd. „Vanmorgen ben ik heel raar wakker geworden. Heb je er zo lang aan gewerkt, en dan is het opeens zover." Vanaf 21 uur zullen de uitslagen te zien zijn op twee grote tv-scher- men in de hal. In de Statenzaal zit een telefoonpanel klaar om de cij fers te verwerken en dat wordt dan weer direct aan Omroep Zee land doorgegeven. Overal lopen mensen met 'oortjes'. Langzamer hand komen er ook steeds meer politici met hun entourage bin nen. Gewone burgers zie je eigen lijk amper, vertelt Allewijn, al zijn ze absoluut welkom. Drankjes waren er al, nu worden ook hapjes binnengebracht. Com missaris van de koningin Karla Peijs staat glimmend van plezier te kijken. „Vanmorgen ben ik alle stembureaus langs geweest. Ont- 'Ja, er zijn straks winnaars. Maar dat betekent dat er ook verliezers zijn' zettend leuk, vooral in de verzor gingstehuizen. Hartverwarmend. Ik voel me zo welkom!" Ergens in een hoekje zit Lia Lie- vaart van de SP, die bij elke uitslag meer winst ziet. „Beetje last van examenvrees, ja. Dit hele circus. Spannend en inspannend. Als ge zicht van de partij in Zeeland draag je een grote verantwoorde lijkheid, en ik wil het goed doen." Het geroezemoes is inmiddels zo luid geworden dat de live uitzen ding van Omroep Zeeland amper te verstaan is. Het einde nadert. Achter de tafel met wijn en fris staat Johan van Kaam, die tekent voor de organisatie van de bijeen komst. „Of er straks champagne is?" Hij kijkt misprijzend. „Wat denkt u? Dit is geen feestje. )a, er zijn straks winnaars. Maar dat bete kent dat er ook verliezers zijn." Opkomst in Veere het hoogst en in Vlissingen het laagst. door Rinus Antonisse goes - Alle inspanningen van poli tici en provincie tijdens de verkie zingscampagne wierpen vruchten af De opkomst bij de Statenverkie zingen kwam gisteren uit op 52,9. procent. In 2003 was dat nog 51,2 procent. Traditiegetrouw was de opkomst in de gemeente Veere met 65,6 pro cent het hoogst en de in Vlissin gen met 42,8 procent het laagst. Als enig andere gemeente kwam de opkomst in Reimerswaal ook boven 60 procent: 61,7. Behalve in Vlissingen bleef ook in Sluis (48,9 procent) en Terneuzen (47,9 procent) meer dan de helft van de kiezers thuis. Opmerkelijk was de opkomststijging van ruim 7 procent in Hulst, tot 50,1 pro cent. De opkomst duidt er, ondanks de stijging, op dat de Statenverkiezin gen toch niet echt leven onder de burgers. Zeker in vergelijking met de hoge opkomst bij de laatste ver kiezingen voor de Tweede Kamer (november 2006): 81 procent voor heel Zeeland. Ook de raadsverkie zingen zijn iets populairder: 63,6 procent in maart vorig jaar. De opkomstvolgorde van de ge meenten ziet er als volgt uit: Veere, 65,6; Reimerswaal 62,7; Ka- pelle 59,6; Noord-Beveland 58,3; Borsele 56,7: Schouwen-Duiveland 56,4; Middelburg 54,5; Tholen 54; Goes 52,8; Hulst 50,1; Sluis 48,9; Terneuzen 47,9; Vlissingen 42,8. Er is de laatste twee Statenverkie zingen trouwens wel sprake van een stijgende lijn. In 1999 was de opkomst onder 50 procent. Toen werd met 48,6 procent een histo risch dieptepunt bereikt sinds het afschaffen van de stemplicht 35 jaar geleden. Magda de Feijter beloont Partij voor Zeeland voor steun. door Wout Bareman zaamslac - Magda de Feijter stem de gisterochtend in alle vroegte en vertrok vervolgens met echtge noot Nout naar haar dochter in Turnhout. Daar had de griep het hele gezin geveld en diende dus de helpende hand te worden gebo den. 's Avonds, net na de sluiting van de stembussen, keerden ze terug op de boerderij bij Zaamslag. Ze volgden de uitslagen van de staten verkiezingen via het televisie scherm. Magda de Feijter van het actiecomi té Red onze polders, dat al meer dan een jaar fel verzet pleegt tegen de ontpolderingsplannen, bracht de dag weliswaar ver buiten de provincie door, maar dat maakte de spanning er nog niet minder om. „Het wordt een spannende dag, ook voor ons", verzuchtte Magda de Feijter 's morgens vlak voor ze haar stem uitbracht. Op wie? Op de Partij voor Zeeland natuurlijk. Dat is de enige partij die er nooit omheen heeft gedraaid en die de besluitvorming niet - zoals de an dere politieke partijen - moedwil lig over de verkiezingen heen wil de tillen. Maar goed, ik moet me niet al te kritisch uitlaten, want het gros van de partijen heeft zich inmiddels tegen ontpoldering uit gesproken en daar willen we ze aan houden. Magda de Feijter gisteravond laat: „Ik ben vooral blij met de opmer king van commissaris Karla Peijs dat gekeken moet worden naar al ternatieven voor de ontpolde ring." 'Wij moeten het beslist niet hebben van een verlies van D66 en Zeeuws Belang. Onze winst moet uit het CDA komen: de ontpoldering.' Johan Robesin, PvZ 'Tot de uitslag kun je niet over verlies nadenken. Dat kun je je vrouw en kinderen gewoon niet aandoen.' Marten Wiersma, GroenLinks 'Ik ben trots op de Zeeuwen vanwege de hoogste opkomst in heel Nederland. Die belangstelling voor de rovincie gaan we de omende jaren vasthouden.' Karla Peijs, commissaris van de koningin Jaap Maris (linksonder) van de VVD kijkt, biertje in de hand, over de hoofden van de mensen heen naar de uitslag. „Ik sta op 2, dus ik kom er wel in. Maar ik ben wel heel benieuwd naar de voorkeursstemmen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5