over weghalen planten Aanpak van taalachterstand is nodig i Flakkee haalt plan ULV-club onderuit SPZC Donderdag 8 maart 2007 27 Kinderen zo vroeg mogelijk vertrouwd maken met taal. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kinderen van buiten landse afkomst, maar ook leerlin gen met laag opgeleide ouders blij ven op de basisschool soms achter met leren. Taalachterstand is daar de oorzaak van. Het Rijk stelt al enkele jaren extra geld beschikbaar voor de aanpak van dat probleem. Dat gebeurt in de vorm van zogeheten Voor- en Vroegschoolse (WE)-projecten. Binnen deze gemeente hebben tot nu toe zeven basisscholen en elf peuterspeelzalen daar gebruik van gemaakt. De gemeente wil tot en met 2010 weer jaarlijks circa veertigduizend euro beschikbaar stellen voor de aanpak van taalachterstand. Het overige deel van het benodigd bud get moet van de scholen zelf ko men. Afhankelijk van het aantal leerlingen dat bij hen tot de doel groep behoort, krijgen de scholen een financiële bijdrage van het Rijk voor aanpak en het voorko men van taalachterstand. „Tot nu toe is het geld besteed aan lesmateriaal voor peuterspeelzalen en basisonderwijs. We zijn nu be reid ook bij te dragen aan taaisti mulering bij kinderopvang", laat beleidsambtenaar E. van Brum- melen van de gemeente weten. 'We zijn bereid ook bij te dragen aan taaistimulering bij kinderopvang' Het verzoek daartoe is gekomen van het Welzijnshuis. Sectorhoofd Kinderopvang M. ten Haag zet daar scenario's op voor twee proef projecten. De bedoeling is de taal methodes te gaan toepassen bij de kinderopvang in Burgh-Haamste- de en Scharendijke. Volgens Van Brummelen is daarvoor gekozen omdat deze groepen ook toe zijn aan nieuwe huisvesting. De gemeente besteedt het geld de komende jaren verder aan een nog lopend project in Brouwershaven en aan een nieuw pakket in Burgh-Haamstede. Naast aandacht voor taalontwikkeling voorziet de aanpak ook in het observeren van kinderen en het permanent regis treren van hun ontwikkelingen. Daarmee moet een doorgaande lijn in begeleiding ontstaan van peuterspeelzaal naar basisschool. Lijst van bezwaren tegen aanleg van landingsbaan is lang. OUDE TONGE - De gemeente Oost- flakkee verleent geen medewer king aan de aanleg van een lan dingsbaan voor ultralichte vlieg tuigjes. De ULV-club Oude Tonge wacht het oordeel van de Inspec tie Verkeer en Waterstaat af. De aanleg van de baan is omstre den op Flakkee. Twee actiegroepen proberen de aanleg van het terrein- tje in een polder tussen Oude Ton ge en Middelharnis te voorkomen. De gemeenteraad is tegen en op het gemeentehuis zijn inmiddels 146 negatieve reacties binnengeko men, tegenover één positieve. Burgemeester en wethouders van Oostflakkee voeren een reeks van argumenten aan waarom zij de lan dingsbaan niet willen hebben. Zo zouden de vliegtuigjes natuur- en stiltegebieden verstoren, voor over last zorgen boven het Haringvliet en Grevelingenmeer, op slechts 1700 meter van een hoogspan ningsleiding komen te liggen, het geen tot gevaarlijke situaties kan leiden. Verder komt de startbaan volgens de gemeente te dicht bij het geplande bedrijvenpark Oost flakkee te liggen en 'wordt in het algemeen gevreesd voor geluidso verlast en verstoring van de zon dagsrust voor de inwoners'. Dat heeft de gemeente aan de Inspec tie Verkeer en Waterstaat laten we ten. Bestuurslid R. Spelbrink van ULV Oude Tonge zegt in een reactie graag in overleg te blijven met de gemeente. „Maar het is uiteinde lijk de Inspectie die moet beslis sen. Daarmee en met de provincie zijn we nog in overleg." ULV Oude Tonge vliegt momenteel vanaf Midden-Zeeland, maar vestigt zich het liefst in Zuid-Holland, omdat daar de meeste leden wonen. UJ Het gemeentebestuur van Oost- flakkee weigert de aanleg van een landingsbaan op haar ge bied. De ULV-club wacht een be sluit van het ministerie af. «i Vdla Uafxfx Groep 8-leerlingen van christelijke basisschool De Schouw in Brouwersha ven lezen kleuters voor in het kader van het project, foto Marijke Folkertsma H. Kievit (I) en I. Don bij een van de stroken groen die door particulieren zijn ingeplant en onderhouden. Deze struiken en bloemen moeten plaatsmaken voor gras. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55