Verkiezingen 'We duiken met z'n allen de kroeg in' Zeeuws Belang in de reservebank Late kiezers kunnen D66 niet redden Kees Slager uit Poortvliet wordt senator voor SP 4 Donderdag 8 maart 2007 PZC Smits stoort zich aan de zuigkracht van de landelijke campagnes. door Marcel Modde goes - Blij verrast houdt Hedwig Smits haar stemnummer in de lucht, om te laten zien aan doch ter Laura Kersseboom. Het cijfer eindigt op 13. „Mijn geluksgetal", zegt de lijsttrekker van Zeeuws Be lang, „sinds ik op 13 mei een tien haalde voor mijn eindexamen Ne derlands. Ik heb daarna ook nog twee keer op nummer 13 ge woond." Smits woont nu in Wolphaarts- dijk, moet woensdagochtend in Goes zijn en stemt daarom in het stadskantoor. Haar voorkeur ligt voor de hand, hoewel ze ook op de knop met dochters naam er ach ter (zesde op de lijst) had kunnen drukken. „Ik heb voor mezelf geko zen, dan krijg ik tenminste nog één stem." De persoonlijke verwachtingen zijn laag. Zeeuws Belang gaat haar ene zetel verliezen, calculeert Smits bij voorbaat in. „Het zou wonderlijk zijn als ik terugkeer in de Statenbanken. We hebben nau welijks campagne gevoerd en daar draait het tegenwoordig toch steeds meer om." Dat de erfopvol ger van de LPF (in 2003 nog goed voor 4403 stemmen) in de aan loop naar de verkiezingen nauwe lijks van zich heeft doen spreken, hangt sterk samen met het hersen infarct waardoor Smits vorig jaar zomer werd getroffen. Toen ze het revalidatiecentrum verliet, kon ze nog slechts twee woorden uitspre ken: „'Ja' en 'maar', wel heel type rend voor haar", grapt Kersse- Lijsttrekker Hedwig Smits stemt op zichzelf. foto Willem Mieras boom nu. De eerste prognoses be vestigen de tendens dat de provin ciale politiek niet wordt afgere kend op haar eigen daden over vier jaar genomen, maar veel meer op de drang van de landelijke lob by. Smits: „Ik vind dat best een beetje dom van de kiezers. De SP heeft in Zeeland nauwelijks van zich laten horen, maar staat wel op dikke winst. Dit in tegenstel ling tot GroenLinks, die echt heel actief is geweest. Ook Zeeuws Be lang heeft naar mijn idee de afgelo pen periode best een belangrijke inbreng gehad." Smits noemt het aandeel van haar partij in de dis cussie over de WCT als één van de belangrijkste wapenfeiten. „En dan vooral de financiële kant", ver wijst ze naar de door het CPB ge boekstaafde voorspelling dat de containerterminal pas in 2020 een beetje winst zal maken. Een goed uur na sluiting van de stembureaus staat de teller voor het Zeeuws Belang nog op kans loos. Het sombere gelijk van Smits wordt langzaam zeker. De partij blijft echter voortbestaan, bena drukt de lijsttrekker, en richt zich de komende vier jaar langs de zij lijn op een glorieuze rentree. „Wat zal het saai worden voor de pers!" Het 'redelijk alternatief heeft voor het eerst sinds 1970 geen zetel. door Jan van Oamme vussingen - Aan de bus zal het niet liggen. Die is helemaal aange kleed voor de campagne. Met een grote foto van Alexander Pechtold en kleinere portretten van alle pro vinciale lijsttrekkers op de flanken. Rob van Eijkelenburg, de Zeeuwse D66-voorman, staat er ook bij. Het provinciale campagneteam be staat op de verkiezingsdag uit zes leden. De bus is dus ruim beme ten. Na Goes en Temeuzen wordt Vlissingen aangedaan. Op de bou levard is het in de middagpauze hoog tijd voor een stevig stuk stok brood. Of het nog zin heeft om op de ver kiezingsdag op tournee te gaan? Van Eijkelenburg is vastbesloten zijn optimisme niet te laten tempe ren. Veel mensen - misschien wel dertig of veertig procent - gaan ze ker nu de stemlokalen tot 21 uur open blijven, pas na het werk of zelfs na het avondeten stemmen. Dat is dus een groep, hoopt hij, die nog op het laatste moment over de streep kan worden getrok ken. Van Eijkelenburg zat van 2002 tot 2006 voor D66 in de gemeente raad van Middelburg. Toen was het over en sluiten, bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen haal de hij de kiesdrempel niet. Ook voor de Provinciale Staten is de kiesdrempel te hoog gegrepen. De afgelopen periode zwaaide fik kie van der Giessen met de demo- cratenvlag in de Statenzaal. Zij wil geen tweede termijn. Van Eijkelenburg heeft het stokje De Zeeuwse D66-voorman Rob van Eijkelenburg. foto Ruben Oreel van haar overgenomen en heeft de twijfelachtige eer om te proberen het D66-smaldeel in de Staten drij vend te houden. Het is zeker van belang, zegt hij, dat er tussen alle grote partijen een kleintje is dat voor een meerderheid kan zorgen als dat nodig is. En dat eens een af wijkend geluid kan laten horen. De campagnebus stopt nog bij de Hogeschool Zeeland. Daarna vol gen Zierikzee en onderweg wat plattelandskernen. De kiezer kan overal verstopt zitten. Zelf brengt de lijsttrekker zijn stem uit na afloop van de campag- netoumee, aan het begin van de avond. Daarna begint het lange wachten. Vanaf even voor negen is hij in het provinciehuis te vinden. Vier jaar geleden bij de vorige Sta tenverkiezingen stemden ruim 3800 Zeeuwen op zijn partij. Bij de laatste Kamerverkiezingen wis ten de democraten nog maar 2400 kiezers in Zeeland aan zich te bin den. Dat aantal is in elk geval heel ruim onder de kiesdrempel voor de hui dige Statenverkiezingen. Het 'rede lijk alternatief - om maar een oude slogan aan te halen - zal voor het eerst sinds 1970 geen stem meer in de Staten hebben. SP is hard op weg de witte vlekken in Zeeland rood te maken. door René Schrier VLISSINGEN - „We duiken met z'n allen de kroeg in. Dat geborrel in het provinciehuis, daar doen we niet aan mee." Ook al zit de Socia listische Partij nu met vijf zetels in de Staten, de 'moeder' van de SP in Zeeland, Trix de Roos uit Vlis singen, verandert er niet door. Ze heeft woensdag een betrekke lijk rustig dagje achter de rug, na een aantal weken campagne voe ren. De fles heliumgas voor de pro- pagandaballonnen staat nog in de gang en de dozen met folders en schuursponsjes in de woonkamer. De Roos is trots dat het goed met haar partij gaat: „Het wordt best wel wat met Zeeland. Ik heb ooit gezegd: die witte vlekken moeten rood worden. We zijn nu hard op weg." Toch rekende SP-regiovoorzitter De Roos zich woensdagmiddag nog niet rijk. Bij haar thuis is het extra spannend. Haar man Kees staat op de zesde plaats van de kan didatenlijst voor de Staten en vol- De SP is blij met de verkiezings- winst, maar wenst zich niet te conformeren aan alle riten en ge bruiken in het Middelburgse pro vinciehuis. gens de prognoses is dat een ver kiesbare plaats. Dat het CDA en de WD al ruim voor de verkiezingen geroepen hebben dat ze de SP niet in het col lege van Gedeputeerde Staten wil len hebben, vindt Trix de Roos geen verstandige uitspraak: „Dat heeft het CDA zelfs stemmen ge kost, heb ik al gehoord. Nu wij vijf zetels hebben, zullen ze toch op zijn minst met ons moeten praten. Wij zijn best bereid water bij de wijn te doen, maar het moet wel rode wijn blijven, geen rosé en ze ker geen witte wijn. Wat dat be treft ben ik er gewoon trots op dat Jan Marijnissen niet met het CDA in zee is gegaan." De SP aanhang zet zich woensdag op de verkiezingsavond in het pro vinciehuis bescheiden in een hoek je voor een van de schermen waar op de uitslag wordt afgebeeld. Het zijn vooral de Statenkandidaten en enige trouwe aanhangers die de chaos in het Statencomplex heb ben opgezocht. Kees de Roos is dan nog positief: „Het gaat de goede kant op." Zijn vrouw nipt aan een rood wijntje. Fractievoorzitter Lia Lievaart vind het allemaal heel gek, maar ook wel verheugend, zoals het woens dagavond gaat. Ze wil, voordat de einduitslag bekend is, ook niet te hard van stapel lopen. „We moe ten geen hoera roepen, voordat we over de brug zijn." Overige Zeeuwse kandidaten redden het niet. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De SP wordt de enige partij met een Zeeuw in de Eerste en de Tweede Kamer. Nadat eind vorig jaar Fons Luijben in de 1\vee- de Kamer werd gekozen, ziet het ernaar uit dat schrijver/journalist Kees Slager (68) uit Poortvliet in mei toetreedt tot de Senaat. Hij staat tiende op de ontwerplijst van de SP voor de Eerste Kamer. Op basis van de uitslag van giste ren kan de partij rekenen op 12 ze tels. Zelf hield Slager nog een klei ne slag om de arm, omdat de par tijraad van de SP de kandidaten lijst nog moet goedkeuren. „Het ziet ernaar uit dat ik op mijn oude dag nog een nieuwe carrière als po liticus ga beginnen." Omdat hij zich 'eerst Zeeuw voelt, dan jour nalist en dan politicus', zal Slager de belangen van de provincie pro beren te vertegenwoordigen. De coalitie van CDA, PvdA en Christe nunie houdt een meerderheid in de Eerste Kamer, maar volgens Sla ger zullen deze partijen merken dat er met de SP geen 'brave club van 12 senatoren' is aangetreden. Voormalig CDA-Kamerlid Siem Buijs uit Wissenkerke reageerde gisteren teleurgesteld. Hij stond op 24 voor de Senaat, terwijl het CDA 22 zetels krijgt. Met Lous Coppool- se heeft het CDA dus maar enkele maanden een Zeeuwse senator ge had. „Ik had er al rekening mee ge houden, maar het is jammer", al dus Buijs. Ook de overige Zeeuwse kandida ten voor de Senaat, Johanna Boo- gerd (D66) en Emma Kraak (Onaf hankelijke Senaatsfractie), gaan niet naar Den Haag. 'Veel meer winst dan verwacht. Dat komt doordat we een welkome verfrissing zijn' Jaap van Ginkel, Christenunie 'Het zal voor een deel wel het landelijke succes zijn, maar ik kan me in Zeeland verder geen partij voorstellen die zo veel op straat te zien is. Dat contact met de burger, daar gaat het toch om?' Lia Lievaart-Kist, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4