Lente-ui, als voorjaarsbriesje mê vV" .-«ygfsfeï-,. 38 Donderdag 8 maart 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven De lente kriebelt. Toegegeven, ik speur ongeduldig naar de voortekenen. Zijn er al lammetjes in de wei? Schie ten de vroegste groenten al uit? Culinair gezien is de lente echt een seizoen om reikhalzend naar uit te kijken. Al die jonge, frisse smaken, laat maar komen! Om alvast in de stemming te komen, hoefik niet verder dan de buurtsuper. Die verkoopt gelukkig het hele jaar door van die heerlijke fris groene lente-uitjes, die smaken als een zacht voorjaarsbriesje. Lente-uitjes worden ook wel stengel-uitjes of bos-uitjes ge noemd, naar de manier waarop ze worden verkocht: met een aantal (zes a zeven) stengels tegelijk, met elastiekjes bij elkaar gebonden in een bosje. In Engeland en Ierland heten ze scal- lions, maar in de rest van de Engelstalige wereld staan ze be kend als spring onions. Het zijn jonge uitjes van een ras, dat niet snel bolletjes vormt onderaan de steel. Ze worden com pleet met worteltjes en loof geoogst. Nu nog uit de kas, maar zeer binnenkort weer van de volle grond. Ze zitten vol groei kracht, vol smaak. Rauw prikkelen ze, net als ui, licht peperig op de tong en doen ze aan bieslook denken. Maar gestoofd hebben ze het zoete van jonge prei. Koop lente-uitjes alleen als het loof er frisgroen uitziet. In de groente-la van de koelkast zijn ze zeker een week houdbaar. Verwijder de onderkant met de worteltjes en eventueel het buitenste gedeelte als dat hard of bruin is geworden. Veel men sen gebruiken alleen het witte gedeelte, maar dat is echt zon de. Het groen is minstens net zo smakelijk en het staat lekker fris in de meeste gerechten. In een pittige salsa zijn ze onmisbaar en in veel Oosterse roer bakgerechten spelen ze een belangrijke rol. Kort gebakken, of rauw in dunne ringetjes op het laatst er overheen gestrooid. Lekker pittig (maar niet té) zijn ze in een zomerse salade met kropsla, tomaten, radijsjes en ei. En voeg ze ook vooral eens toe als u mosselen kookt. Hippe koks gebruiken ze graag rauw gehakt door een tartaar van bijvoorbeeld ossenhaas of to nijn. In de lengte doormid den gesneden en gegrild zijn ze niet alleen erg lekker, maar ook nog eens zeer decora- Gestoofd hebben ze het zoete van jonge prei tief tussen andere gegril de groentes. Ook gefri tuurd, in een beslagje van tempuradeeg, zijn ze abso luut onweerstaanbaar. En wat is een springroll (Vietna mees loempiaatje) zonder spring onions? Lente-uitjes heb ben naast hun pittige, ook een heel zachte kant. Je kunt er een deli caat uiensoepje van maken of ze ver werken in een fluwelige roomsaus, die het prachtig doet bij kalfsvlees. Ik bak er graag een lekkere verwenomelet mee (zie recept). Ook, of misschien wel juist, als ik alleen thuis ben. Je kunt er wel van alles aan toevoe gen, maar dat gaat eigenlijk ten koste van die heerlijk frisse, iets zoete smaak van gesmoorde lente-uitjes, die zo subtiel combineert met het ro mige ei. Een knapperig geroosterde boterham con trasteert net lekker met al die lenteachtige zachtheid. Omelet met lente-ui (voor twee personen) 4 grote eieren, 1 eetlepel water, 4 lente-uitjes, 2 eetlepels gerasp te jonge kaas, 2 eetlepels roomboter, Vi theelepel sojasaus, zout en peper p- Verwijder wortels en snijd lente-uitjes in ringetjes (ook het groen). Smelt 1 eetlepel roomboter in een koekenpan en smoor de len te-ui op een laag vuur langzaam gaar. Voeg peper en zout en een- enkele druppel sojasaus (of ketjap) toe. Bewaar in een schaaltje. p- Breek eieren in een kom, voeg 1 eetlepel koud water, peper en zout toe. Klop rustig los met een vork (niet met een garde!). p- Smelt rest van roomboter in koekenpan. Voeg eimassa toe. Roer twee keer met de vork het ei voorzichtig los, zodra het begint te stollen. Laat omelet nu rustig bakken op een klein vuur tot de bo venkant bijna droog is. p- Leg op één helft de gebakken lente-uitjes. Bestrooi met geraspte kaas. Klap andere helft er overheen en laat omelet nog een mi nuutje doorwarmen zodat hij een beetje souffleert (opbolt). pServeer met twee geroosterde (volkoren)boterhammen. Glinsterzilte oesters, rinsfrisse wijn: het Bassin de Thau is een plek waar je 's avonds de zon in het water wil zien zakken. En heel langzaam weg wil glijden in een kalme gelukzaligheid. door Jacques Hermus foto's GPD ft»- Le Jardin de la Mer, de 'tuin van de zee'. Een betere naam is nauwe lijks denkbaar voor dit terrasrestau rantje in Bouzigues. Op tafel staat een overdadige schaal zeefruit met oesters, mosselen, zeeslakken, garnalen en wulken. De schelpdieren zijn vanmiddag rechtstreeks aangeleverd uit het Bassin de Thau, een binnenzee aan de Zuidffanse kust, waarvan het water aan onze voeten knabbelt. In de verte zien we het trotse rots stadje Sètes, al in de Romeinse tijd een ha ven waar veel wijn werd verhandeld. Nog verder, aan het andere eind van het bassin vermoeden we de contouren van le Cap d'Agde, een ouderwets toeristenoord. Bassin de Thau is op een mooie voorjaars dag of een soezerige septemberavond een rij ke plaats. Ongehinderd door stromen zo- mertoeristen is hier zon en water, vers zee- voedsel en de mooie wijnen van Picpoul de Pinet. Al sinds de oudheid wordt in deze streek witte wijn gemaakt. Tegenwoordig onder een eigen appelation controlée, Picpoul de Pinet, maar onderdeel van de veel grotere AC Coteaux de Languedoc. Een oude druif, de piquepoul, zorgt voor wijnen met een frisse zuurgraad, een beetje rins van smaak, die perfect past bij frisse salades, hartige taarten, asperges, vis en en natuur lijk schelpdieren. „Ons eten en drinken vormen een natuur lijk harmonie", zegt madame Claude Jour- dan. Zij is directeur van Domaines Felines Jourdan, een van de grootste producenten van Picpoul de Pinet. Hun wijngaarden kij ken uit over het Bassin de Thau. „Dankzij de klei en de kalksteen in de bodem - vol fossielen van schelpdieren - en de frisse zee briesjes die 's nachts de wijngaarden aaien houden de druiven een mooie zuurgraad. Bovendien plukken we de druiven als ze nog niet al te rijp zijn, zodat ze fris en niet al te alcoholisch worden." Een ideale combi natie met de oesters en mosselen uit de baai. Claude Jourdan neemt nog een oester van de schaal, en een slok van haar eigen wijn. Ze is bescheiden over de kwaliteiten ervan, maar geniet zichtbaar als anderen gelukzalig oester en wijn naar binnen slobberen. En dat doen er steeds meer: sinds haar vader zo'n 25 jaar geleden het wijndomein kocht, is het bedrijf uitgebreid tot bijna honderd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40