Buitenland Taboe Duits nazileed wijkt OORDE EXPERT! expert INTERNATIONALE PRIJSSTUNTS! 'Beschaafd' Europa slaat talloze vrouwen Italiaanse (50) bevalt geheel onverwacht van jongen 799T- m SS pzc Donderdag 8 maart 2007 1 7 Duits tv-drama Die Flucht doorbreekt taboe op oorlogsleed. door Achille Prick berlijn - Wie regelmatig 's avonds langs de Duitse tv-zenders zapt kent de beelden. Stapels lijken, hol le ogen achter prikkeldraad en Hit- Ier. Geen enkel volk hield zich zó nadrukkelijk een spiegel voor als de Duitsers na de door hen begon nen én verloren Tweede Wereld oorlog. Hoe anders zijn de beelden die eer der deze week op de Duitse tv te zien waren. Russische soldaten die Duitsland binnentrekken en zich met geweld vergrijpen aan ieder meisje of iedere vrouw die ze te pakken kunnen krijgen. Of Rus sen die als spelletje weerloze Duit se kinderen neerschieten. Het zijn scènes uit de tv-film Die Flucht (De Vlucht), een verfilmde roman. Plots zijn het de Duitsers die mee- Bijna kwart ondergaat tenminste eens in het leven fysiek geweld. straatsburg - Tussen de 20 en 25 procent van de vrouwen in het zich beschaafd en geëmancipeerd noemende Europa is minstens een keer in hun leven onderworpen ge weest aan fysiek geweld. Het geweld tegen vrouwen in Eu ropa is een plaag die de samenle ving ook erg veel kost. Zo luidde gisteren de waarschuwing van de Raad van Europa, aan de voora vond van de Internationale Vrou wendag. Het geweld tegen vrou wen is overwegend seksueel ge weld of huiselijk geweld, gepleegd door een partner of ex-partner. De getroffen vrouwen zijn kwetsbaar der voor verslavingen aan alcohol, tabak en verdovende middelen en ook psychische klachten ondermij nen hun gezondheid. Kinderen van mishandelde vrouwen lopen volgens de onderzoekers een grote re kans zelf, eenmaal volwassen, gewelddadig te worden. Wietrokende Britse oma krijgt taakstraf Londen - Een 68-jarige Britse oma heeft een taakstraf van 250 uur ge kregen omdat ze voor eigen ge bruik als pijnstiller wiet teelde. Met een beetje cannabis in een kop hete drank heeft de vrouw naar eigen zeggen vijf uur geen last van pijn. In 2005 moest ze ook al terechtstaan voor wietteelt. België doet wapens met uranium in de ban brussel - Het Belgisch parlement wil gebruik en productie van wa pens met verarmd uranium verbie den. België is het eerste land dat het radioactieve verarmd uranium compleet in de ban doet. Uranium is een zwaar metaal dat zeer traag afbreekt in het milieu. lij wekken. Onder het motto 'ei gen schuld, dikke bult' was dat lan ge tijd taboe. Op tv waren - meest al op een laat tijdstip - vooral pro gramma's te zien waarin de Duit sers schuldbewust in de spiegel ke ken. Die Flucht brak met die tradi tie. En, minstens net zo opvallend: dit keer vaagden de kijkcijfers alle andere programma's weg. „Duitsland is er definitief aan toe het eigen nazi-leed te benoemen en te verwerken", zegt professor doctor Hans Ottomeyer (60). De directeur van het Deutsches Histo- risches Museum (DHM) in Berlijn heeft een klinische verklaring voor het succes van Die Flucht. „Vraag maar aan een traumaspecialist: eerst wordt geprobeerd snel een en ander te verwerken en dan volgt vijftig tot zestig jaar zwijgen. Pas als een mens zijn einde voelt naderen, komt oud, onverwerkt zeer weer boven", zegt Ottomeyer. „Dat is wat nu gebeurt. De genera tie die als kind in 1945 op de vlucht moest, wil er nu pas over praten." De traumatiserende vlucht was voor miljoenen Duitsers een zaak die alleen in familiekring werd be sproken. Wegens de nazi-misda den durfden weinig Duitsers zich slachtoffer te noemen. Zeker niet toen later Duitse neonazi's de ver drijving als thema gijzelden door over groot onrecht te spreken. „Maar nu is het grote publiek be reikt, dat is het mooie van een me lodrama op tv", zegt Ottomeyer. Volgens de museumdirecteur past het in een bredere trend. „Het WK-voetbal leidde er afgelopen zo mer toe dat Duitsers weer met hun vlag durven te zwaaien. Jonge ren zijn het zat om de last van hun grootouders te dragen. Toen Duitsers snakken ernaar om hun eigen geschiedenis te kunnen ver werken, zonder zich dwingend te moeten richten op twaalf jaar na zi-regime. ik als kind met mijn vader in Ne derland kwam, werd de auto be spuugd. Daar zeiden we niets van. Jongeren van nu hebben die erva ring niet meer, of pikken het niet." Sinds afgelopen herfst breekt het DHM bezoekersrecords met de eer ste permanente tentoonstelling over 2000 jaar Duitse geschiede nis. De opiniebladen Stern en Der Spiegel scoorden gigantisch met uitgaven waarin ze op zoek gingen naar de wortels van Duitsland. Het land lijkt te snakken naar een bredere blik op het eigen verleden, zonder de dwingende focus op twaalf jaar nazi-regime. „Ik heb veel kritiek gekregen", zegt Otto meyer over de expositie. „Waar zijn de vragen die we ons moeten stellen over de nazi's?, klonk de oude reflex. Maar de Duitse ge schiedenis heeft meer te maken met onze buren dan met onszelf. Dan wordt trouwens meteen dui delijk dat de nazi-propaganda over het Germaanse volk onzin is." rome - Een 50-jarige Italiaanse uit Benevento is totaal onverwacht moeder geworden. Ze had al gerui me tijd last van een opgezwollen buik en hevige krampen. De vrouw durfde in eerste instan tie niet naar het ziekenhuis. Ze vreesde namelijk ongeneeslijk ziek te zijn, zo meldden de Italiaanse media gisteren. Toen de pijnen haar te veel wer den, besloot de vrouw om toch maar een specialist te raadplegen. Die kon haar meedelen dat ze in gezegende omstandigheden ver keerde. Kort daarna kwam een jon getje ter wereld. Hij kreeg de naam Angelo. Het echtpaar had vele jaren tever geefs geprobeerd kinderen te krij gen en inmiddels de moed opgege ven. „Het is echt een wonder!", rea geerde de gelukkige moeder op de geboorte. mtaam SIEMENS RVS onderbouw afwasautomaat Energie-, afwas- en droogklasse A. Voorzien van LED-display voor resttijdindicatie en programmaverloopindicatie. Met VarioSpeed: tot 50% tijdbesparing op programma's. Voorprogrammeren tot 19 uur en 4 programma's. 2 Jaar garantie. Type: SE44M561 PHILIPS 94 cm Full HD LCD-TV met Ambilight Schitterende Full HD LCD-TV met royaal 94 cm beeldscherm. De Pixel Plus 2HD technologie zorgt voor een haarscherp beeld. Met Ambilight 2 voor een prettige en ontspannen kijkervaring en Virtual Dolby Digital voor levensecht geluid! Met de Digital Media Reader heeft u via USB toegang tot alle mediasoorten. Voorzien van geïntegreerde DVB-T tuner. 2x HDMI (digitale scart) aansluiting. Type: 37PF9641 TOSHIBA notebook Krachtige prestaties en een stijlvol design. Voorzien van o.a.: Intel Celeron M410 processor *512 MB DDR2 intern geheugen 60 GB S-ATA vaste schijf DVD +/- brander met Dual Layer ATI Radeon Xpress 200M videokaart Incl Windows Vista Home Basic Type: L30-101 BESTE SERVICE DESKUNDIG ADVIES PHILIPS 2000 Watt stofzuiger Stofzuiger met elektronische zuigkrachtregeling en telescopische zuigbuis. Met Tri-Active 3-in-l borstel en extra stille motor. Active Fragrance: zorgt voor een aangename geur- verspreiding tijdens het stofzuigen. Type: FC9060. TOPKWALITEIT Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 Experts in heel Nederland. EXPERT, DA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17