Ouderschap Eerst carrière, Nederland koploper late zwangerschappen 12 Donderdag 8 maart 2007 PZC Adviesorgaan van regering is in rapport bezorgd over het toegenomen aantal late zwangerschappen in Nederland. Maak het studentes gemakkelijker om tijdens hun studie al kinderen te krijgen. De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ), een adviesorgaan van de regering, gaf die sug gestie gisteren aan de overheid in een rapport over 'laat ouderschap'. De RVZ spreekt daarin de bezorgdheid uit dat Nederlandse vrouwen vaak eerst hun leven en carrière op poten willen hebben voordat ze kinderen 'nemen'. Uit het RVZ-onderzoek blijkt dat bijna de helft van de Nederlandse mannen en vrouwen tussen de 20 en 45 jaar het lastig vindt of vond om voor het dertigste jaar aan kinderen te beginnen. Ze vrezen of vreesden vooral kleinere carrièrekansen en financiële achteruitgang. Eén op de tien noemt de eigen vrijheid als voornaamste reden om pas wat later aan kinderen te beginnen. Van de vrouwen die hun eer ste kind na hun dertigste kregen, had ruim de helft dat achteraf liever eerder gekregen. Bij de mannen is dat veel minder: één op de vijf. Nederlandse vrouwen beginnen steeds later aan kinderen. De gemid delde leeftijd waarop een vrouw voor het eerst bevalt is 29,4 jaar, en daarmee is Nederland met Spanje en Italië internationaal koploper. In Nederland wordt 45 procent na het dertigste levensjaar voor het eerst moeder. In 1970 kreeg ongeveer 10 procent van de vrouwen pas na hun dertigste het eerste kind. De RVZ vindt dat een probleem, want naarmate een vrouw ouder wordt, nemen de risico's voor haar en de baby toe. Het geeft meer kans op vroeggeboorte, groeivertra ging, Down Syndroom, bloedingsproblemen, misvormingen, bloed drukproblemen en afnemende vruchtbaarheid. Volgens de voorzitter van de commissie die het rapport heeft opgesteld, gynaecoloog Didi Braat, weten veel mensen niet dat 'oude' moeders veel meer kans heb ben op miskramen of afwijkingen. De Raad constateert dat het uitstel len van ouderschap medisch weliswaar onwenselijk is, maar dat het maatschappelijk gezien ingewikkelder ligt. Een van de RVZ-adviezen luidt daarom dat het jonge stellen gemakkelijker moet worden ge maakt een geschikt huis te vinden. Een ander voorstel is dat studen tenhuisvesting ook voor kinderopvang gaat zorgen waardoor jonge moeders beter hun studie met kinderen kunnen combineren. De RVZ vindt ook dat de overheid en de sociale partners het combi neren van werk en zorgtaken gemakkelijker moeten maken. Dat kan onder meer met deeltijdbanen voor met name starters en mannen, flexibele werktijden, telewerken en tijdelijk korter werken. Verder zou er meer betaald ouderschapsverlof mogelijk moeten zijn. De RVZ zegt de discussie over laat ouderschap aan te willen zwenge len. Het kabinet moet zich, aldus de RVZ, afvragen of het wenselijk is dat mensen steeds later aan kinderen beginnen. Als de overheid de trend wil doorbreken, moet ze actie ondernemen, zo stelt de raad. Vrouwen hoger opgeleid p- Uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het opleidingsniveau van vrouwen hard omhoog is gegaan. Vrouwen van 25-34 jaar zijn tegenwoordig hoger opgeleid dan mannen van die leeftijd, in het hoger onderwijs studeren meer vrouwen dan mannen en ook bij de afgestudeerden zijn vrouwen in de meerderheid. In het vorige studiejaar bestond 56 procent van de afgestudeerden in het hbo uit vrouwen. Bij universiteiten was dat 53. Vrouwen ronden hun studie ook sneller af dan mannen en zijn gemiddeld bij het afstuderen een jaar jonger dan mannen. In de leeftijdsgroep van 25 tot 34 jaar is het aandeel hoog opgeleiden bij de vrouwen toegenomen tot 36 procent, mannen blijven steken op 32 procent. Gemiddelde leeftijd moeder De gemiddelde leeftijd van de moeder bij de geboorte van haar eerste kind in Europese landen per jaar. 31 Dat vooral hoogopgeleide Nederlandse vrouwen steeds later kinderen krijgen, komt volgens de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg deels door gebrek aan voorzieningen op de werkvloer. Maar vaak is het ook hun eigen keuze, of hadden de vrouwen in hun jonge jaren gewoon de juiste partner nog niet gevonden. Ze had eenvoudigweg nooit eerder bij ie mand gedacht: met hem wil ik kinderen. Totdat Esther de Charon 4t werd. Toen kwam ze haar grote liefde tegen en was de zelfstandige communicatieadvi seur en tekstschrijver na een maand zwanger. Dolgelukkig is ze nu met haar tweejarige Abe. „Bij mij was het zeker geen keuze om laat kinderen te krijgen. En al hele maal geen bewuste keuze. Het is gewoon iets dat gebeurt." Een betere kinderopvangregeling of een flexibele werkgever zouden voor De Charon niets hebben uit gemaakt. En daarin staat ze niet al leen. Eén op de vier vrouwen die na hun dertigste een eerste kind krijgen, zegt dat het niet hebben van een partner een rol speelt. Eenzelfde percentage vrouwen van die leeftijd weet niet of ze kin deren wil. 'Verreweg de belangrijkste voor waarde voor het krijgen van kinde ren is het hebben van een part ner', schrijft ook de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg in een gisteren verschenen advies. En die relaties zijn sinds de jaren zeventig flink veranderd, met als gevolg dat veel mensen van begin dertig geen vaste of stabiele relatie hebben. „De een krijgt laat kindjes omdat het een tijd niet lukt. De ander is er nog niet eerder mee bezig ge weest", ziet De Charon in haar om geving. Er zijn legio oorzaken waarom stellen het krijgen van een kind uitstellen. Nogal wat vrouwen die bij het eerste kind dertig jaar of ouder zijn, zeggen te hebben gewacht om nog te kun nen 'genieten van de vrijheid'. Medici maken zich zorgen om de steeds ouder wordende moeders, omdat bevallingen vaak lastiger gaan. Bovendien neemt de vrucht baarheid van vrouwen en - in min dere mate - mannen tra hun dertig ste af Als stellen met een kinder wens dan zover zijn, blijkt het vaak moeilijker te zijn zwanger te worden dan ze hadden verwacht. Vier op de tien vrouwen tussen de 26 en de 45 jaar die verwachten kinderloos te blijven, zeggen dat dit een onvrijwillige kinderloos heid is. „Het is vooral een medisch pro bleem dat vrouwen hun zwanger- Leeftijd moeder bij eerste kind Leeftijd van de moeder bij de geboorte van haar eerste kind, per 1000 vrouwen (in procenten) in iedere leeftijdsgroep per jaar in Nederland. WIE WIL ER NOG MOEDER WORDEN? CHRISTIEN BRINKGREVE 4 EGBERT TE VELDE schap uitstellen", zegt Agaath Beuk van E-Quality, een kennis centrum voor emancipatie en ge zin. „In de samenleving is het al lang geaccepteerd. Je ziet het ook aan de tweede generatie allochto ne vrouwen." De leeftijd waarop die vrouwen zwanger worden verschilt niet veel van autochtone vrouwen. „Dat be tekent dat vooral de samenleving invloed heeft op het moment dat iemand kinderen krijgt." Volgens onderzoekers van de Rad boud Universiteit van Nijmegen is het voor kinderen niet schadelijk als ze oudere ouders hebben. Die zijn vaak stabieler en kunnen meer zekerheid geven. Een visie die wordt beves tigd door Rien Meijerink, van de RVZ en Christien Brinkgreve, hoogleraar so ciale wetenschappen aan de Uni versiteit van Utrecht. „Zeker in de ze tijd hebben mensen wat langer nodig om evenwichtig te worden, om de voeten stevig op de grond te krijgen", zegt Brinkgreve 25-29 I 30-34 35-39 I 40-44 infographic: CvW bron: CBS infographic: CvW bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12