Oudere moeders zijn vaak stabieler en hoger opgeleid Zwakbegaafd en verslaafd 159 KRAS.NL WIENERWALD TRASIMEENSE MEER ADRIATISCHE KUST KARIIMTHIË waarom zou je verder zoeken Raad Volksgezondheid en Zorg onderzoekt leeftijd en geboorte. door Karen Zandbergen den haag - Dat (hoogopgeleide) Nederlandse vrouwen laat kinde ren krijgen, komt niet altijd door gebrek aan voorzieningen. Het is vaak hun keuze of zij hadden de juiste partner nog niet gevonden. Zij had gewoon nooit eerder bij ie mand gedacht: met hem wil ik kin deren. Totdat Esther de Charon 41 werd. Toen kwam zij haar grote liefde tegen en was de zelfstandige communicatieadviseur en tekst schrijver na een maand zwanger. Dolgelukkig is zij nu met haar 2-ja- rige Abe. „Bij mij was het zeker geen keuze om laat kinderen te krijgen. En al helemaal geen be wuste keuze." Een betere kinderop vangregeling of een flexibele werk gever zouden voor De Charon dan ook niets hebben uitgemaakt. En daarin staat zij niet alleen. Eén op de vier vrouwen die na hun dertigste een eerste kind krijgt, zegt dat het niet hebben van een partner een rol speelt. Eenzelfde percentage vrouwen van die leef tijd weet niet of zij kinderen wil. „Verreweg de belangrijkste voor waarde voor het krijgen van kinde ren is het hebben van een part ner", schrijft ook de Raad voor Volksgezondheid en Zorg in een gisteren verschenen advies. En die relaties zijn sinds de jaren zeventig flink veranderd waardoor veel 'Vooral samenleving heeft invloed op het moment dat iemand kinderen krijgt' mensen van begin dertig geen vas te of stabiele relatie hebben. „De een krijgt laat kindjes omdat het een tijd lang niet lukt. De an der is er nog niet eerder mee bezig geweest", ziet De Charon in haar omgeving. De helft van de vrou wen die bij haar eerste kind dertig jaar of ouder is zegt ermee te wachten om nog te kunnen 'genie ten van de vrijheid'. Medici maken zich zorgen om de steeds ouder wordende moeders, omdat de bevallingen vaak lastiger gaan. Bovendien neemt de vrucht baarheid van vrouwen en (in min dere mate) mannen na hun dertig ste af Als stellen met een kinder wens dan zover zijn, dan blijkt het moeilijk te zijn zwanger om te worden. Vier op de tien vrouwen tussen de 26 en 45 jaar die ver wachten kinderloos te blijven, zeg gen dat dit onvrijwillig is. Volgens onderzoekers van de Uni versiteit van Nijmegen is het voor kinderen niet schadelijk als zij oudere ouders hebben. Die zijn vaak stabieler en kunnen meer ze kerheid geven. De Charon voelt dat ook zo. „Ik heb veel meer in nerlijke kalmte dan op mijn dertig ste. Wat ik nu mis is af en toe een weekendje weg. Maar erg vind ik dat eigenlijk niet, de meeste din gen heb ik al gedaan." pagina 12: eerst carrière, dan kinderen Het aantal lichtverstandelijk gehandicapten dat verslaafd raakt neemt in hoog tempo toe. foto Phil Nijhuis/GPD Meer verstandelijk gehandicapten raken aan de drank en drugs. door Mayke Calis en Floor Ligtvoet den haag - Michiel is lichtverstan delijk gehandicapt (lvg). Rond zijn twintigste krijgt hij via Begeleid Kamer Wonen een appartementje bij een inloophuis voor zwakbe gaafde jongeren. Dan hoeft: hij niet te vereenzamen, denken zijn bege leiders. Maar Michiel (niet zijn ech te naam) durft er niet binnen te lo pen. Trekt zich terug op zijn ka mer of gaar de stad in, krijgt ver keerde vrienden en ontdekt het blowen - de wiet maakt hem heer lijk rustig. Na een poosje spreken zijn begeleiders hem erop aan. Michiel begrijpt dat niet en denkt dat zij boos op hem zijn, waardoor hij nog meer gaat blowen. Het is één van de vele voorbeel den uit de praktijk van psychiater loanneke van der Nagel, verbon den aan Tactus Verslavingszorg. Hulpverleners die werken met lvg' ers trekken steeds vaker aan de bel bij de verslavingszorg, omdat zij zich geen raad weten met de groeiende groep verslaafden onder hun cliënten. Omgekeerd zit de verslavingszorg ook met de lvg'ers in haar maag. In de traditionele af- kickmethoden staat de eigen ver antwoordelijkheid centraal, maar dat kan deze groep niet aan. Judith Blekman, onder meer hoofd Preventie Verslavingszorg binnen het Trimbos Instituut, krijgt steeds vaker bezorgde tele foontjes binnen van instellingen voor lvg'ers. De afgelopen tien jaar was het overheidsbeleid erop ge richt hen niet meer in instellingen weg te stoppen, maar hen zo veel mogelijk deel te laten nemen aan de gewone samenleving. De keer zijde is dat zij ook makkelijker aan drugs of alcohol komen. Er staat inderdaad geen hek om onze instelling, zegt Johan de Boer, maatschappelijk werker bij Emaus, een instelling voor jonge lvg'ers. Die volgen er een oplei ding, doen boodschappen in de na bijgelegen stad en in het weekein de gaan zij naar huis, waar zij soms gaan stappen. Mensen met kwaad in de zin kunnen makkelijk misbruik maken van de groep. „Zij worden soms door dealers in gezet als loopjongen. Denken zij dat ze heel wat zijn, maar zij wor den gewoon misbruikt." Volgens psychiater Van der Nagel is hen prima te leren bepaalde si tuaties te vermijden of'nee' te le ren zeggen. „Maar dat moet einde loos in rollenspellen worden geoe fend." Zo was een aan alcohol ver slaafde vrouw uiteindelijk in staat géén alcohol in huis te halen. Toen zij vervolgens zelfstandig met de stadsbus naar haar dagacti viteit reed, ging het toch mis. De bus reed door het centrum, daar zag zij een kroegje, waarop zij vond dat ze ook daar wel kon uit stappen. „Nu gaat zij toch maar weer met het groepsvervoer." TOP- y oordeel! Met ontbijt en diner! vanaf vanaf Extra ingekocht! vanaf 8-/15-daagse autovakantie Oostenrijk 8-/15-daagse autovakantie Italië Voor een spotprijs naar het prachtige Toscane! 8-/15-daagse autovakantie Kroatië - PZC Donderdag 8 maart 2007 1 1 8-/15-daagse autovakantie Oostenrijk Volop genieten in prachtige omgeving boek online of bel 0900 - 9697 -| TSr 4-sterren hotel in schitterende omgeving Voor nog meer aanbiedingen Oostenrijk, zie kras.nl Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 24/3 t/m 13/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Imperial inclusief ontbijt en diner. Dit hotel ligt in het centrum van Opatija en op ca. 100 m van het strand. Het hotel beschikt over o.a. lift, bar, restaurant, loun ge en gratis parkeergelegenheid. Opatija ligt heel mooi en beschut in de bekende Kvarnerbocht. In Opatija kunt u vele gezellige restaurants, winkels en zonnige terrasjes vinden. Maar de omgeving is ook geschikt voor talrijke uitstapjes. Breng een bezoek aan het eiland Krk. Hier kunt u genieten van de natuur en de interessante bezienswaardigheden. Ook zeker een bezoek waard is Postojnska Jama, één van de grootste grottencomplexen van Europa. Wandelliefhebbers kunnen hun hart ophalen in het prachtige Nationaal Park Plitvice Meren. Reisnummer AUTO 17.594, zie www.kras.nl/17594 Waanzinnig geprijsd'. J Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 12/5 t/m 15/9 U verblijft in het 3-sterren Familiehotel Rossmann inclusief ontbijt en diner. Dit hotel ligt in het centrum van Greifenburg en beschikt over o.a. lift, rustiek ingericht restaurant en Stube. Greifenburg is een klein dorpje gelegen in het dal van het riviertje de Drau. Heel mooi in Greifenburg is het 17e-eeuwse kasteel met een vierkante burchttoren en delen van de middeleeuwse burcht. Ook heeft Greifenburg een leuk marktplein. De omgeving biedt een aantal watersportmogelijkheden zoals zeilen op de Drau en Weissensee. Maak een schitte rende tocht over de Nockalmstrasse, een prachtige bochtige weg die u over de almen en door de dalen van Gurktaler Alpen voert. Kortom, u zult zich beslist niet vervelen! Reisnummer AUTO 17.562, zie www.kras.nl/17562 Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 7/4 t/m 20/10 U verblijft in het 4-sterren Hotel Wienerwald inclusief ontbijt. Dit hotel ligt in het plaatsje Eichgraben en beschikt over o.a. lift, bar, restaurant en gratis gebruik van het overdekt zwembad, sauna en fitness.Eichgraben ligt in een schitterende omgeving en er kunnen diver se uitstapjes worden gemaakt.Zeker een bezoek waard is de stad Wenen. Wat dacht u van de wereldberoemde Stephansdom en de schitterende Staatsopera. Of geniet van het mooie uitzicht over de stad vanuit het reuzenrad in het Wiener Prater. Wat u ook zeker moet zien is de Hofburg met de stallen van de Spaanse Rijschool.Tot slot kunt u een mooie tocht maken door het Wienerwald met o.a. Schloss Mayerling en Stift Heiligenkreuz. Reisnummer AUTO 17.528, zie www.kras.nl/17528 Aankomstdata: vrijwel elke zaterdag van 28/4 t/m 20/10 U verblijft in het gezellige Familiehotel Hotel Belvedere inclusief ontbijt en diner. Het hotel beschikt over o.a. een gezellig restaurant, tuin met terras en een taveerne. Het hotel ligt op ca. 800 m van het gezellige centrum van Passignano, gelegen aan het rustieke Trasimeense Meer. In de omgeving is van alles te beleven. Maak een prachtige rit door het karakteristieke Toscaanse heuvelland met haar cipressen, olijfbomen en wijngaarden naar o.a. het middel eeuwse Asissi, of wat dacht u van het indrukwekkende Perugia, de hoofdstad van Umbrië? Vergeet ook het mooie Siena niet. Na een mooie excursiedag is het heerlijk slenteren over de boulevard van Passignano, met diverse gezellige cafeetjes en ijssalons. Reisnummer AUTO 17.674, zie www.kras.nl/17674

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11