Méér dan een kostenpost i nformeert. De rol van de notaris 11 Vervolg van pagina 9. Flinke boetes "Ook bestaat de mogelijkheid dat je als ondernemer geconfronteerd wordt met het industrieel eigen domsrecht. Kijk naar Steve Jobs die nog niet zo lang geleden wereldnieuws was toen hij de nieuwe i-phone lanceerde en direct op zijn nek werd gespron gen door iemand anders die zowel die naam als het product claimde. Met een torenhoge schadeclaim er natuurlijk achteraan. Voer voor advocaten. Daarbij is ondanks de voortdurende roep om vereenvou diging de wetgeving de laatste jaren alleen maar complexer geworden," vervolgt Hertoghs. "Zie ook de nieuwe mededin gingswet. Recent zijn er in Europees verband flinke boetes opgelegd aan bedrijven die zich schuldig maakten aan oneerlijke concurrentie/kartelvorming. Siemens en Microsoft hebben wat dat betreft een tijdlang de kran tenkoppen gedomineerd. In ons land zal de grootschalige bouw fraude waarschijnlijk niemand zijn ontgaan. Nu wil ik niet bewe ren dat al deze situaties voorko men hadden kunnen worden, maar een vaststaand feit is nu eenmaal dat advocaten vaak veel zijn accountant en belastingcon sulent. Vreemd eigenlijk dat de advocaat nog niet aan dit rijtje is toegevoegd. Want juist door af en toe samen om de tafel te gaan zit ten, bouw je een zakelijke relatie op, die uiteindelijk in je voordeel zal uitpakken. Voorkomen is immers niet alleen 'beter' dan niets aan doen - net zo min als de advocaat aan het dure conflict, dat vermeden had kunnen wor den." Een nat pak "Als ondernemer kun je in dui zend sloten tegelijk lopen. De ene is dieper dan de ander, maar een Als ondernemer kun je in duizend sloten tegelijk lopen. De ene is dieper dan de ander, maar een nat pak haal je altijd. te laat ingeschakeld worden; namelijk pas op het moment dat het kalf al (bijkans) verdronken is. Terwijl het juist zo belangrijk is om op voorhand eens samen na te gaan of er wellicht meer putten zijn waar je in kunt vallen." Veel goedkoper "Het is de gewoonste zaak van de wereld dat een ondernemer op gezette tijden contact heeft met genezen, het is bovendien ook nog eens veel goedkoper. Genezen is meestal veel duurder. Dat zie je overal. Als je naar de tandarts gaat en hij geeft je een goed advies over hoe het beste je gebit te onderhouden dan wordt je hoogstwaarschijnlijk niet gecon fronteerd met dure reparaties. Wee je gebeente als je het advies en je gebit verwaarloost. Dan zul je flink in de buidel moeten tasten. En daar kan die tandarts nat pak haal je altijd. De tip die ik ondernemers dan ook meegeef, is om eerder bij een advocaat aan te kloppen. Dat dit nog onvoldoende of te laat gebeurt, betekent dat er nog steeds een drempel is die geslecht moet worden. Daarin ligt ook een taak voor ons. Wij als beroeps groep moeten alles in het werk stellen om die drempel te slech ten," concludeert Hertoghs. "Gelukkig zie ik al wel een verbe tering opgetreden. Advocaten maken zich tegenwoordig steeds meer zichtbaar. Zo laten zij zich vaker zien op bijvoorbeeld bedrij- vencontactdagen. Twintig jaar geleden was dit echt 'not done'. Daarnaast hebben de meeste advocaten inmiddels een website die heel wat meer informatie geeft dan het bordje op de deur. Dit alles vereenvoudigt alvast de zoektocht naar een 'goede' advo caat. Gebruik daarnaast vooral ook je netwerk, laat je informe ren, probeer een kijkje achter de gevel te nemen en heb het er met bevriende ondernemers gewoon over. Tot op heden wordt er in de kroeg eerder op tafel gegooid hoeveel belasting betaald moet worden dan bij welke advocaat iemand zit. En dat alleen omdat de advocaat nog steeds met 'pro blemen' in plaats van 'mogelijk heden' wordt vereenzelvigd. Die schroom moet verdwijnen, want 'Voorkomen is De wijze waarop in Nederland recht en rechtspraak functioneren draagt substantieel bij aan de groei van onze economie. Van de 2% economische groei per jaar gemiddeld over de afgelopen decennia kan 0,8% per jaar worden toegerekend aan het goed functioneren van wetge ving, rechtspraak en rechtshandhaving in brede zin. Bron: Raad voor de Rechtspraak (via Nieuwsbank) "Met dit bericht - dat in 2005 de pers haalde - is het bewijs gele verd dat de notaris macro-econo misch heel wat oplevert en niet louter een kostenpost is hetgeen nogal wat mensen denken." Arnaud Wilod Versprille is notaris bij 'Oude Luttikhuis Zwaan' en een van de personen die wij de vraag 'Wat kan de notaris beteke nen voor een ondernemer?' voor legden. "Het is nu eenmaal zo dat sommige afspraken goed vastge legd moeten worden. Daar is een onafhankelijke deskundige voor nodig die door middel van een officiële akte belangrijke zaken op papier zet. En daar komen wij in beeld: de notaris." Notariële akte We weten allemaal dat we voor het afsluiten van een hypotheek, samenlevingscontract of testament bij de notaris aan het juiste adres zijn. Maar zeker ook voor onder nemers kan de notaris een zeer belangrijke toegevoegde waarde bieden. "Allereerst zijn daar natuurlijk de taken die ons door de wet zijn toebedeeld," aldus Jeroen ten Berg, notaris bij 'Loyens Loeff. "Veel ondernemingen zijn ondergebracht in een BV; ons land telt er inmiddels ruim 600.000. Aangezien de BV valt onder de 'rechtspersonen' - evenals NV, coöperatie, vereniging en stichting - moet deze opgericht worden bij notariële akte. Ook voor bijvoor beeld aandelenoverdracht en sta tutenwijzigingten) is een notariële akte verplicht." Zekerheid "Maar zelfs als die verplichting niet in de wet is opgenomen, is het vaak verstandig toch het een en ander vast te laten leggen," ver volgt Ten Berg. "Zo vereist een eenmanszaak bijvoorbeeld geen notariële akte. Niettemin is het aan te raden - als eigenaar ben je nu eenmaal sterfe lijk - het een en ander op papier te laten zetten. Als er twee of meer ondernemers samen gaan werken dan moeten de spelregels worden vastgelegd. De notaris 'timmert' zo'n overeenkomst in elkaar." "Maar hij/zij doet meer dan enkel het opschrijven wat de verschil lende partijen willen," beamen beide mannen. "Een 'goede' nota ris opereert pro-actief en fungeert ook als klankbord voor de onder nemer," laat Wilod Versprille weten. "En bovenal biedt hij zekerheid!" Wetswijzigingen 'Zekerheid' die vandaag de dag van ongekend belang is. We leven nu eenmaal in een tijd waarin we overspoeld worden met wetge ving. Laten we eens kort een drie tal belangrijke wetswijzigingen onder de loep nemen: De nieuwe wet op de personenvennootschappen Momenteel behandelt de Eerste Kamer een wetsvoorstel met nieu we regels voor de zogeheten 'per sonenvennootschappen'. Het gaat hierbij om de maatschap, de ven nootschap onder firma (V.O.F.) en de commanditaire vennootschap (C.V.). Voor eenmanszaken en BV's heeft deze wet geen conse quenties. In het wetsvoorstel is geregeld dat de personenvennoot schappen in hun huidige vorm ver vallen. Hiervoor in de plaats komen de niet-openbare vennootschap (samenwerkingsverbanden die niet onder een gemeenschappe lijke naam naar buiten treden), openbare vennootschap zonder rechtspersoonlijkheid (OV) en de openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid (OVR). Deze OVR is omzetbaar naar een BV en vice versa. De Nieuwe Handelsregisterwet De Kamer van Koophandel werkt momenteel aan een nieuw Handelsregister dat gaat dienen als basisregistratie voor ondernemin gen en rechtspersonen. Het register wordt onderdeel van het stelsel van basisregistraties van de overheid, zeg maar de basiskaar tenbak van Nederland. Snel, volle dig en eenvoudig zijn hier de drie kernwoorden. Daarnaast biedt het nieuwe Handelsregister onderne mers tevens meer zekerheid. De flexibilisering van het B V-recht De vereenvoudiging van het BV- recht levert het bedrijfsleven veel voordelen op. Lees verder op pagina 13. Meijühfl Sarneëi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77