Voorkomen is beter dan genezen informeert... De rol van de advocaat Het beeld van de advocaat als 'redder in de nood' is alomtegenwoordig. Het zijn de strafpleiters die de meeste aandacht genereren. Ook de afgelopen maanden stond een aantal van hen weer volop in het nieuws en passeerden spraakma kende zaken de revue. Deze hoe veelheid aan exposure - in de hedendaagse media is 'scoren' nu eenmaal het hoogste goed - staat echter in geen verhouding tot het smalle deel dat zij uitmaken van de momenteel ruim 14.000 advo caten die ons land rijk is. Wij richten onze pijlen dan ook op hen die mogelijk van toegevoegde waarde kunnen zijn voor uw bedrijfsvoering. We klopten hier voor aan bij Hans Hertoghs - deken van de Orde van Advocaten in het arrondissement Breda - met slechts één vraag, die uiteindelijk garant bleek te staan voor een enerverend gesprek. Wat kan de advocaat betekenen voor een ondernemer? "Eigenlijk Voorbeelden? Denk eens aan het vestigingsbeleid; vergunningen die vereist zijn om je ergens te vestigen en een bedrijf te runnen. Dat verschilt van branche tot bran che. Zo gelden er zeker de laatste jaren terecht strenge eisen om ergens vuurwerk te mogen stallen. Ook met het huurrecht zullen de meeste ondernemers in aanraking komen. is dat net zo'n vraag als 'Wat kan de dokter doen voor zijn patiën ten?'" aldus Hertoghs. "Teveel mensen denken nog steeds dat wij een soort van dok ters zijn. waar je pas aanklopt als je ziek bent of pijn voelt. Het beeld van de advocaat als 'redder in de nood' is alomtegenwoordig. En natuurlijk heeft een advocaat die functie - net als een dokter mensen helpt die ziek zijn - maar voor beide beroepen geldt het gezegde: 'Voorkomen is beter dan gene zen!'. Met andere woorden: Je moet als ondernemer niet wachten totdat het water je aan de lippen staat maar al in een veel eerder stadium bij de advocaat aanklop pen. Hij is er namelijk ook om problemen te voorkomen." Vleugels uitslaan "De advocaat biedt uitkomst op velerlei gebied waar het recht een rol speelt," laat Hertoghs weten. "En in een complexe maatschappij als die van ons hebben we het dan over vrijwel elk terrein. Of wat te denken van het milieu recht? En wil je dan na verloop van tijd je vleugels verder uit slaan, dan moet je er wel zorg voor dragen dat je ze niet brandt aan de gedetailleerde wetgeving. Groeit de onderneming dan komt de personeelsvraag in beeld. In zo'n geval loop je tegen het arbeidsrecht en de arbowetgeving op; knap lastige stukjes recht. Het is voor een ondernemer dan fijn als een professional eens wat zaken tegen het licht houdt. Hoe zit die arbeidsovereenkomst nu eigenlijk in elkaar? Mag ik wel een proeftijd van drie maanden hanteren of is dat in strijd met de wet? Met andere woorden: Doe ik het allemaal wel goed? De advo caat kan dan uitstekend fungeren als klankbord. In het geval van een familiebedrijf zal ook ooit de opvolgingsproble- matiek aan de orde komen. Vaak volstrekt onbekend terrein voor de ondernemer." Lees verder op pagina 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75