Tragedie treft 'gewoon gezin' Nieuw systeem om handschrift te ontcijferen Kinderen vaker ziek door stress ouders Minister Klink houdt 'blote' campagne orgaandonatie tegen \A M ttfkrzoNÏ schf Ooëb M fTT Belastingdienst PZC Woensdag 7 maart 2007 5 Het huis in het Gelderse Hengelo waar de politie de lichamen van een vrouw en twee kinderen vond. foto GPD Familiedrama schokt inwoners Hengelose buurt. hencelo - Een familiedrama in het Gelderse Hengelo heeft giste ren aan drie mensen het leven ge kost. In een woning aan de Oranje hof vond de politie de stoffelijke overschotten van een moeder en haar twee kinderen. De vader van het gezin is zwaargewond naar een ziekenhuis gebracht, aldus een politiewoordvoerder. Hij zei dat zich in de woning een 'zeer drama tische gebeurtenis' had afgespeeld. De politie heeft de straat in het kleine dorp afgezet. De recherche is een onderzoek in de woning be gonnen en doet tevens technisch onderzoek. De politie hoort buurtbewoners. Voor hen is slachtofferhulp gere geld, aldus de politiewoordvoer der. De tussenwoning ligt in een normale woonwijk uit de jaren '80 net buiten de dorpskern. Omroep Gelderland meldde dat de twee kinderen in respectievelijk groep 5 en groep 8 van de basisschool za ten. Het hoofd van de school ver klaarde tegenover de omroep door de gebeurtenis verbijsterd te zijn, omdat het een heel normaal gezin was. Volgens een overbuurvrouw woonde het gezin al langer dan zestien jaar in de straat. De vader komt uit Hengelo en is werkzaam bij een meubelfabriek, aldus deze buur. De moeder werkte volgens haar als verpleegster, de kinderen zijn twee jongens van 9 en 11 jaar. Al twee dagen was het stil in en rond de woning, zei ze. De kinde ren waren de laatste dagen niet op school gekomen, wisten buurtbe woners. Ook de vader was niet op zijn werk verschenen. De politie was gisteren geïnformeerd door de school en familie dat de kinderen niet op school waren verschenen. Daarop ging de politie de woning binnen. Behalve de stoffelijke over schotten vond de politie ook de va der in de woning. Die is in 'zorg wekkende toestand' naar een zie kenhuis gebracht, zei politiewoord voerster Caroline Monster gistera vond op een persconferentie. Vol gens haar is de man formeel aange houden, maar nog niet gehoord. Over de toedracht van het drama wilde de politie lopende het onder zoek nog niets bekendmaken. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat de slachtoffers 'op zeer geweld dadige wijze om het leven zijn ge bracht'. Er is geen wapen gevon den. In de woning is wel 'iets' ach tergelaten, maar of dat een af scheidsbrief is wilde de politie woordvoerster bevestigen noch ontkennen. Computer maakt einde aan 'subjectief proces' handschriftanalyse. GRONINGEN - Een computer die na analyse van een handgeschreven tekst de dader van een misdrijf op spoort. Dankzij Marius Bulacu, on derzoeker bij Kunstmatige Intelli gentie aan de Rijksuniversiteit Gro ningen, kan dit binnenkort werke lijkheid worden. Hij promoveert op 15 maart op zijn methode om handschriften te identificeren. Volgens Bulacu is de huidige hand schriftanalyse 'een subjectief pro ces'. „Een forensisch expert verge lijkt het handschrift van de gevon den tekst met dat van de verdach te en zegt vervolgens of het gaat om dezelfde persoon. Dit is subjec tief De expert kan bevooroordeeld zijn. Met onze software heeft hij een hulpmiddel om zijn oordeel te onderbouwen. Ook kan een stukje tekst vergeleken worden met eer der opgeslagen handschriften uit een database." Bulacu's methode kijkt naar de schuinheid, ronding en kromming van de letters, maar ook naar be paalde algemene vormen in het handschrift. Wat is geschreven maakt niet uit. In tests met negenhonderd hand schriften wees de software van Bulacu in negen van de tien geval len de juiste schrijver aan. De pro movendus heeft niet alleen wester se handschriften geïdentificeerd, maar ook Arabische. „Dat is iets lastiger, omdat bij Arabisch schrift minder schuin geschreven wordt. Daardoor bevat het handschrift minder persoonspecifïeke kenmer ken." De resultaten zijn bijna even goed. Bulacu wil ook anonieme middeleeuwse documenten met el kaar gaan vergelijken, voor histo risch onderzoek. Afweersysteem wordt zwakker. Kinderen hebben vaker koorts. Rijswijk - Gestreste ouders hebben vaker kinderen met koorts en een slecht afweersysteem. Dat blijkt uit een artikel van het Amerikaans wetenschappelijke tijdschrift Archi ves of Pediatrie and Adolescent Medicine dat maandag is versche nen. Onderzoekers van de University of Rochester kwamen tot deze con clusie na een tweejarig onderzoek bij 169 kinderen tussen de vijf en tien jaar oud. Het onderzoek toont aan dat kinderen met gestreste ouders vaker koorts krijgen en een hogere activiteit van 'natural killer cells' (NK-cellen) bezitten. Deze cellen zijn een onderdeel van het afweersysteem en vooral belang rijk bij de afweer van virusinfec ties. Opvallend is dat de activiteit van NK-cellen bij volwassenen die chronisch onder stress staan juist afneemt. Gedurende het onderzoek namen de wetenschappers stresstests af en hielden, door middel van een bloedonderzoek, het afweersys teem van de kinderen in de gaten. De ouders maakten elk half jaar aantekeningen van de psychische gesteldheid en de stress in de fami lie. De wetenschappers maakten overigens een onderscheid in soor ten stress. Zo werd er gekeken naar stress door de ouderrol en stress van de ouders of het gezin. Hieruit blijkt dat de interactie tus sen ouders en kind niet van in vloed is op de gezondheid van het kind. Chronische stress van buiten of door psychische ziekten bij de ouders hebben duidelijk wel ef fen. Eerder onderzoek toonde al aan dat kinderen met aanleg voor ast ma en eczeem gevoelig zijn voor stress in het gezin. 1 Uw elektronische aangifte inkomstenbelasting kunt u vanaf nu alleen met een DigiD-inlogcode doen. 2 Vraag 'm op tijd aan op www.DigiD.nl 3 Zodat u vóór 1 april uw aangifte kunt doen. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Nieuwe bewindsman zag ontwerp pas vorige week bij aantreden. DEN HAAG - Minister Ab Klink van Volksgezondheid verbiedt een re clamecampagne voor orgaandona tie. Volgens hem sporen de foto's op folders en posters, van een schaars geklede vrouw, niet met het doel van de campagne. De maker, het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ), heeft nu nog drie weken de tijd om met een alternatief te komen. In het materiaal zit een foto van een man die een in ondergoed ge hulde vrouw van achteren om armt. Op haar blote buik zit een sticker met het opschrift 'Ik ben donorgeregistreerd. En jij?' De tekst op de poster luidt 'Weet jouw liefste al of je donor bent of niet?' Volgens het NIGZ was het concept van de campagne al veel eerder naar het ministerie ge stuurd. Maar Klink trad vorige week pas aan en besloot dat hij de campagne niet accepteert. Het drukken van het materiaal en het maken van een filmpje zijn met een stopgezet. GroenLinks-leider Femke Halsema hekelt de 'betuttelende' houding van Klink. Volgens een woordvoer der van het ministerie gaat het 'er alleen om dat de beelden niet over eenkomen met het doel van deze campagne'. „Als het om een cam pagne tegen seksueel overdraagba re aandoeningen zou gaan, was het zeker goedgekeurd." Femke Halsema (GroenLinks) wil weten waarom minister Klink niets in de campagne voor orgaandonatie ziet. Zij spreekt van 'een betuttelende houding'. De schaars geklede vrouw zou niet in de campagne passen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5