Kokkelvisserij had geen negatieve effecten Goese Ruilwinkel is gouden greep Met de belbus kom Kat gedumpt in milieustraat Neeltje jans - De Naturisten Fede ratie Nederland (NFN) onder zoekt of naaktrecreëren op Neeltje lans gelegaliseerd kan worden. De NFN wil daarover praten met de gemeente Veere. BOEKEN. CD'S EN CD-ROMS IN DE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK 22 Woensdag 7 maart 2007 pzc B De Ruilwinkel in de Goese Polder is in trek. Er zijn al meer dan 270 inschrij vingen. foto Dirk-Jan Gjeltema Mensen uit heel Zeeland komen spullen brengen om te ruilen. door Gertjan Vis goes - Af en toe komt mevrouw De Boer speciaal vanuit Zierikzee naar Goes met spullen voor de Ruilwinkel. „Een rommelmarkt vind ik ook leuk, maar de doelstel ling erachter vind ik beter. Ik kan dan weer wat speelgoed en kleine dingen meenemen." De Ruilwinkel loopt boven ver wachting, zegt Salvador Zamora, vrijwilliger bij de winkel in de wijk Goese Polder. „Er zijn veel aanmeldingen. We gingen uit van een stuk of vijf per week, maar er zijn al ruim 270 inschrijvingen." In de Ruilwinkel struinen mensen rond tussen tafels vol met spullen. Niets is te koop, je moet hier iets ruilen. Dat gaat via een puntensys teem. Voorwerpen zijn een aantal punten waard en mensen kunnen ook een dienst aanbieden en zo ie mand anders helpen. Saskia van Rijsewijk heeft de hand gelegd op een computerspelletje. „Voor de kinderen", zegt ze. Af en toe komt ze met een tas vol spul len naar de winkel. „Het motiveert me om thuis eens wat spullen op te ruimen, sommige mensen heb ben het niet zo breed en kunnen het goed gebruiken." Coördinator Bart Beijer loopt iede re middag binnen om te kijken hoe de zaken gaan. „De vrijwilli gers moeten de winkel gaan dra gen en tot nu toe lukt dat heel aar dig." De Ruilwinkel is ook een mooie plek om sociale contacten op te doen. „Mensen moeten van achter de geraniums." Beijer staat er soms versteld van uit welke plaatsen de mensen komen. „Uit heel Zeeland komen mensen hier naartoe om spullen te brengen." De gordijnen zijn gewild, vertelt vrijwilliger Wim Hoogerland. „Ze zijn redelijk duur en mensen die net een nieuw huis hebben kun nen er hier toch goedkoop aanko men." De kinderwagens daarente gen blijven lang staan. „Tegenwoor dig moet dat kennelijk het nieuw ste van het nieuwste zijn." Tuinonderhoud, daar vragen de mensen om. Hoogerland denkt dat vooral alleenstaande vrouwen daar interesse in hebben. „Voor hen is een tuin ballast." Hooger- 'Je komt soms de raarste dingen tegen: plastic zakken vol lege jampotten' land ziet soms aparte spullen voor bij komen. „Plastic zakken vol lege jampotten of plastic wegwerp- bloempotjes. Soms denk je, dat ra ken we nooit kwijt, maar dan komt er toch iemand die het mee neemt." Als de Ruilwinkel na een periode van drie jaar een succes blijkt te zijn, zorgt de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) voor nieuwe huisvesting. Het huidige pand, een oude gara ge, gaat tegen de vlakte. De Ruilwinkel ging eind novem ber vorig jaar open en ligt aan de Kuyperlaan naast de Wijkinfowin- kel. Het is een initiatief van Stich ting Maatschappelijk Werk en Wel zijn (SMWO). De Ruilwinkel is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur. Wetenschappelijk onderzoek op slikken in Oosterschelde. door Harmen van der Werf YERSEKE - Kokkelvisserij in de Oos terschelde heeft najaar 2006 geen nadelige gevolgen gehad voor na tuurwaarden. Onderzoek door het wetenschappelijk instituut NIOO- CEME in Yerseke heeft dit uitgewe zen. Twee keer zijn onderzoekers op pad geweest op de Slikken van de Dortsman bij Stavenisse, kort voor én zes weken na de visserijactivitei ten. Ze hebben enkele tientallen monsters genomen om een beeld te krijgen van veranderingen in het bodemleven en de bodem samenstelling. Om goed te kun nen vergelijken is zowel in beviste als in niet-beviste gebieden be monsterd. De producentenorganisatie kokkel visserij, de opdrachtgeefster van de studie, bracht de onderzoeksre sultaten gisteren naar buiten. Die Informatieochtend in Goes over whiplash goes - Het Whiplash informatie centrum Europa houdt donderdag 22 maart een informatieochtend voor de Oosterschelderegio in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Deskundigen en mensen die zelf met een whiplash door het leven gaan, geven informatie over de aandoening. Ook de behandeling en de juridische afhandeling van letselschade komt aan bod. De bij eenkomst begint om 10.00 uur. Regels voor uitingen van reclame bij winkels sint-maartensdijk - De gemeente Tholen gaat regels opstellen voor reclame-uitingen bij winkels. Dat staat in de evaluatie van het wel- standsbeleid. De reclame - die vaak aan gevels hangt of zelfs op straat staat - zou steeds groter en opzichtiger worden. De gemeente wil een balans zoeken tussen een verzorgd straatbeeld en het econo misch belang van de ondernemer. sint-maartensdijk - Medewerker C. van der Kleijn van de milieu straat in Sint-Maartensdijk wist gis terochtend niet wat hij zag. In één van de containers vond hij een ro de kat. „Er lagen ook een krabpaal en een mand in", zegt hij. „Maar je maakt mij niet wijs dat iemand over het hoofd heeft gezien dat de kat er nog in zat. Nee, dat beestje is ge woon gedumpt." Een man die afval aan het dum pen was, heeft de kat uit de contai ner gehaald, maar het diertje ging er daarna als een speer vandoor. „Je moet er niet aan denken wat ze met hem doen als hij weer naar huis loopt", zegt Van der Kleijn. De medewerker heeft aangifte ge daan bij de politie. zijn positief voor de kokkelsector. Zes weken na het bevissen bleken er geen duidelijke verschillen te be staan tussen beviste en niet-bevis- te gebieden. Zowel wat betreft bo demleven als -samenstelling. Al leen waar gevist was, lagen logi scherwijs veel minder grote kok kels. Secretaris J. Holstein van de produ centenorganisatie kokkelvisserij is tevreden met de onderzoeksresul taten. Volgens hem is aangetoond dat kokkelvisserij met schepen ver antwoord kan. „Er is geen sprake van een kortetermijneffect en er is ook gebleken dat het mogelijk is se lectief te vissen. Dat we grote kok kels opvissen en kleinere achterla ten." De uitkomsten van de studie in de Oosterschelde zijn opvallend. On derzoeken in de Waddenzee lieten Yerseks instituut komt met op- merkelijk gunstiger beeld van na- tuurgevolgen kokkelvisserij dan uit tal van onderzoeken in de Waddenzee is gebleken. Juwelier geeft lezing over Zeeuwse sieraden goes - Juwelier Minderhoud geeft maandag in Goes een lezing over Zeeuwse en andere streeksieraden. Minderhoud vertelt over de pro ductie van de sieraden en toont exemplaren die zijn gedragen in Zeeland. De juwelier beantwoordt vragen, maar sieraden worden niet beoordeeld. Om 19.45 uur begint de lezing in het Historisch Mu seum. Aanmelden via: info@hmdb.nl of 0113-228883. Naaktzonnen Neeltje Jans in onderzoek Aanleiding is een uitspraak van een rechter, die de boete voor een blote badgast heeft vernietigd. Veere verbiedt nu naaktzonnen op Neeltje Jans. Bezuiniging provincie pakt slecht uit voor bereikbaarheid dorpen. door Harmen van der Werf DREISCHOR - 's Avonds een cursus volgen in Zierikzee en dan nog zelfstandig terug naar huis in Drei- schor met het openbaar vervoer. Sinds 1 januari kan het niet meer. Netty Struijs uit Dreischor trekt aan de bel. „Het was zo heerlijk on afhankelijk te zijn." Netty Struijs reageert op een ver haal dat vorige week in deze krant verscheen. De provincie heeft het collectief vraagafhankelijk vervoer, kortweg cw, 1 januari in de Ooster schelderegio en in Zeeuws-Vlaan- deren afgeschaft. De belbus is voor heel andere, vaak negatieve resulta ten zien. Met ingang van 2005 is de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee verboden. „Dat be sluit was gebaseerd op emoties", al dus Holstein, „niet op argumen ten." Volgens afdelingscoördinator H. Hummel van het NIOO-CEME is het te vroeg voor algemene conclu sies. „Wij hebben nu eenmalig een studie uitgevoerd in het najaar op één locatie in de Oosterschelde. Ik zou adviseren: Doe dit onderzoek nog eens over in een ander sei zoen en kijk naar de langetermijn effecten." G. van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft de stu die sinds vrijdag. Hij kan nog niet inhoudelijk reageren, maar noemt het 'winst dat de kokkelsector zelf wetenschappelijk onderzoek laat doen'. De producentenorganisatie heeft daar ook zelf baat bij. Zij kan de onderzoeksresultaten goed gebrui ken bij aanvragen van nieuwe ver gunningen. Stichting Olijf houdt koffiemiddag in Goes GOES - De stichting Olijf, een net werk voor vrouwen met gynaeco logische kanker, houdt donderdag 15 maart een koffiemiddag in het Palazolii Huis in Goes. Tijdens de ze bijeenkomst kunnen vrouwen die zelf lijden aan gynaecologische kanker of vrouwen die er op een of andere manier mee zijn gecon fronteerd met elkaar in gesprek. De koffiemiddag begint om 14.00 uur. Automobilist rijdt auto total loss bij Yerseke YERSEKE - Een 53-jarige man uit Yerseke heeft gisterochtend rond zeven uur zijn auto total loss gere den bij een eenzijdig ongeval op de Zanddijk bij Yerseke. Hij wilde inhalen, kwam in de berm terecht, verloor de macht over het stuur en schoof de Zanddijk af Zijn auto kwam tot stilstand op de parallel weg beneden en was helemaal ka pot. De man bleef ongedeerd. dit taxivervoer in de plaats geko men. Wat doen veel mensen sinds dien? Ze kloppen bij gemeenten aan voor een teletaxipasje, zodat ze toch weer met de taxi kunnen rijden van deur tot deur. En niet, zoals met de belbus, van bushalte naar bushalte. „Allemaal mooi en aardig", ver klaart Netty Struijs, „maar ik kom helemaal niet in aanmerking voor een teletaxipasje." Ze heeft gelijk. De teletaxi is er alleen voor men sen die slecht ter been zijn of om een andere lichamelijke reden geen gebruik kunnen maken van het gewone openbaar vervoer. Zij kunnen met een beroep op de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) een teletaxipasje be machtigen. Zeeuwse 2-DAAGSE VERKOOP VAN Bibhotheek op vrijdag 9 maart van 10.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag 10 maart van 10.00 uur tot 16.00 uur. 1,- per boek 10 boeken voor 7,- 2,50 per cd of cd-rom Tevens een speciale verkoop van Zeeuwse boeken van zowel de Zeeuwse Bibliotheek als van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg postbus 8004 4330 EA Middelburg Tel. 0118-65 40 00 fax 018-65 40 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58