Vwo-leerlingen Pontes bezoeken Auschwitz op weg naar Namestovo U meedenken over begroting Markt van Zierikzee op vijf na de beste De Blikvanger focust op Michiel de Ruyter s PZC Woensdag 7 maart 2007 23 !-*• /l - - - 1 Leerlingen 4-vwo van Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman brachten een bezoek aan Auschwitz-Birkenau. foto Jessica van der List Begrijpen wat Celan bedoelt met 'graf in de lucht' en 'zwarte melk'. door Ali Pankow namestovo - Leerlingen 4-vwo van Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman uit Zierikzee zijn hun verblijf deze week aan de Slowaakse zusterstad Namestovo maandag begonnen met een be zoek aan Auschwitz-Birkenau. Toevalligerwijs was dat op dezelf de dag dat in Nederland een strip boek over de holocaust is gepresen teerd. Het zijn totaal verschillende gebeurtenissen, maar met hetzelf de doel: Jongeren kennis laten ne men van de diepe wonden die de Tweede Wereldoorlog heeft gesla gen in de Europese geschiedenis. In de media wordt vaak verwezen naar de holocaust in relatie met ac tuele gebeurtenissen betreffende racisme en discriminatie. Een stripboek is een goed middel om jongeren te bereiken, vinden de maker Heuvel en de Anne Frank Stichting. Docent Nederlands los Radstake van Pontes zag in de reis naar Na mestovo een geschikte gelegen heid met de leerlingen een om gang langs het vroegere concentra tiekamp te maken. „Een heftig be gin voor zo'n uitwisselingsbezoek, maar dit was de enige mogelijk heid het in te passen", liet de le raar gisterochtend vanuit de Slow aakse zusterstad weten. De groep is maandagochtend om vijf uur uit Zierikzee vertrokken en werd rond het middaguur op het vliegveld in Krakau onthaald door een delegatie van de middel bare school in Namestovo. Deze leerlingen begeleidden hun gasten ook naar Auschwitz. Radstake weet inmiddels uit eerde re ervaring dat zo'n bezoek diepe indruk maakt. „Later in de bus naar Namestovo hebben we wel nagepraat, maar in feite zijn er 'We hebben wel nagepraat, maar in feite zijn er geen woorden voor' geen woorden voor", zegt de do cent. Het gaat hem vooral om het besef hierover bij de leerlingen. Daartoe heeft hij als voorbereiding in de les met hen het gedicht Todesfage van Paul Celan geanalyseerd. De dichter roept daarin het bezwe rend lot van de [oden in de vernie tigingskampen op. „We begrijpen na dit bezoek wat hij bedoelt met 'zwarte melk' en 'graf in de lucht' in zijn gedicht", concludeert Rads take. Hij laat verder weten dat de Zierik- zeese gasten zeer hartelijk zijn ont vangen binnen de gastgezinnen. De Pontes-leerlingen volgen deze week elke dag enkele lessen op de middelbare school in Namestovo. Het gebruik netjes naast de bank te gaan staan als de leraar de klas binnenkomt, nemen ze daar even over. Volgens Radstake zijn ze ech ter zeker niet van plan dat bij Pon tes in Zierikzee voort te zetten. Het programma biedt verder nog sportwedstrijden, een disco en een nachtwandeling door Krakau. Vrijdagochtend vroeg komt de groep weer terug. Hoofdprijs gaat naar markt in Dapperbuurt Amsterdam. zierikzee - Wethouder A.Verseput (WD, economie) glimt van trots: „We hadden al de beste markt van Zeeland, nu zijn we ook op vijf na de beste van het land." In de verkiezing van beste markt van Nederland is Zierikzee op de zesde plaats geëindigd. Eerste werd de Dappermarkt in Amster dam, gevolgd door de weekmark ten van Apeldoorn en Hengelo. Zierikzee moet ook Amstelveen en Capelle aan den IJssel nog bo ven zich dulden. Maar als het aan Verseput ligt, komt daar verandering in. „Ik wacht nog op het juryrapport. Dat ga ik bestuderen in de verwach ting het volgend jaar nog beter te gaan doen." Met de marktopstel ling in drie rijen en nog enkele ver anderingen heeft de gemeente vol gens Verseput Veel geld gestoken' in de markt. Kennelijk zijn die in spanningen nu beloond. De uit slag van de verkiezing is bekendge maakt tijdens de Mercadobeurs voor de ambulante handel in Ahoy' die gisteren werd afgeslo ten. Voor de vijftiende editie van deze verkiezing hadden zich 68 gemeen ten met in totaal 75 markten inge schreven. Organisator de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel signaleert tot haar tevre denheid dat gemeenten zich steeds meer betrokken voelen bij de weekmarkt. Stem 7 maart VVD! land (LSD), een partij die regelma tig pleit voor initiatieven vanuit de raad, ontbreekt in dit rijtje. „Ik kan daar eerlijk over zijn, ik ben het gewoon vergeten", zegt J. van Burg van LSD. „Ik was gewoon te laat met inleveren, nu hadden we ook maar een paar dagen de tijd geloof ik, maar ik was te laat. We hadden in ieder geval Mondragon op willen voeren en Ecoscope, maar die staat er nu op via de PvdA." De wensen die wel zijn ingestuurd zijn voor het merendeel onderwer pje De raad komt met weinig ideeën voor de begroting 2008. Voor het eerst kunnen fracties in een vroeg stadium meedenken. Drie fracties doen dit daadwerkelijk. pen die al door het college van B en W zijn opgepikt. „Dat klopt, maar het zijn onderwerpen waar je - als je daar verder mee wilt als fractie - budget voor moet heb ben", zegt B. Troost van de Pvd£. „We zijn als gemeente nu eenmaal niet in een financiële positie waar in ruimte is voor allerlei wilde plannen." De WD-fractie heeft geen ideeën ingediend. „Er is momenteel wei nig ruimte en als je een bepaald doel voor ogen hebt, moet je wel een kans van slagen hebben. We hebben zoveel aan ons hoofd. We zitten met de kerntaken. Laten we eerst maar eens kijken dat we dit jaar goed op een rijtje krijgen", zegt W. lumelet van de WD. Onder de ideeën die wel zijn inge leverd zitten een paar opvallende. De PvdA wil de herinrichting van de Nieuwe Haven in Zierikzee in clusief een nieuw te graven haven opnemen in de begroting. Daar mee doelt de PvdA op de heront wikkeling rond het sas en het ini tiatief van particulieren voor een nieuwe jachthaven. „Dat betekent overigens niet dat we nu zeggen dat we daar mee akkoord gaan", zegt Troost. „Maar we willen het hele plan goed bekijken en daar is budget voor nodig." Ook Alert! wil geld steken in jacht havens. Deze fractie pleit voor on derzoek naar een nieuwe haven in de oude werkhaven van Bommen- ede. Alert! wil ook budget voor on derzoek naar een rouwcentrum in Zierikzee. Renesse - Blikken met windjam mers, schatkistjes van metaal, ca- caoblikken geïllustreerd met fraaie schepen, kruidenblikjes uit 'De Oost' en twee historische schepen zijn onderdeel van een kleine extra expositie die museum De Blikvanger in Renesse wijdt aan Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Gastvrouw Annemarie Heiligers besloot met deze wisseltentoon stelling spontaan in te spelen op het herdenkingsjaar voor deze na tionale, van oorsprong uit Vlissin- gen afkomstige, zeeheld. Het de Ruyterjaar in het kader van zijn vierhonderdste geboortedag biedt tal van vieringen en evenementen in den lande. De collectie van het oude blikken- museum biedt voorwerpen ge noeg voor de inrichting van een kleine themapresentatie. Het thema van het open museum weekend op 14 en 15 april luidt dit keer 'De kunst van het waarne men'. Heiligers biedt de bezoekers derhalve de mogelijkheid de collec tie te bekijken, maar ook te horen door middel van zeemansliedjes en te ruiken met behulp van zand, schelpen en kruiden. De Blikvanger is geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur, op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur en op de zondagen 18 maart en 15 april van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53