Handicap sluit mensen buiten Het reptiel verovert Iguana waarschuwt voor imp Je moet er geen konijnen van maken Liefde voor hc 30 Woensdag 7 maart 2007 pzc VRAGEN AAN MAJELLA CYSOUW Begin deze week kregen de leerlingen van groep 8 in het basisonderwijs de uitslag van hun CITO-toets. De score is mede bepalend voor het vervolg op de middelbare school. Naam: Majella Cysouw Leeftijd: 44 Beroep: leerkracht van groep 8 op openbare basisschool 't Kofschip in Zierikzee door Jan van Damme Is de dag van de uitslag speciaal voor u? „Ik ben heel blij met de resultaten zoals ik ze terugkreeg. Een flink aan tal van mijn leerlingen komt hoger uit dan ik had verwacht. Daar ben ik heel trots op. Zo'n resultaat is dan de kroon op je werk. Ik reken het me zelf ook aan als de resultaten tegenvallen." Ziet u de CITO-uitslag ook als een rapportcijfer voor uw school? „Nee. Het resultaat is afhankelijk van de samenstelling van de groep. Soms heb je overwegend kinderen die makkelijk leren, dan hoef je als leerkracht niet op je tenen te lopen. Het kan ook zijn dat je een groep hebt waar het hele team op een geweldige manier aan loopt te trekken. Als blijkt dat er niets meer in zit, is dat zo. Geen rapportcijfer dus. Maar ik zie de uitslag wel als een indicator. Zijn de resultaten op bepaalde on derdelen minder dan het landelijke gemiddelde, wordt dat in het team besproken. Zo kwam in 2004 het onderdeel 'meten, tijd en geld' minder uit de bus, we zaten onder het gemiddelde. In het team stellen we ver volgens een plan van aanpak op. Nu zitten we op dat onderdeel ver bo ven het landelijke gemiddelde." Is het moment van de uitslag emotioneel voor de kinderen? „Een enkele keer. Meestal weten ze van zichzelf vrij goed hoe ze ervoor staan. We bespreken de toets vooraf en stellen de leerlingen gerust. Zo danig dat de toetsdagen een feestje worden. Voor de verdere schoolkeu ze is het oordeel van de leerkracht doorslaggevend. Als een kind echt een slechte score heeft, kijken we samen hoe dat komt. En overleggen we ook met leerkrachten uit de eerdere klassen. Bovendien hebben we nog de AOB-toets. Ik vind het wel heel jammer dat daar tegenwoordig een fors bedrag voor moet worden betaald. Dat werpt toch een drempel op. Maar het belangrijkste blijft dat de CITO een momentopname is, die in de meeste gevallen bevestigt wat we al weten." De dag dat de uitslag komt levert ongetwijfeld een competitief sfeertje op: 'ik heb lekker de meeste punten...' „Het onderling vergelijken van de resultaten is de laatste jaren sterk toe genomen. Ik vind dat helemaal niet prettig. Het is van belang dat een kind naar het voortgezet onderwijs kan met het gevoel: dit is mijn score en daar ga ik wat van maken. Noem het maar een stukje zelfrespect, ik zeg het altijd vooraf. Als een leerling de uitslag voor zichzelf wil hou den, is dat prima, die privacy krijgen ze. De anderen mogen niet aan dringen." Heeft u er een idee van hoe het uw leerlingen op het voortgezet onderwijs vergaat? Met andere woorden: of de testresultaten en schooladviezen het vaak bij het juiste eind hebben? „De eerste twee jaar dat de kinderen op het voortgezet onderwijs zitten, krijgen we alle resultaten binnen. Daarna houdt het op. Althans, for meel. Heel veel leerlingen staan zeker in het begin nog wekelijks op de stoep. Maar ook als ze langer van school zijn komen ze nog vertellen hoe het met hen gelopen is. Wat ze bereiken is in grote mate afhankelijk van hun doorzettingsvermogen. Dat geldt op elke school. En daarna." door Ondine van der Vleuten middelburg - Mensen met een be perking lopen in het dagelijks le ven tegen allerlei problemen op waardoor zij niet goed kunnen deelnemen aan het gewone maat schappelijke leven. Scoop, het Zeeuws Instituut voor Sociale en Culturele Ontwikke ling, onderzocht voor de provincie hoe het gesteld is met de toeganke lijkheid van voorzieningen. Die toegankelijkheid begint bij ver voer. Ondervraagden die daarbij zijn aangewezen op het openbaar of collectief vraagafhankelijk ver voer vonden de lange ritduur, ho ge kosten en wachttijden bezwaar lijk. Visueel beperkten en rolstoe lers stuiten op fysieke drempels, zoals opstapjes. Liften en looplij- Slangen, hagedissen en kameleons strijken neer in de Zeelandhallen. door Rob Paardekam goes - Wie niet van slangen, hage dissen of kameleons houdt, kan de Zeelandhallen zondag beter mij den. Voor het eerst vindt daar de beurs Reptilica plaats. „We toeren sinds drie jaar met de ze beurs door het land", vertelt or ganisator Michiel Loeber. „De lief hebbers zijn daar over het alge meen erg blij mee, omdat de win kels die gespecialiseerd zijn in rep tielen dun bezaaid zijn." Gelijktijdig met de reptielenbeurs vinden in de andere hallen een sie- radenbeurs en een paranormaal- beurs plaats. Dezelfde organisatie zit daar achter. Het lijkt een wat vreemde combinatie, maar er is over nagedacht. Loeber: „Het gaat bij de man vaak van: schat, ver maak jij je maar even bij de siera den, dan ga ik naar de reptielen." De organisator is niet bang dat de beurs mensen aanzet tot impulsie ve aankopen. Er is volgens hem sprake van goede voorlichting en er wordt sowieso niet aan kinde ren verkocht. „Maar ja, dat er men sen zijn die zonder na te denken zo'n dier kopen, voorkom je niet." Fons Slijpen van Iguana met Maxima, een hagedis uit Argentinië. door Ronald Huissen vlissingen - Fons Slijpen van rep tielenzoo Iguana adviseert bezoe kers goed na te denken voordat ze een aankoop doen. „Een babykaai man is heel schattig, maar na 2 jaar is dat beest een meter. Vaak overschatten kopers zichzelf en zit ten na een tijdje met een onge wenst huisdier. Reptielen worden dan al gauw 'wegwerpartikelen' waar men zo goed en kwaad het kan vanaf wil. De dieren worden vervolgens de dupe van zulke im pulsaankopen. Op die manier ko men op onze opvang nog steeds zo'n 30 slangen per jaar binnen. Raak je op de beurs geïnteresseerd in een reptiel als huisdier, verza mel dan eerst informatie over het dier en bespreek het met een kwe ker. Zo vermijd je verrassingen. Achteraf 'ik wist het niet' zeggen is een slecht excuus, er zijn allerlei Het hele gezin De Jager is verslingerd geraakt aan de baardagamen. door Rob Paardekam arnemuiden - Het gezin De lager uit Arnemuiden gaat nooit op va kantie. De slangen, schildpadden en baardagamen laten het niet toe. „Tweeduizend euro voor een paar weken in een huisje", zegt moeder Angelique. „Dat geld steek ik liever in mijn dieren." Doktoren zeiden destijds dat de kinderen vanwege hun astma niet tegen harige dieren konden. Dus gingen pa en ma op zoek naar iets anders. Wat begon met een wande lende tak resulteerde in slangen, schildpadden en baardagamen. Vooral het laatste dier - een soort hagedis - is ruim vertegenwoor digd in het rijtjeshuis in Arnemui den. De hele woonkamer staat vol met terraria. Goed verwarmd, want baardmannen gedijen het best bij een temperatuurtje tussen de dertig en veertig graden. „Daar om moet je ze ook niet te vaak of te lang uit hun terrarium halen", vertelt Angelique. „Af en toe doen nen zouden ze wel weer graag zien. Verder missen ze informatie over toegankelijkheid. Scoop tipt hoe het ook kan: www.toeganke- lijk.rotterdam.nl Verstandelijk beperkten noemden vooral de ingewikkelde taal van brieven en formulieren, evenals onwil en vooroordelen. In het algemeen was er veel frus tratie over de moeizame en tijdro vende weg naar verbetering. Be reidheid daartoe is soms ver te zoe ken. Een groter begrip voor men sen met een beperking ontstaat vaak in het directe contact, stelt Scoop. Vandaar de suggestie, hen mee te laten lopen in de eigen or ganisatie om pijnpunten aan te wijzen of hen voorlichting te laten geven op scholen. Henk Baljeu uit Zierikzee heeft meer dan tweehonderd kameleons in zijn huis. „Ik kom bij die beesten echt tot rust." foto Marijke Folkertsma we dat wel, want ze kunnen goed op schoot. Baardmannen zijn de meest hanteerbare onder de hage dissen, maar je moet er geen konij nen van willen maken." Het hele gezin is inmiddels verslin gerd aan de reptielen. De dieren zitten van onder tot boven en op school gaan de spreekbeurten al leen nog maar over slangen en ha gedissen. „Het is een echte gezins hobby", zegt Angelique. „Al is hob by niet het goede woord. Noem het maar een 'way of life". Omdat mijn man werkt, kan ik de hele dag bij de dieren zijn." Henk Baljeu uit Zierikzee heeft meer dan 200 kameleons. door Cornelleke Blok goes - Het is een verslaving die nooit meer over gaat. Al sinds zijn vijftiende heeft Henk Baljeu een fascinatie voor kameleons. In zijn huis in Zierikzee wonen er meer dan tweehonderd. „Bij die beesten kom ik echt tot rust", omschrijft Baljeu de liefde voor zijn reptielen. „Bovendien zijn ze niet makkelijk. Het is een uitdaging om ze te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32