PZC Woensdag 7 maart 2007 1 7 Snel en goedkoop schoon drinkwater Onderzoekers van de University of Delaware hebben een methode ontwikkeld waarmee snel en goed koop schoon drinkwater kan wor den gemaakt. Een filter met ijzerdeeltjes kan in 20 minuten 99,99 procent van alle bacteriën en virussen - waaronder notoire ziekmakers als E coli en ro tavirussen - in het water onschade lijk maken, meldt de universiteit in een persbericht. Vervuild water veroorzaakt wereld wijd jaarlijks 4 miljard gevallen van diarree, wat leidt tot 1,8 mil joen doden. Ook zweet kan deeltjes hepatitisvirus bevatten Niet alleen via bloed of slijm, maar ook via zweet kan het hepati tis B virus zich verspreiden. Dit stelt S. Bereket-Yücel (Celal Bayar Üniversitesi, Manisa) in the vak blad British Journal of Sports Me dicine op grond van onderzoek bij 70 worstelaars. Bij personen bij wie het hepatitis B virus aantoon baar was in het bloed, bleek ook het zweet virusdeeltjes te bevat ten. Een verplichte test en vaccina tie voor hepatitis B bij contactspor ters zijn daarom wenselijk, aldus Bereket-Yücel. met het virus. Voor oudere men sen ligt dit percentage lager. Uit een publicatie van het Neder lands Huisartsen Genootschap (NHG-Standaard Influenza en In- fluenzavaccinatie) blijkt dat de prik in deze groep de griepkans met 30 tot 70 procent vermindert. Dat lijkt misschien wat weinig, maat daar staat tegenover dat bij gevacci neerde ouderen het ver loop van de ziekte minder ernstig is: de gevreesde complicaties ko men 70 tot 80 procent minder voor. Overigens is griep ook riskant voor onder meer long-, nier- en suikerpatiënten en mensen met een hart- of vaatkwaal, in al deze gevallen zowel jong als oud. Griepcomplicaties -zoals bronchi tis en longontsteking- kunnen bij kwetsbare groepen fataal zijn. De exacte omvang van het aantal sterf gevallen is moeilijk in te schatten, omdat griep meestal indirect de doodsoorzaak is. De geregistreerde oorzaak bij overlijden is in zo'n ge val bijvoorbeeld een longontste king en niet het griepvirus dat de aanzet tot de fatale complicatie gaf Hoe dan ook, tijdens de vijf griep epidemieën die tussen 1979 en Handen wassen! Liever geen griep? Voorkom dan besmetting. Het virus verspreidt zich via minus cule druppeltjes bij het hoesten en niezen. Bij een krachtige niesuitbarsting kun nen liefst 40.000 besmette druppeltjes worden weggeblazen die ongeveer ander half uur blijven rondzweven. Hoesten is minder erg. Als je deze druppeltjes inademt, dringen de virussen tot in je ademhalingssys teem door waar ze vervolgens tekeergaan. Ze zijn zeer besmettelijk: in 1979 is een geval beschreven van een vliegtuig dat drie uur aan de grond bleef staan met een uitgevallen ventilatiesysteem. Onder de passagiers bevond zich één grieppatiënt. Binnen drie dagen bleek 72 procent van de inzittenden ook griep onder de leden te hebben. Het griepvirus kan via direct contact met een patiënt (hand geven of zoe nen) of indirect contact (deurkruk, telefoon, computermuis) worden over gedragen. Bedenk dat een volwassene minstens één dag het virus bij zich draagt voordat de symptomen zich manifesteren (kinderen tot zes dagen). Volwassenen zijn tot vijf dagen na de eerste griepverschijnselen besmette lijk, kinderen tien dagen. Het is in de eerste plaats zaak goed en vaak de handen te wassen: vijftien seconden wassen, goed afspoelen en met een papieren handdoek drogen. Desinfecterende handgels -op basis van alcohol- zijn minstens even effec tief. Probeer je ogen, neus en mond niet aan te raken. Andere preventieve maatregelen: Eet gezond en slaap goed om je weerstand te versterken. Zorg voor voldoende beweging, dat is ook gunstig voor je immuunsys teem. Sporten, wandelen of fietsen voorkomt geen griep, maar je voelt je wel minder beroerd. Vermijd als het even kan de grote massa's. Hoesten of niezen? Altijd mond en neus afschermen met een tissue om zo ver spreiding te voorkomen. Stop met roken: rokers hebben.vaker griep dan niet-rokers. Bovendien zijn de sterftecijfers bij grieppatiënten die er graag op los paffen, hoger dan bij mensen die niet roken. 2004 in Nederland toesloegen, de den zich volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) tussen de twee- en vier duizend méér sterfgevallen voor dan gewoonlijk tijdens een winter periode. Het CBS berekende dat in de perio de 1979-1988 jaarlijks gemiddeld 750 mensen direct of indirect stier ven door griep. Vaccineren is dus het parool voor de hierboven ge noemde groepen. Spijtoptanten die nu hun beurt voorbij hebben laten gaan, maar nu alsnog een prik willen, zijn mo gelijk te laat. Vaccinatie helpt na melijk niet meteen. Pas tien dagen na de griepprik hebben zich vol doende antistoffen in het lichaam verzameld om het virus aan te val len. Andere maatregelen zijn dus nood zakelijk om een dijk op te werpen tegen de dreigende griepgolf: het voorkomen van besmetting (zie het kader 'Handen wassen!'). En lukt dat niet, dan zit er helaas niets anders op dan de griep goed uit te zieken (zie het kader 'Wat te doen bij griep?'). Gezonde men sen blijven gauw een week goed ziek. En dan kan het alsnog één tot twee weken duren voordat ze zich weer helemaal als herboren voelen. Griepmythes Welke mythes doen over griep de ronde en wat zijn de feiten? Je kunt de griep krijgen van de griepprik. Fout: Het vaccin is ge maakt van een inactief virus, dat de griep niet kan overbrengen. Je kunt de griep krijgen van kou. Bekende kreet van bezorgde moeders: 'Trek een jas aan, an ders krijg je de griep' (of 'vat je kou')! Onzin: griep (en verkoudheid) worden veroorzaakt door een vi rus. Mogelijk lopen veel mensen in de winter griep of verkoud heid op, omdat ze in deze perio de meer dan anders in een afge sloten ruimte dicht bij elkaar zit ten. Een hoge dosis vitamine C voor komt en geneest griep (en verkoudheid). Klinkt leuk, maar is niet bewezen. Alleen ten aanzien van ver koudheid is een gunstig effect waar genomen bij één op de tien volwassenen: Die werd sneller beter. foto ANP Meer risico's voor tweede tweelingkind Bij een vaginale bevalling van een voldragen tweeling -zwangerschap van meer dan 36 weken- loopt het kind dat als tweede ter wereld komt een viermaal hogere kans te overlijden als gevolg van zuurstof tekort door een vroegtijdig losla tende placenta, dan de eerstgebore ne. Dit concludeert G. Smith (Uni- veristy of Cambridge) op grond van de uitkomst van 1377 tweeling geboortes waarbij een van beide kinderen tijdens of kort na de be valling overleed. Beweging houdt rokerslongen soepeler Mensen die het roken niet kunnen of willen opgeven, moeten in. elk geval proberen zich regelmatig ma tig tot stevig lichamelijk in te span nen. Dat vertraagt enigszins de achteruitgang van hun longen en verkleint de kans dat zij COPD ontwikkelen met ongeveer 20 pro cent. Dit concludeert Garcia-Ay- merich (Institut Municipal d'Inves- tigació Mèdica Barcelona) in het vakblad American Journal of Res piratory and Critical Care Medici ne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17