Economie Er is leven na de sprinkhaan Slepers van Smit in staking, conflict verhardt zich Personeel Airbus betoogt 1 3 Woensdag 7 maart 2007 PZC C r iyi ty mm I 1 %JP Bill mi W pzc Woensdag 7 maart 2007 1 3 Jaarcijfers Wavin laten zien dat er geen vuiltje aan de lucht is. door Jasper van de Kerkhof amsterdam - De naam Wavin zal niet bij iedereen een belletje doen rinkelen. Toch is de producent van plastic pijpen en leidingsystemen een vooraanstaande Nederlandse multinational, met een omzet van 1,5 miljard euro per jaar en vesti gingen in 27 landen. In de meeste Europese huizen is minstens één pijp van Wavin te vinden. Top man Philip Houben publiceerde gisteren de jaarcijfers, de eerste re sultaten na de tumultueus verlo pen beursgang afgelopen oktober. Hij had eigenlijk maar één bood schap: met Wavin gaat het uitste kend. De nettowinst steeg van 29,7 naar 47,5 miljoen euro, dankzij de bouwwoede in vrijwel geheel Euro pa en de toegenomen voorkeur voor plastic boven het dure koper. Met zichtbaar genoegen wees Hou ben op de spectaculaire afname van de schuld, van ruim 900 naar 598 miljoen euro. „Onze schuld is onder controle en binnen de mar Website kan winkelier inkomsten kosten groningen - Winkeliers lopen soms geld mis als zij een website hebben. Klanten bekijken het aan bod digitaal. Hierdoor winkelen ze minder, omdat ze precies weten wat ze willen kopen. Dat blijkt uit onderzoek van pro movenda Marije Teerling van de Rijksuniversiteit Groningen. Economie EU groeide krachtig eind 2006 luxemburg - De economie in de Europese Unie is het laatste kwar taal van 2006 krachtig gegroeid: 0,9 procent hoger dan het voor gaande kwartaal. In het voorgaande kwartaal was de groei nog 0,6 procent. Dat meld de het Europees statistisch bureau gisteren. ABN Amro en Allianz kopen uitgever Sdu den haag - De investeringsmaat schappijen van ABN Amro en Alli anz nemen uitgever en paspoort producent Sdu over. Met de overname is 415 miljoen euro gemoeid. Bij Sdu werken dui zend mensen. Sdu geeft onder meer juridische vaktijdschriften en boeken uit. Rotterdam - Het conflict bij de sleepboten van Smit in de Rotter damse haven wordt harder. Par tijen verwijten elkaar over en weer starheid. De stakers bespreken vanochtend of zij de gisteren om tien uur inge gane 24-uursstaking zullen verlen gen. „Als er geen akkoord ligt, staken we door", aldus bestuurder Cees Bos van FNV Bondgenoten. Een woordvoerder van Smit laat weten dat er al vier keer een verbe terd bod is gedaan. Ook een voorstel om een buiten staander te laten bemiddelen is af gewezen. „Wie is hier nu star," aldus de woordvoerder. Bondgenoten staat op het stand ges die we met de banken hebben afgesproken." Juist die schuld was een bron van zorg toen durfinves- teerder CVC Capital Partners de buizenproducent in oktober naar de beurs bracht. Beleggersvereni ging VEB vond het destijds zelfs nodig een 'belangrijk waarschu- wingssignaal' te geven. Wavin is een van de weinige be drijven die na overname door een investeringsmaatschappij (door cri tici ook wel sprinkhanen ge noemd) een tweede leven krijgt op de beurs. CVC kocht in juli 2005 met geleend geld de resteren de aandelen van de provincie Over ijssel en een aantal gemeenten. In iets meer dan een jaar zag CVC de waarde van zijn investering ver tienvoudigen. Tegelijkertijd nam de schuld van Wavin explosief toe. Critici meen den dat de buizenfabrikant was kaalgevreten door een agressieve 'sprinkhaan'. CVC Capital Partners liet de Euro- pees martkleider Wavin kaal ge vreten en met schulden achter, meenden critici. Maar dat valt erg mee, blijkt nu. Volgens Wavin-topman Houben is er echter geen vuiltje aan de lucht. „Die kritiek past in de dis cussie over durfkapitalisten zoals die in Nederland wordt gevoerd. In ons geval vind ik het een non-discussie. De schuld is in kor te tijd tot een comfortabel niveau teruggebracht. Dat hadden de criti ci ook kunnen weten als ze het prospectus goed hadden gelezen." Samen met investeringsmaatschap pij Alpinvest bezit CVC nog altijd 46 procent van Wavin. Per 1 april mogen zij ook die aandelen van de hand doen. Vorig jaar 27.000 bromfietsen verkocht heerhugowaard - Vorig jaar zijn in Nederland 26.714 nieuwe brom fietsen verkocht. Marktleider is Pia- ggio met 4485 stuks, gevolgd door Peugeot (4369) en Kymco (3745). Deze drie merken hebben samen de helft van de Nederlandse brom- fietsmarkt in handen. De gegevens komen van het kentekenregister. Fabrikant BlackBerry stelt winstcijfers bij toronto - Het Canadese technolo giebedrijf Research in Motion, be kend van het e-mailapparaatje BlackBerry, moet zijn winstcijfers vanaf 2004 waarschijnlijk met 250 miljoen dollar verlagen. Achterlig gende oorzaak is een schandaal rond opties die aan bestuursleden van het bedrijf zijn uitgegeven. Loonkosten VS stijgen sterker dan verwacht washington - De loonkosten in de Verenigde Staten zijn in het vierde kwartaal vorig jaar veel ster ker gestegen dan verwacht. De loonkosten namen met 6,6 pro cent toe, terwijl analisten reken den op een stijging van 3,2 pro cent. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Arbeid bekend. Werknemers vrezen voor hun baan na de reorganisatie. Toulouse - Duizenden werkne mers van de Europese vliegtuigfa brikant Airbus hebben gisteren op verschillende plaatsen in Frankrijk het werk neergelegd. Ze proteste ren daarmee tegen de reorganisa tie die vorige week werd aangekon digd en die 10.000 medewerkers van het concern hun baan gaat kos ten. In Toulouse, waar het hoofd kantoor van Airbus is gevestigd, namen 7000 mensen deel aan een protestmars. Verder werd er ge staakt in fabrieken in Saint-Nazai- re in het zuidwesten van Frank rijk. Nu werken daar nog 2400 mensen, maar de bedoeling is dat een van de fabrieken wordt ver kocht als onderdeel van de reorga nisatie. Het bestuur van het moedercon cern van de vliegtuigbouwer, EADS, werd het vorige week eens over de reorganisatie, die behalve in Frankijk vooral ook in Duits land voelbaar zal zijn. Zoals het er nu naar uitziet, gaan er in Frank rijk door de reorganisatie 4300 ba nen verloren. Bij de Airbus-fabrie ken in Duitsland verdwijnen 3700 arbeidsplaatsen. Ook in Groot-Brittannië en Span je zullen ontslagen vallen. De be doeling is dat de stakingen niet lan ger dan een dag duren, maar de bonden sluiten nieuwe acties niet uit. Het concern kwam in de pro blemen door vertraging met de productie van de A380, een dub beldekstoestel. punt dat er wel wat te bemiddelen moet zijn, anders heeft een bemid delingspoging geen zin. Het conflict draait om loonsverho ging voor dit jaar en 2008 en het toekennen van een bonus. Smit biedt 8 procent in twee jaar plus eenmalig 2000 euro bruto. De bonden eisen 16 procent in twee jaar en een netto bonus van 2000 euro. Daarnaast willen de bonden meer vrije dagen voor oudere werkne mers. De verlangde ouderenregeling zou er volgens Smit op neerkomen dat een werknemer vanaf 63 jaar nog maar 11 weken per jaar zou wer ken. De oudere werknemer heeft nu recht op acht weken extra verlof Actie geldt uitsluitend voor 1 montuur en niet in combinatie met andere aanbiedingen. Afgebeelde montuur Unisex 306 is 139.-. Kijk op www.specsavers.ni voor de dichtstbijzijnde winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13