Oudste en jongste themadag Moederdag Dag van de witte stok Regelgeving 'Het duurt meestal lange tijd voordat een themadag er is, maar als-ie eenmaal in werking treedt, kom je er bijna niet meer vanaf.Professor Theo Schuyt, hoogleraar filantropie PZC Woensdag 7 maart 2007 j 1 1 De Dag van de arbeid (1890) staat te boek als oudste themadag, gevolgd door Moederdag (1907), Boomplantdag (1919) en Dierendag (1930). leder jaar vervallen themadagen en komen er nieuwe bij. De meest recente: Dag van de Nederlandse jazz (11 mei) en Warme Truiendag (16 februari), de variant op de Vlaamse Dikke Truiendag. Scholen wordt op die dag gevraagd de verwarming lager te zetten om het klimaat te sparen. Het debuut werd een succes, aldus Ike de Haan van organisator Het Klimaatverbond. „Natuurlijk weten wij ook wel dat je er met een zo'n dag niet bent, maar het creëert wel draagvlak om bewuster met het milieu om te gaan. Zo'n dag helpt bij de bewustwording. We hebben onder meer het Jeugdjournaal gehaald en willen het volgend jaar weer doen." Begin vorige eeuw leefde in het Amerikaanse West-Viginia Ann Jarvis. Haar moeder stierf op 9 mei 1905. Ann vroeg zich na haar dood af of ze wel vaak genoeg had gezegd dat ze van haar hield. Ze besloot Moederdag in te stellen, een dag waarop je moeder eert zodat je achteraf geen spijt hebt dat je dingen niet hebt gezegd. De eerste Moederdag had plaats op 12 mei 1907. In 1924 werd in Nederland de eerste Moederdag gevierd. In Den Haag en Amsterdam was het de gewoonte dat banketbakkers een taart aanboden aan vrouwen die net moeder waren geworden. En in Rotterdam deelde de Koninklijke Maatschappij voor Land- en Tuinbouw in de arme wijken tulpen uit aan kinderen opdat ze die aan hun moeder konden geven. Sinds 1980 wordt op elke 15 oktober de 'Internationale Dag van de witte stok' gehouden. Blinden en slechtzienden vragen aandacht voor de specifieke problemen waarmee ze te kampen hebben. Thema van het afgelopen jaar was de obstakelvrije route. Op dertig locaties in Nederland werden acties gehouden om de veelheid aan onnodige obstakels aan de kaak te stellen. Verkeerd geparkeerde fietsen (bijvoorbeeld op terrassen) kregen een gele kaart omgehangen. Coördinator Henna de Koning: „Naar aanleiding van onze actie is in een Amsterdamse deelraad het fietsparkeerbeleid aan de orde gesteld. De Dag van de witte stok werkt dus." Mensen of organisaties die een themadag willen introduceren zijn volgens het ministerie van Algemene Zaken en Postbus 51, de vraagbaak van de rijksoverheid, vrij om dat te doen. Volgens beide overheidsinstanties ontbreekt echte regelgeving, „ledereen is vrij om 'een dag van' uit te roepen, mits er geen morele bezwaren zijn", zegt een woordvoerder. „Dat geldt dus ook voor nationale feestdagen of'dagen van' die door de Verenigde Naties of de EU worden uitgeroepen. Een Dag vóór het Racisme uitroepen, wordt dus lastig. Helemaal als dat op 5 mei (Bevrijdingsdag, red) gebeurt. Organisatoren van dagen met bedenkelijke onderwerpen, zullen direct publiekelijk en dus ook in de pers worden aangesproken op hun initiatief." Veteranendag, 7 juli: Internationale Dag van de coöperatieven, 11 juli: Wereldbevolkingsdag, 9 augustus: Internationale Dag van de inheemse volkeren, 12 augustus: Internationale Dag van de jeugd, 23 augustus: Internationale Dag ter herinnering aan de slavenhandel en de afschaffing ervan, 8 september: Internationale Dag van alfcbetisering, 16 september: Internationale Dag voor de bescherming van de ozonlaag, 21 september: Internationale Dag van de vrede, september: Internationale Dag van de Ziekte van Alzheimer,23 september: Europese autovrije zondag, 29 september: Werelddag doven, eptumber: Werelddag van het hart, 1 oktober: Internationale Dag van de ouderen. 1 oktober: Wereldhabitat dag, 4 oktober: Dierendag, r: Wereldleerkrachtendag, 5 oktober: Dag van Respect, 15 oktober.lnternationale Dag van de witte stok. 16 oktober: Wereldvoedseldag, 17 qktober: Internationale Dag voor de uitbanning van de armoede, 20-21 oktober: Wereldmissiedag, 24 oktober: Dag van de Verenigde Naties. 1 november: Wereldveganismedag, 3 november: Werelddag van de man, 10 november: Dag van de mantelzorg, 11 november: inale Dag van de wetenschap, 14 november: Werelddiabetesdag, 16 november: Dag van de verdraagzaamheid, 20 november: Dag van de ut ie van Afrika, 20 november: Werelddag van het kind, 21 november: Wereldtelevisiedag, 22 november: Dag van de cateringmedewerker, 23 november: Dag van de belegger, 25 november: Internationale Dag voor de afschaffing van geweld tegenover vrouwen, 1 december: ereldaidsdag, 2 december: Internationale dag voor de afschaffing van de slavernij, 3 december: Internationale dag van de mindervaliden Internationale Dag van de Burgerluchtvaart, 10 december: Dag van de mensenrechten, 18 december: Internationale Dag van migran' compleet. Van enkele themadagen kan de datum in 2007 (nog) afwijken. Ook kunnen enkele 'wereldwijde themadagen' door individuele landen op afwijkende data worden j_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11