Molukkers verruilen strijd voor hulp Chipkaart en privacy reiziger onder de loep 4 Dinsdag 6 maart 2007 PZC Onderhandelaar Metiary Elektronisch treinkaartje dit jaar in het hele land. utrecht - Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) gaat onderzoek doen naar de proef projecten met de OV-chipkaart in Rotterdam en Amsterdam. Het verkennende onderzoek be kijkt een aantal aspecten van het nieuwe vervoersbewijs, zoals de privacy van reizigers, de bewaarter mijnen van klantgegevens, de in formatievoorziening naar de klant en de beveiliging van privacygevoe lige informatie. „Vervoerders moeten duidelijk ma ken dat ze hun positie niet mis bruiken", aldus een CBP-woord- voerder gisteren. „Dit gaat alle bur gers raken en dus gaan wij het zeer kritisch volgen." De Nederlandse Spoorwegen to nen begrip voor de opstelling van het CBP. „Dit houdt ons scherp", aldus een NS-zegsman. De NS voorziet nog dit jaar alle sta tions in Nederland van toegangs poortjes en/of paaltjes, zodat ze ge schikt zijn voor de OV-chipkaart. Daardoor kunnen reizigers eind 2007 overal in het land hun enkel tje of retourreis betalen met de nieuwe kaart. Dat meldde de NS gisteren bij het begin van een nieuwe campagne om het gebruik van de chipkaart in de proefregio Rotterdam te sti muleren. Het vervoersbedrijf deelt tiendui zenden kaarten uit met een tegoed van 4,5 euro. Bij de proefin Rotter dam en omgeving werkt NS sa men met stadsvervoerder RET en regiovervoerder Connexxion. In 2009 verdwijnt de strippen kaart als betaalmiddel in het open baar vervoer. Bijna 2 miljoen mensen recreëren soms naakt nieuwegein - Bijna twee miljoen Nederlanders recreëren wel eens naakt. De meesten doen dat op het naaktstrand en in hun eigen achtertuin (60 procent) of in de vrije natuur (40 procent). Dit blijkt uit onderzoek door Motivac- tion in opdracht van de Naturis ten Federatie Nederland. Tot nu toe ging men ervan uit dat zo'n r,r miljoen Nederlanders regelmatig naakt recreëren. Ouderen leggen meer autokilometers af voorburg - Ouderen zijn in de af gelopen vijf jaar meer gaan rijden en legden ook meer kilometers af Dit komt doordat er meer senio ren zijn die gemiddeld langere af standen overbruggen. In 2005 re den 65-plussers ruim 1 miljard kilo meters meer dan in 2000. Dit is een toename van 20 procent, zo blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dominee Samuel Metiary werd onder meer bekend tijdens de treinkapingen in Wijster en De Punt in de jaren zeventig. Hij bemiddelde tussen de Ne derlandse autoriteiten en de Molukkers. Metiary werd vorig jaar be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, voor zijn bewezen diensten. De dominee was in de jaren vijftig kampleider van Schatten berg, op de plek van het voor malig doorgangskamp Wester- bork, waar Molukkers in 1951 werden opgevangen. PETER 9 /-HOE MET NOU AAET A/\ De jongste generaties Molukkers gebruiken geen geweld, maar demonstreren, zoals in 2000 in Amsterdam. Dooft met de dood van ds. Metiary ook de hoop op de Vrije Molukken? door Niek Opten Molukkers en kapingen zul len nog decennia met el kaar in verband worden gebracht. De gijzelingen in De Punt, Wijster, Bovensmilde en As sen zorgden dertig jaar geleden voor grote opschudding in ons land. Maar dit soort geweld om een eigen republiek af te dwingen is onder Molukkers voorgoed verle den tijd. „Het is een strijd van de pen geworden", zegt antropoloog Fridus Steijlen, die veel onderzoek heeft verricht onder Molukkers. Molukkers voor Nederland Molukkers vochten na de Tweede Wereldoorlog mee tegen de onafhanke lijkheid van Indonesië, omdat Nederland hen een eigen republiek had be loofd. Toen in 1949 voormalig Nederlands-lndië toch onafhankelijk werd, was er voor deze Molukkers geen plaats meer. In 1951 kwamen 4000 militairen met hun gezinnen, in totaal 12.500 men sen, naar Nederland. Ze werden gehuisvest in speciale kampen. Tegenwoordig telt ons land ruim 45.000 inwoners van Molukse afkomst. Waar het onder andere aan ont breekt is een charismatische leider. Dominee Samuel Metiary, die zon dag op 89-jarige leeftijd overleed, had wel die uitstraling. „Maar hij speelde de afgelopen vijftien jaar al geen belangrijke rol meer", weet Steijlen, die is verbonden aan het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden. Hij publiceerde vorig jaar een ge schiedenis over de Molukkers in Nederland. Een eigen republiek, Republik Ma luku Selatan (RMS), blijft voor de meesten hoe dan ook het ideaal. In de jaren tachtig kwam het besef bij de Molukkers dat met praten meer bereikt kan worden dan met grof geweld. foto Marcel Antonisse/ANP In 2000 deden radicale jongeren onder de noemer Vrije Molukse Jongeren het vuur weer even op laaien. Ze dreigden met aanslagen op onder anderen toenmalig pre mier Wim Kok, als die zich niet hard zou maken voor een VN-vre- desmacht op de Molukken. Op dat moment was op de eilandengroep een bloedige strijd ontbrand tus sen moslims en christenen. Radicale geluiden zijn nog steeds hoorbaar, maar de mensen die ze uiten komen steeds meer alleen te staan. Het overgrote deei van de Moluk kers in Nederlanders is veel gema tigder van toon, zegt Steijlen. „De derde en vierde generatie raakt steeds meer geïntegreerd in de Ne derlandse samenleving. Individua lisering speelt daarbij ook een rol", aldus de antropoloog. Bovendien is de eigen organisatie uitgehold. De structuur met wijkraden, waar mee de achterban makkelijk werd bereikt, is grotendeels verdwenen omdat Molukkers zijn uitge waaierd over het land. „De treinkapingen pasten in het toenmalige politieke klimaat. De grootste groep Molukkers in ons land denkt nu heel genuanceerd. Ze vinden dat de mensen daar moeten beslissen of ze onafhanke lijk willen worden van Indonesië." De wonden van het verleden ra ken geheeld. Daardoor is het poli tieke aspect in Nederland steeds meer op de achtergrond geraakt. „Molukkers hier zetten zich in om het leven daar te verbeteren, met geld en ontwikkelingshulp." Er zou ook bijna geen animo meer zijn om terug te keren, mocht de droom van de RMS ooit uitko men. Dominee Metiary sloot in 1986 een akkoord met de regering, waar in afspraken stonden over onder meer de huisvesting en uitkerin gen voor Molukkers. Sindsdien heeft de Molukse gemeenschap in de ogen van de overheid geen apar te status meer in ons land. De Mo lukkers hebben daarmee min of meer dezelfde positie gekregen als Marokkanen en Turken. „De mees te Molukkers hebben zich daar bij neergelegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4