f Sport, spel en trends w Invloed van het Engels Steun voor boksschool HHBHBiBHHHHHHHHHHHHHHi PZC Zaterdag 3 maart 2007 1 3 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Het artikel van Aly Knol over Het Genootschap Onze Taal en de in vloed die het Engels op de Neder landse taal heeft, leverde een reac tie van A, Meijers uit Middelburg op: „Het is prettig om de Engelse taal goed te beheersen, maar het valt me op dat we taalarmoede ver oorzaken in onze eigen taal door letterlijk uit het Engels te verta len." Hij betrapte prominenten op de volgende uitspraken: Offers maken in plaats van breng en; een stap maken in plaats van zetten; een voorstel maken in plaats van doen; een akkoord ma ken in plaats van sluiten; vooruit gang maken in plaats van boeken; afstand maken in plaats van nemen/scheppen; een poging ma ken in plaats van doen; koffie ma ken in plaats van zetten; voor el kaar gemaakt in plaats van gekre gen; een misstap gemaakt in plaats van begaan; een pleidooi gemaakt in plaats van gehouden; een ver binding gemaakt in plaats van ge legd; prioriteit maken in plaats van stellen; vrede maken in plaats van sluiten; een verbond maken in plaats van sluiten. Met een nieuwe Sport en Spelpagina wil de sportredactie wekelijks de onderwerpen onder de aandacht brengen, die nogal- eens tussen wal en schip vallen. Het wordt een servicepagina, met een agenda. Jan Dagevos, chef spor tredactie, wijst naar de brede, maatschappelijke aandacht voor sport. De politiek roept op om te bewegen, bewegen staat centraal in programma's over gezondheid en een dieet is pas compleet als je een actief leven leidt. „Sport is natuurlijk meer dan (top)sport. We willen een vaste plek geven aan hengelsport, sjoe len, wandelen, toertochten ATB, duivensport en trends of hypes." De sport- en hoofdredactie heb ben voor deze aanvulling besloten na veel gesprekken 'in het veld' met sportliefhebbers en reacties van lezers. „Die begrijpen niet al tijd waarom de ene sport wel ruimte krijgt en een andere niet." Op initiatief van SportZeeland zijn in enkele Zeeuwse gemeenten bijeenkomsten gehouden voor sportverenigingen over 'Omgang met de media'. Deze maandag was Vlissingen het middelpunt. Dage vos en andere media-vertegen woordigers spraken met een dele gatie van de Vlissingse sportwe reld. „Daardoor onstaat wederzijds begrip. Bestuurders begrijpen dat we keuzes moeten maken, maar willen tegelijkertijd ook een plekje op de pagina. Als je dan hoort dat er een nationale wandeltocht is ge houden met 500 Zeeuwse deelne mers, dan moeten we daar in het vervolg wel iets aan doen. Net als aan de toertochten van ATB'ers. Die tak van sport zit in de lift." In de bijeenkomsten van SportZee land wordt toegewerkt naar tien gouden tips voor de clubs. „Die gaan over de samenstelling en in houd van persberichten en over bijvoorbeeld het moment van het versturen van een bericht." In de PZC werd jarenlang veel aan dacht besteed aan duivensport. De sportredactie blijft de ontwikkelin gen in de duivensport volgen, maar niet meer in de vorm van een wekelijkse rubriek. Tot treur nis van een trouwe lezersschare van duivensporters. Ze melden dat ze hun duivenrubriek terug willen krijgen. Dagevos: „Op deze nieu we pagina Sport en Spel krijgen de uitslagen over de duivensport een plaats en we zullen in het seizoen ingaan op bijzondere dingen van de duivensport, zoals de voeding van een duif Aan duivenmelkers die een goede prestatie leveren wordt aandacht besteed." Adviseurs uitten kritiek op initia tiefnemer H. Samson van boks school de Stadsring in Middel burg. Het programma om pro bleemjongeren te helpen, zou niet van de grond komen. Bo Wesdorp, voormalig Zeeuws bokskampioen, vewerpt die opvat ting. Een samenvatting van zijn brief: „Dat de volledige doelstelling nog niet is bereikt, heeft meer te ma ken met het feit dat duizendpoot Samson teveel werkzaamheden op zich heeft genomen dan met on wil om samen te werken met in stanties." Er worden mensen opge vangen en begeleid. „Dat heb ik zelf en mijn autistische zoon van dertien ondervonden." Wesdorp heeft ook geholpen bij het uitvoe ren van de taakstraffen in de Stads ring. „Middelburg kan er trots op zijn. Als alle partijen willen samen werken én zich onthouden van kinderachtige kinnesinne, dan komt alles goed met de Stadsring." Graag zou ik meer Zeeuws nieuws zien in de krant, schrijft E. Kruidhof uit Vlissingen. En bij nieuws uit onze provin cie horen scheepvaartberichten. Ook vindt dezelfde brie venschrijver dat het toerisme meer aandacht moet krijgen. Want ook toerisme is van belang voor Zeeland. „En daarmee be doel ik berichten over toerisme uit de ons omringende landen. En heb ik het niet over nieuws over Thailand of andere verre streken, waar mogelijk maar een paar procent van de Zeeuwen naar toe gaat." De brievenschrijver begrijpt dat 'een ieder zo zijn eigen wensen en voorkeuren heeft'. Maar van een Provinciale Zeeuwse Courant mag verwacht worden, dat Zeeuws nieuws voorrang krijgt. „Uiteindelijk wonen in deze regio, en dan vooral op Walcheren, veel mensen met een nautische achtergrond." De aanleiding voor zijn pleidooi voor nieuws gericht op de Zeeuw se bevolking was de berichtgeving over de Ostedijk. Het schip was met 6ooo ton kunstmest onderweg van Porsgrunn in Noorwegen naar Valencia toen de lading ging gisten en de motoren moesten worden uitgezet. Bergers van Wijsmuller slaagden er deze week in om de lading voldoende af te koelen. „Graag meer aandacht aan deze berichtgeving. Er wordt gemeld dat het een Nederlands vrachtschip is. Maar dat is onjuist, want dit schip vaart nu onder de vlag van Antigua Barbuda." „Wel is dit schip in management bij de rederij Navigia in Gronin gen. Verder wordt de naam van het bergingsbedrijf Wijsmuller de eerste keer wel goed vermeld, maar de tweede keer Weismuller en dat is verkeerd." De informatie, schrijft hij, over scheepvaart is vrij eenvoudig te ver krijgen via de webside van Equasis, http://www.equasis.org/EquasisWeb/public/HoinePage Ship details Vessel Name: OSTEDIJK, BV Reg:o86i6S, Gross Tonnage:5i64, Construction Date:i5 May 2006, Type:Bulk carrier, Flag: ANTIGUA AND BARBUDA, Class situation: Definitive classification, Register Number: 08616S, IMO Number: 9349980, Ship Name: OSTEDIIK, Ex Names: FLY (2006), SIDER FLY (2005), Call Sign: V2PK8, Type 8c service: Bulk carrier, System Ship Type: Bulk carrier, Owner: BE HEERMAATSCHAPPIJ MS. FLY, Connecting District: ROTTER DAM (RTD), Flag: ANTIGUA AND BARBUDA, Port of Registry: ST. JOHN'S. De eindredactie van de PZC verzekert dat er scherp gekeken wordt naar nieuws dat de Zeeuwse lezer raakt. En daar hoort natuurlijk scheepvaart bij. „We hebben een paar nieuwsbakken waar we be richten onderbrengen die we niet mogen missen. De artikelen over de Ostedijk zijn allemaal linea recta naar de bak 'Buitenland Groot' gestuurd. Groot nieuws voor de PZC", zegt eindredacteur Willem Staat. „Die foutjes, dat mag natuurlijk niet." Ook als de centrale Wegenerredactie, die vanuit Nijmegen voor on der andere de PZC schrijft, zelf geen berichten levert over de pro blemen rond de Ostedijk, dan gaat de PZC te rade bij andere pers diensten. „We hadden in Spanje een GPD-man zitten, die bovenop het nieuws zat. We hebben van vooral zijn bijdrage gebruik ge maakt. Door dit groot te brengen, wat we gedaan hebben, kun je je als krant voor Zeeland onderscheiden. Daar zijn we alert op. De brievenschrijver en de PZC zitten dus op dezelfde lijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13