Brussel pakt Microsoft aan Ex-RAF-terrorist tart Duitsland Duitsland wil naar de maan Zwangere vrouw krijgt stroomstoten Gouverneur Tirol 'fout' PZC Vrijdag 2 maart 2007 9 Onbemande missie moet grondstof helium-3 winnen. Anti-kapitalistische uitlatingen zetten kans op gratie op het spel. door onze correspondent Achille Prick berlijn - Eenmaal per jaar verza melt zich op de internationale Ro- sa-Luxemburg-conferentie in Ber lijn een bont gezelschap van in be ton gegoten communisten. Hon derden marxisten, leninisten of trotskisten spreken over anti-impe rialistische zaken en het gewenste einde van het Westers kapitalisme. Dat heeft nog nooit tot grote op hef geleid. Behalve dit jaar. Uitgerekend de vastzittende voor malige RAF-terrorist Christian Klar (54) was uitgenodigd om in zijn cel een begroetingswoord te schrijven, dat op de bijeenkomst zou worden voorgelezen. En zo ge schiedde. Deze week kwam in de publiciteit dat Klar had laten we ten 'te hopen dat de nederlaag van het kapitalisme wordt voltooid'. Ook noemde hij Europa een 'impe rialistisch verbond dat zich ge machtigd voelt om ieder land dat zich tegen haar systeem verzet, in een ruïne te veranderen'. Christi an Klar was een belangrijk figuur in de ultralinkse terreurgroep Ro ten Armee Fraktion (RAF) die Duitsland vanaf eind jaren zestig tot begin jaren negentig met haar 'Hopen dat de nederlaag van het kapitalisme wordt voltooid' bloedige aanslagen in de greep hield. Doel was het kapitalistische systeem omver te werpen. Het leid de tot 63 doden. Klar werd in 1985 veroordeeld tot vijf keer levens lang en vijftien jaar cel. De hele ge schiedenis kwam onlangs weer vol op in de aandacht omdat een ande re RAF-terroriste, Birgitte Mohn- KOPENHACEN - De Deense politie heeft gisteren tijdens rellen in de hoofdstad Kopenhagen hon derd mensen aangehouden. De onlusten braken uit nadat de politie linkse activisten uit een jonge rencentrum had gezet. De jongeren gooiden met stenen naar de politie. Ook wierpen zij barrica des op. Bij de ontruiming en rellen raakten zeker drie betogers gewond. Het jongerencentrum Ung- domshuset was sinds begin jaren tachtig in ge bruik bij de zogenoemde autonomen. De lokale autoriteiten verkochten het pand aan een religieu ze groepering. Die stapte naar de rechter, omdat zij wilde dat de activisten uit het centrum zouden vertrekken. De rechter oordeelde in augustus vo rig jaar dat de jongeren het pand moesten verla ten. Omdat zij dit niet uit vrije wil deden, onder nam de politie actie. Ungdomshuset was een be kende ontmoetingsplaats voor krakers, punkers en andere jongeren. Er werden politieke en cultu rele manifestaties gehouden, zoals concerten en filmvoorstellingen. foto Jens Larsen/EPA Megaboete dreigt na weigering om informatie te delen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese Commissie dreigt Microsoft opnieuw een boe te van honderden miljoenen eu ro's op te leggen. Volgens Euro pees Commissaris Kroes van Con currentie weigert het bedrijf nog altijd om vitale informatie over zijn besturingssystemen voor ser vers en pc's te delen met concur renten. Kroes' voorganger Monti legde Mi crosoft in 2004 al een boete van 497 miljoen euro op, omdat het be drijf misbruik zou maken van zijn dominante marktpositie. Boven dien werd Microsoft verplicht in formatie over zijn besturingssyste men tegen redelijke voorwaarden ter beschikking te stellen aan con currenten. Zonder die informatie kunnen die geen software ontwik kelen die kan draaien op systemen zoals Windows, het meest gebruik te besturingssysteem voor pc's. In juli 2006 legde Kroes Microsoft een nieuwe boete van 280,5 mil joen euro op, omdat het bedrijf nog altijd in gebreke bleef bij het verstrekken van informatie. Sinds dien heeft Microsoft wel de nodige technische documenten ter be schikking gesteld, maar volgens een woordvoerder van Kroes zou die informatie 'onvolledig en on voldoende innovatief zijn. Boven dien zouden concurrenten Micro soft onredelijk veel moeten beta len voor die informatie. Microsoft krijgt de kans Kroes er van te overtuigen dat de informa tie volledig en niet te duur is. berlijn - Duitsland overweegt een missie naar de maan, eventueel in samenwerking met andere Europe se landen. Dit heeft het Duitse lucht- en ruimtevaartcentrum be richt. De onbemande missie zou in 2013 kunnen worden uitgevoerd. Het doel is onder meer het winnen van waardevolle grondstoffen op de maan, zoals de isotoop he lium-3. Het project zal mogelijk 400 miljoen euro kosten. Het plan is aan parlementariërs in Berlijn gepresenteerd en de reacties wa ren positief De maan zou bijvoorbeeld over een miljoen ton helium-3 beschik ken, terwijl 25 ton van de isotoop al voldoende is om Europa en de Verenigde Staten een paar jaar lang van energie te voorzien. Het geldt als de 'schone kernenergie'. China, Groot-Brittannië, India, Ja pan en de Verenigde Staten wer ken ook aan missies naar de onont gonnen maan. assenede - Een echtpaar in het Vlaamse Assenede heeft een schoondochter dagenlang mishan deld. Het probeerde zo haar drie maanden oude zwangerschap af te breken. Volgens de jonge vrouw is zij opgesloten, geslagen, geschopt en kreeg zij stroomstoten met een prikstok voor koeien. De onderzoeksrechter in Gent heeft het paar en hun zoon aange houden op verdenking van mis handeling, vrijheidsberoving en poging tot vruchtafdrijving. De 29-jarige Marokkaanse vrouw kon zondag ontsnappen en de poli tie waarschuwen. Zij werd opgeno men in het ziekenhuis en maakt het naar omstandigheden goed. De vrouw verklaarde op de Vlaam se televisie dat haar schoonfamilie haupt (57), na 26 jaar cel op vrije voeten komt. Bovendien ligt er een gratieverzoek van Klar zelf De vorige bondspresident wilde daar geen besluit over nemen, maar zijn opvolger Horst Kohier lijkt dat binnenkort wel te zullen doen. De druk op de president was al groot om Klar geen genade te schenken. Nabestaanden van slachtoffers vinden het ondraaglijk dat hij nog nooit berouw heeft ge toond. Daarnaast heeft hij nooit helderheid verschaft over de toe dracht van sommige moorden. Nu de media ruim aandacht heb ben besteed aan Klars toespraak is de druk op Kohier alleen maar toe genomen. Politici van de christelij ke partijen CDU en CSU (tot op regeringsniveau) roepen openlijk op Klar geen genade te schenken. Dat de 54-jarige Klar zichzelf geen dienst heeft bewezen met zijn bij drage staat inmiddels vast. Ómdat hij in 2009 hoe dan ook vrij lijkt te komen (dan heeft hij de minimale geen Marokkaans kleinkind wilde. Zij zou onder druk van de familie twee keer eerder abortus hebben gepleegd. LOS ANGELES - Het Simon Wiesen- thalcentrum, dat zoekt naar promi nente nazi's uit het Duitse Derde Rijk (1933-1945), heeft gisteren het aftreden geëist van de gouverneur van de Oostenrijkse provincie Ti- rol, Herwig von Staa. Het centrum in Los Angeles heeft in een verklaring laten weten 'ra zend en gefrustreerd' te zijn dat Von Staa samen met andere lokale bestuurders eer betoonde en felici taties overbracht aan een ex-loco burgemeester van Innsbrück en voormalig lid van de geheime poli tie Gestapo, Ferdinand Obenfeld- ner. 26 jaar cel er opzitten) wilde justi tie hem onder een losser regime la ten vallen. Dat is inmiddels terug gedraaid. Verder wordt bekeken of het deskundigenrapport, dat gun stig lijkt en op basis waarvan de bondspresident een beslissing moet nemen, over moet. Christian Klar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9