Zeeland is nieuw voor Belgen Bedreigde boeren beginnen een groot slotofFensief tegen gevreesde ontpoldering ZPZC Vrijdag 2 maart 2007 2 7 Ad van Dongen ziet de toekomst van zijn woonoutletwinkel, die morgen bij Morres in Hulst wordt geopend, rooskleurig in. foto Camile Schelstraete Actiecomités starten campagne voor Statenverkiezingen. door Peter Oggel terneuzen - In de boekenkast in de woonkamer van de boerderij van Magda en Nout de Feijter in de Eendragtpolder valt één titel op: 'De grote natuurgids'. Die gids lijkt in tegenspraak met de reeks acties die het echtpaar samen met collega's in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland in het afgelopen jaar heeft gevoerd. Ontpolderen? Dat nooit! Welnee! Dat boek, zegt Magda, heeft natuurlijk helemaal niks van doen met de acties. Natüürlijk houden boeren van na tuur, ze danken er hun bestaan aan. Desondanks blijft de bood schap van de gezamenlijke actieco mités Red onze polder deze: 'Elke ontpoldering dan ook in Zeeland is onbespreekbaar'. Want er zijn grenzen. Wie anno 2007 door het Zeeuws-Vlaamse landschap rijdt, zo luidt het verhaal van de actie voerders, ontmoet natte natuur. In de Margarethapolder, onder Ter- neuzen bijvoorbeeld, in de noorde lijke Braakmanpolder, in de Ver dronken en de Herdijkte Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Boerderijen en landbouwpercelen hebben er voor moeten wijken. En inmiddels dreigt alweer Waterdunen in de Breskenspolder. Er zijn dus wat hen betreft grenzen, en die bood schap hebben de actiecomités se dert medio maart vorig jaar luid en duidelijk kennaar gemaakt. In de aanloop naar de Statenverkie zingen, volgende week woensdag, hebben ze hun stem laten horen op politieke bijeenkomsten in de provincie. Wat ze een jaar geleden eigenlijk niet hadden gedacht is ge beurd; de acties hebben succes ge had. Deze dagen verschijnen in de Zeeuwse huis-aan-huisbladen én in de regionale kranten adverten ties waarin wordt opgeroepen vooral te stemmen op een partij die elke ontpoldering 'radicaal' af wijst. In een aantal advertenties staat de mening van de partijen ex pliciet vermeld. Inmiddels vindt in het Zeeuwse politieke bestel alleen GroenLinks nog dat ontpoldering een prima mogelijkheid is voor nieuwe natuur, de overige partijen zijn tegen, soms met een mits of een tenzij. Dat was een jaar geleden wel an ders, herinnert Arnout de Feijter zich. Destijds keerden alleen de IV* In verkiezingstijd willen politici wel eens naar de kiezer luisteren. Door drie verkiezingen in een jaar hebben de Zeeuwse fracties zich tegen ontpoldering gekeerd. Partij voor Zeeland en Zeeuws Be lang zich voluit tegen ontpolde ring. Machiel Vinke: „We hebben ook geluk gehad. Er zijn in het laatste jaar drie verkiezingen geweest. En dan willen politici nog wel eens naar de kiezer luisteren. De Zeeuw se burger heeft zich tegen ontpol dering gekeerd, we hebben kort om de massa meegekregen. Als boeren alleen was het ons in de po litiek nooit gelukt. Ja, we zijn nu een eind op weg, maar nog niet waar we moeten zijn." Het einddoel is 'Den Haag'. Daar moet het besluit vallen op welke wijze in Zeeland de (derde) verdie ping van de Westerschelde moet worden gecompenseerd. Reden voor de actiecomités om pril mi nister Verburg nog deze week een brief over de ontpoldering te schrijven met een uitnodiging voor een bezoek aan Zeeland. Loket Kloosterzande nog niet open kloosterzande - Het publiekslo ket in Kloosterzande van de afde ling bevolking van de gemeente Hulst is nog niet heropend. De ge meenteraad besloot vorige maand unaniem dat het loket zo snel mo gelijk weer op donderdagavond open moest. Het gemeentebestuur besloot eerder vanwege personele problemen tot avondsluiting over te gaan. Burgemeester J.F. Mulder zegt dat de openstelling niet zo maar één-twee-drie is geregeld. „Maar wij hopen zo snel mogelijk een passend plan te hebben voor de inzet van personeel." Nog geen sloop panden Grote Bagijnestraat hulst - Een bouwkeet in de Grote Bagijnestraat in Hulst doet anders vermoeden, maar er wordt binnen kort nog niet gestart met de sloop van een woning en een voormalig eetcafé. Op deze plek willen ont wikkelaars Kas Bouwmanagement en Geelders Vastgoed een complex met 23 appartementen bouwen. „De bouwkeet staat op het terrein, omdat een pand tegenover de loca tie wordt gerenoveerd. Wij hopen na de bouwvak te starten met de sloop, sanering en archeologisch onderzoek. In 2008 willen we het complex opleveren", aldus G. Kas. Den Dullaert zoekt bands voor wedstrijd hulst - Cultureel centrum Den Dullaert in Hulst zoekt vier bands, die vrijdag 20 april de strijd met el kaar durven aan te gaan in een 'battle of the bands'. De winnaar van de wedstrijd wint een optre den op het Sasse festival Rock Around The Bridge (16 juni). Alle acts worden beoordeeld door een deskundige jury. Bands kunnen zich tot 15 maart aanmelden via reserveringen@dendullaert.nl of te lefoon: 0114-314351. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Borduurservice in Zaamslag van start zaamslag - Wie zijn naam of be drijfslogo op een stuk stof wil heb ben, kan sinds kort terecht bij Na thalie Kinds. De inwoonster van Zaamslag is in haar woonplaats een borduurservice begonnen on der de naam Kedasha. Het nieuwe bedrijfje levert textiel variërend van koksschorten tot polo's en van strings tot petjes. Kinds verkoopt via haar website www.kedasha.com ook houten speelgoed, paardendekjes en bad stofartikelen voor baby's. Blaauwe Hoeve ligt voor op schema hulst - De zachte winter heeft de realisatie van groepswoningen en een medisch centrum op het ter rein van De Blaauwe Hoeve in Hulst goed gedaan. De bouw ligt iets voor op schema, zegt directeur L. Janse van zorgstichting Cura- mus. „Voor de zomervakantie wordt de nieuwbouw opgeleverd, maar dat betekent niet dat zeven tig bewoners meteen naar hun nieuwe stek verhuizen. Die opera tie tillen we over de vakantie heen. De HOED (Huisartsen On der Eén Dak) is naar verwachting in juni of juli al operationeel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71