Binnenland Geen stank en geen rook bij de elektronische sigaret Voormalige tolk AIVD na hoger beroep vier jaar de gevangenis in Beginnend arts weet niet veel van EHBO ZORGELOOS WONEN IN HEINKENSZAND Duiker gepakt na drugsvondst Nederlandse skiër verongelukt 6 Vrijdag 2 maart 2007 pzc Veel artsen duiken weg als iemand vraagt: is er een dokter in de zaal? den haag - Twee op de drie aanko mende artsen kunnen geen goede eerste hulp verlenen. De artsen in opleiding hebben onvoldoende kennis van reanimatie, wonden, verbandleer en spalken. Dat blijkt uit een onderzoek onder ruim duizend geneeskundestuden- ten, uitgevoerd door chirurg-trau- matoloog E. Tan van het Universi tair Medisch Centrum Nijmegen. Onderzoeker Tan: „Veel artsen dui ken weg als iemand vraagt: is er een dokter in de zaal?" Volgens de traumachirurg missen ook pas af gestudeerde basisartsen essentiële kennis van EHBO. De 20-jarige Claire Tilbury, derde jaars student geneeskunde in Lei den, heeft nooit een EHBO-cursus gehad. „Het is erg, maar ik zou ie mand die op straat in elkaar zakt of wordt aangereden, niet kunnen helpen. Wij krijgen pas tijdens on ze co-schappen, in het laatste deel van de studie, iets van EHBO." Het was al bekend dat veel (aanko mend) basisartsen reanimatietech- nieken als mond-op-mondbeade- ming en hartmassage niet goed be heersen. Maar uit Tans onderzoek blijkt dat ze evenmin voldoende praktische vaardigheden hebben om op te treden bij een botbreuk, vergiftiging of brandwond. Sigaret op batterijen zorgt wel voor een dosis nicotine. kerkdriel - Geen stank, geen rook- overlast, geen kankerverwekkende stoffen. Alleen nicotine. Met de elektronische sigaret kunnen ro kers hun verslaving bevredigen zonder blauwe walmen. Het ding bestaat uit drie onderdelen: een mondstuk met ampul met vloeiba re nicotine, een tussenstuk met chip en een pijpje voor de batterij en. Afgetopt met een lampje dat rood opgloeit als er een trekje aan de sigaret wordt genomen. „Ie inhaleert alleen de nicotine. En een beetje rook, maar dat is puur waterdamp. Terwijl een normale sigaret vierhonderd schadelijke stoffen bevat, waarvan 43 kanker verwekkende." Directeur Dennis Frijters van Densom's E-sigaret 'Na vijftien trekjes zorgt de elektronica ervoor dat je een halfuur niet kunt roken' neemt een trekje van zijn sigaret in zijn kantoor in Kerkdriel. Het beetje rook dat hij uitblaast, is reukloos en verdwijnt in de ruim te. „Meeroken is verleden tijd." In aanschaf is het rokertje aan de prijs: de sigaret kost 297 euro, de si gaar 169 euro en de pijp 450 euro, inclusief twee batterijen en op lader. De ampullen kosten 4 euro per stuk en ze zijn er in sterktes van 16 tot 0 milligram nicotine. „Bij elke inhalering krijg je een ge doseerde hoeveelheid nicotine bin nen. En na vijftien trekjes zorgt de elektronica ervoor dat je een half uur niet kunt roken." De Stichting Volksgezondheid en Roken noemt de E-sigaret nog niet baanbrekend. „Er is nog geen onderzoek gedaan of de sigaret ook echt helpt bij het stoppen." Informatie lekken aan terrorismeverdachten bewezen geacht. den haag - De voormalige A1VD- tolk die geheime documenten van de inlichtingendienst heeft gelekt, moet vier jaar de cel in. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag giste ren in hoger beroep bepaald. De man was in eerste instantie veroor deeld tot vierenhalf jaar cel. De raadsheren van het hof rekenen het de 36-jarige man uit Nijmegen vooral zwaar aan dat hij door rap porten te lekken informanten van de inlichtingendienst mogelijk in gevaar heeft gebracht. Aanklager G. Knobbout had vijf jaar cel tegen hem geëist. De straf is iets lager uitgevallen omdat het hof het niet bewezen acht dat de tolk degene is die een AIVD-docu- ment heeft toegespeeld aan NRC Handelsblad. De raadsheren vin den de Nijmegenaar wel schuldig aan het lekken van een aantal AIVD-rapporten die in 2004 opdo ken bij terrorismeverdachten, on der wie leden van de Hofstad groep. De advocaten van de tolk klaagden tijdens de zitting dat de verdachte geen eerlijk proces kreeg. Als ex-werknemer van de AIVD is hij nog steeds gebonden aan geheimhouding. Zelfs tijdens een deel van het proces, dat achter gesloten deuren plaatsvond, dreig de advocaat-generaal Knobbout de verdachte opnieuw te vervolgen als hij verder zou gaan met het af leggen van zijn verklaring. De man ontkent alle beschuldigin gen. De raadsheren menen dat de verdachte ondanks de beperkin gen die er waren een eerlijk proces heeft gekregen. De advocaat van de verdachte, Britta Böhler, noemt de uitspraak 'teleurstellend' en 'zwak gemotiveerd'. Zij verbaast zich er over dat het gerechtshof tot het oordeel komt dat haar cliënt een eerlijk proces heeft gekregen. „Het gerechtshof gaat er, zonder de stukken zelf te hebben gezien, van uit dat het hier om staatsgehei men gaat. Het hof had de AIVD ge vraagd dat concreet te onderbou wen, maar dat is niet gebeurd." rotterdam - De politie heeft in Rotterdam een duiker aangehou den die ervan wordt verdacht een partij drugs onder een schip te hebben vastgemaakt. Dat gebeur de zondag al, maar het Openbaar Ministerie maakte het pas gisteren bekend. De verdachte, een 49-jarige man uit Oosterhout, is woensdag voor geleid aan de rechter-commissaris, die hem voor veertien dagen in be waring stelde. Werknemers van de Koninklijke Roeiers Vereeniging Eendracht, be last met het vast- en losmaken van zeeschepen die de haven binnenlo pen, zagen de man zondagochtend in duikpak in Heijplaat lopen. In de wijk Over de Dijk II in Heinkenszand is een woon zorgzone gerealiseerd. Alle voorzieningen in dit gebied zijn een waardevolle aanwinst voor Heinkenszand. De realisatie van deze woonzorgzone was in handen van R&B Wonen. De zorgaanbieders Allévo, SVRZ en De Kraaijert Poelwijck werken intensief samen en bieden op vraag een gezamenlijk zorgaanbod. Hierdoor is het moge lijk, ook bij toenemende zorgbehoefte, om zolang moge lijk zelfstandig te wonen. In de woonzorgzone is een groot aantal voorzieningen aanwezig zoals: Woonzorgcentrum de Fonteyne, met huurappartementen en een restaurant- en overige algemene voorzieningen waaronder mogelijkheden voor welzijnsactiviteiten en dag besteding. De zorgcentra De Kraaijert Poelwijck exploite ren het restaurant en de algemene voorzieningen. Twee blokken met koopappartementen: de Urbanvilla's; Appartementen voor cliënten van Het Gors; Patiowoningen; Een huisartsenpraktijk met apotheek; Kinderdagopvang van de stichting KIO; 3 Mivawoningen voor de huursector; Vier woningen voor in totaal 24 cliënten met dementie van SVRZ (Stichting Voor Regionale Zorgverlening). SVRZ stuurt de zorg in deze woningen aan vanuit Ter Valcke, cen trum voor zorg en reactivering in Goes. WOONDIENSTEN (initiatiefnemer) zürs - Een 59-jarige Nederlander uit Hoofddorp is gisteren tijdens het skiën in de Oostenrijkse Alpen verongelukt. Hij viel met zijn hoofd voorover in een berg opge waaide sneeuw en kon zich niet bevrijden. Voor de Nederlander kwam hulp te laat, meldde de politie over het incident in Zürs am Arlberg. De man was met vijf familieleden onderweg. Hij ging voorop, waar op de rest van de familie hem uit het oog verloor, waarna het onge luk gebeurde, aldus het Oostenrijk se persbureau Apa. Staat niet te vervolgen voor brand in Catshuis den haag - Het Openbaar Ministe rie hoeft de Staat der Nederlanden niet te vervolgen voor de dood van een 49-jarige schilder in het Catshuis. Volgens het gerechtshof in Den Haag is er onvoldoende be wijs dat de Staat schuld heeft. Dat meldt de advocaat van de weduwe van de schilder die in mei 2004 om het leven kwam bij een brand in de ambtswoning van de minis ter-president. Mannen achter het raam op de Wallen amsterdam - Ook vrouwen kun nen binnenkort een bezoekje brengen aan de hoeren. Een aantal mannelijke prostituees staat tij dens de open dag van de Amster damse Wallen op 31 maart achter het raam. De open dag vindt voor de tweede keer plaats. Net als vo rig jaar kunnen bezoekers een kijk je nemen achter de schermen van bordelen en sekstheaters. Film kijken hoeft geen zonde te zijn amersfoort - Film kijken is geen zonde. Dat wil Ronald Wester beek, hoofdredacteur van de chris telijke filmwebsite www.cvfilm.nl duidelijk maken. „Dat films we relds zijn en je daar als christen van moet wegblijven, is een opvat ting die je nog wel tegenkomt", al dus Westerbeek gisteren. Op de internetpagina, die sinds gis teren online is, worden de nieuw ste films besproken. Pleger huiselijk geweld mag huis niet meer in groningen - Een 34-jarige man uit de provincie Groningen is een officieel huisverbod van tien da gen opgelegd omdat hij zijn moe der en zus probeerde te slaan. Het is de eerste keer sinds het begin van het proefproject 'huisverbod' dat iemand de toegang tot zijn huis wordt ontzegd. Ook Amster dam en Venlo willen met deze op zet experimenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6