Water mag straks over de dijk slaan bij het fort van Ellewoutsdijk swingen in Goes Koninginnedag Werkstraf geëist voor dodelijk ongeval o Waarde in gevaar PZC Vrijdag 2 maart 2007 2 7 Ellewoutsdijk wacht bij het fort aan de Westerschelde dit jaar een bijzondere dijkversterking. foto Willem Mieras toestand bij zwaren van dijken. De deze week wordt ondergraven. De dijk Natuurmonumenten moet met natte voeten rekening houden. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - De vouwen uit je broek. Zo waait het donderdagmid dag op de dijk bij het fort Elle woutsdijk. De Westerschelde oogt grijs. Het stormt aardig. Toch staat het water nog lang niet aan de kruin van de dijk. „Stel je voor", zegt Leo Adriaanse van Rijkswater staat, „dat het water hier over de dijk komt..." Het lijkt zo onwaarschijnlijk, maar het kan wel degelijk gebeuren. Pro jectbureau Zeeweringen dat sinds 1997 aan de Zeeuwse dijken werkt, houdt er bij de komende verbete ring van de dijk bij het fort Elle woutsdijk zelfs nadrukkelijk reke ning mee. Nu is de toestand bij het fort vrij uniek. Niet één dijk be schermt er het achterland, maar twee. En het fort ligt tussen beide dijken in. „De dijk aan de landzij de is de hoofdwaterkering", legt Marjan Daenen van Projectbureau Zeeweringen de situatie uit. „Die aan de Westerschelde is daarvoor te laag. Om voldoende veiligheid te bieden, zouden we de Wester- scheldedijk kunnen ophogen. Maar ja, het fort komt dan in het gedrang. Dat willen niet." In overleg met de Europese organi satie ComCoast is een alternatief ontwikkeld. ComCoast - waarin Nederland, Vlaanderen, Duits land, Denemarken en Engeland sa menwerken - is daar speciaal voor opgericht in 2003. Om alternatie ven te bedenken en te beproeven voor het almaar verhogen en ver zwaren van dijken. De deze week bij Delfzijl begonnen proef met het overslaan van water over stuk ken zeedijk is ook een ComCoast- initiatief „Let wel", merkt Adriaanse van 'Eens in de honderd tot tweehonderd jaar staat het water hier manshoog' Rijkswaterstaat (en ComCoast) op, „hier bij Ellewoutsdijk gaat het niet om een proef maar om een demonstratie." Wat gaat er gebeu ren vanaf 1 april? De Westerschel- dedijk bij het fort wordt in vakjar gon 'overslagbestendig' gemaakt. Het water mag er straks bij een su- perstorm overheen slaan. Dat kan zonder dat de dijk van binnenuit wordt ondergraven. De dijk wordt namelijk aan de binnenkant van top tot teen in open steenasfalt ge zet en met grond afgdekt. Zo blijft die ook groen. Volgens Adriaanse kan de waterke ring niet veel degelijker. Al te vaak zal er ook geen water over de dijk komen. „Het zal één keer in de 50 jaar een beetje blank staan rond het fort", geeft Adriaanse aan, „en één keer in de 100 tot 200 jaar manshoog." Natuurmonumenten neemt deze 'dreiging' voor lief en wil in het fort onder meer overnachtings plaatsen maken. Ook bewoners van Ellewoutsdijk hebben nooit bezwaar geuit. Ze waren vooral nieuwsgierig. In het fort is dinsdag 13 maart vanaf 19.30 uur weer een informatiebijeenkomst. Ijs en we der dienende. Advocaat vindt kruising N57 bij Kamperland erg onoverzichtelijk middelburg - Iedereen rijdt wel eens door het rode licht, bekende officier van justitie R. Rammeloo gisteren. Meestal loopt dat goed af. Niet op de avond van de 18e december 2005 op de kruising van de N57 ter hoogte van Kamperland. Een 63-ja- rige inwoner van Brouwershaven reed door rood en botste tegen een auto met daarin drie Goesena- ren. Bij dat ongeval kwam een 75-jarige vrouw uit Goes om het leven. Een 23-jarige kleinzoon van haar raak te zeer ernstig gewond. De man kon tegenover de Middel burgse rechtbank geen verklaring geven voor het missen van het ro de licht. Hij kent de bewuste weg goed en hij rijdt, zo bezweerde hij, altijd rustig. „Ik heb tijd genoeg." Officier van justitie Rammeloo vond dat de man aanmerkelijk on voorzichtig had gereden en eiste een werkstraf van 240 uur en vier maanden voorwaardelijke celstraf Daarnaast ook nog eens 24 maan den rijontzegging waarvan 18 voor waardelijk. Raadsman D. Olie stelde dat het bewuste kruispunt erg onoverzich telijk is. Volgens hem kan de man alleen maar verweten worden dat hij onvoorzichtig heeft gereden. Hij pleitte dan ook voor een lichte re straf voor zijn cliënt. De rechtbank doet woensdag 14 maart uitspraak. met gemeenschapsgeld worden be taald. Daarop gooide het college van burgemeester en wethouders (wethouder J. Adriaanse van SGP/ChristenUnie was toch al te gen) het touwtje in de bootje. Vervolgens boog een werkgroep zich over alternatieven. Er waren suggesties gedaan om het feestjaar te koppelen aan het tweehonderd jarig bestaan van de sluis bij het Goese Sas, de Senior Games of het masterplan Binnenstad. Uiteinde lijk heeft het college gekozen voor (opnieuw) het thema 'Afrika'. En dit keer krijgt het ook de steun van wethouder Adriaanse. Goes is dus terug bij af Lia Sorber van Stichting Dansz, vorig jaar ge desillusioneerd na het raadsbe sluit, wacht nu af 'wat er op haar afkomt'. „Het thema 'Afrika' is in elk geval de beste van de vier, ze ker omdat de mogelijkheid tot uit wisseling met Afrikaanse dans- en muziekdocent bestaat en je school projecten kunt doen. Dans en Se nior Games, tja, daar voel ik niet zoveel bij. Nu moeten we kijken waar de inspiratie vandaan komt." Een te vormen stuurgroep moet het project verder uitwerken. Als partners in die groep noemt wet houder Sophie van 't Westeinde (WD, cultuur) de Goese Culture le Raad, Stichting Goes Promotie, de scholen, Stichting Dansz en de muziekschool. Ze sluit niks uit. Zelfs een verlate sprong op de Umoja-trein is nog mogelijk. Dan komt Koen Schy- vens weer in beeld als regisseur, waarmee Goes goede ervaringen heeft opgedaan. Maar evengoed kan een contact naar Mali of Egyp te leiden. „Dat wordt een zaak van de stuurgroep. Ik wil nu niet voor de muziek uitlopen." De Zeeuwse Muziekschool is altijd blijven geloven in het Umoja-pro- ject, ook nadat het college het the ma had laten varen. Directeur Wil lem Smit vindt dat de stuurgroep moet nagaan of Goes nog kan aan haken. „De mogelijkheden moe ten nu snel in kaart worden ge bracht.. Ik ben blij dat Goes voor Afrika kiest. Afrika en muziek, die combinatie biedt veel kansen. Het gaat straks swingen in Goes." door Luc Oggel waarde - Het Oranjecomité in Waarde luidt de noodklok. Als zich geen nieuwe vrijwilligers aan melden, zou het zomaar kunnen zijn dat er dit jaar voor het laatst Koninginnedag wordt gevierd op het dorp. Het Oranjecomité voorziet proble men nu drie mensen hebben aan gegeven te zullen stoppen. Twee van hen, onder wie de secretaris, vertrekken na de komende editie, de derde volgend jaar. De club bestaat uit zeven perso nen, van wie het gros al negen jaar tekent voor de organisatie van het oranjefeest. „Zoveel mensen heb je ook echt wel nodig", zegt voor zitter W. van de Velde van het Oranjecomité. De voorbereidingen beginnen in december. „Er komt heel wat bij kijken, vandaar dat we nu al stappen moeten onderne men." Van de Velde zou het be treuren als het evenement weg valt. „Binnen de gemeente Rei- merswaal wordt Koninginnedag op Waarde altijd goed bezocht." Het comité bespeurt een mentali teitsprobleem. „Mensen hebben er geen zin in, of andere verplichtin gen. Maar ja, die hebben wij ook." Het comité zoekt een secretaris en mensen die willen helpen met in kopen, handig zijn of ideeën heb ben. Bij te weinig respons wordt het comité in 2008 opgeheven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55